Sadece 5 dakikada dondurucunuzu çözmenin hızlı ve kolay bir yolu var. Tek ihtiyacınız olan bir tencere ve biraz su, bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır.

Dondurucudaki tencere

Dondurucunun buzunun çözülmesi , özellikle eski bir modelse, dondurucusu olan herkes için kaçınılmaz bir iştir Dondurucunuzu temiz ve buzsuz tutmanız önemli olsa da , buz çözme işlemi gerçek bir zorluk olabilir . Ancak, dondurucunuzu sadece 5 dakikada çözmenin hızlı ve kolay bir yöntemi vardır : tencere yöntemi . Nasıl çalıştığını görelim. 

Buz çözmeden önce dondurucuyu boşaltın

Dondurucunun buzunu çözmek çoğu kişi için sıkıcı bir iştir çünkü dondurucunun içindeki her şeyin boşaltılmasını gerektirir . Sonuç olarak, donmuş gıdaları dışarıda çok uzun süre bekleterek bozulmalarına neden olmamak için, dondurucuyu temizlerken ve buzlarını çözerken yeterince hızlı olmak gerekir . Ama pot yöntemini bilenler için bu aşılmaz bir problem değil çünkü 5 dakikada her şeyi yapabilecekler . 

Dondurucuyu 5 dakikada çözün

Ancak, yiyecekleri dondurucudan çıktıktan kısa bir süre sonra korumanın yararlı bir yolu , buzunun çözülmesini önlemek için daha soğuk poşetlere koymak olabilir . Dondurucuyu boşalttıktan sonra , buzdolabının tamamen kapanması ve kaza riskinin olmaması için elektrik kablosunun çıkarılması gerekecektir . 

Pot yöntemi ile dondurucuyu 5 dakikada çözün

Bu noktada dondurucumuzu boşaltıp kapattıktan sonra çok kısa sürede buz çözme işlemine geçebiliriz . Tencere yöntemi bu konuda çok etkilidir çünkü dondurucuyu zahmetsizce ve sadece birkaç dakika içinde çözmemizi sağlar Ancak başlamadan önce yere bir havlu serip üzerine bir leğen koyun ki dondurucunun üreteceği su her yere dağılmasın .

Pot yöntemi nasıl çalışır ? Bu çok basit bir numara : sadece bir tencereye sıcak su doldurun . Ancak dikkatli olun, su sıcak olmalı , kaynamamalıdır , aksi takdirde dondurucunun içindeki sıcaklıkta ani bir değişiklik meydana gelebilir , bu da olası kazalara ve arızalara yol açabilir .

Tencere dolduğunda , dondurucunun içine , tam ortasına yerleştirebiliriz . Çok raflı bir dondurucunuz varsa , su dolu kabı alt rafa yerleştirmeniz önerilir . Bu noktada dondurucu kapısını kapatın ve 5 dakika bekleyin. Bu süre zarfında tenceredeki sudan çıkan ısı buzu eritir .

Dondurucuyu 5 dakikada çözün

5 dakika sonra durumun ilerleyişini kontrol etmek için dondurucuyu tekrar açabiliriz . Hala eritilecek biraz buz varsa , bu suyu başka bir şekilde kullanabilir ve işlemi tekrarlamak için tencereye daha fazla sıcak su doldurabiliriz . Tüm buzlar eridikten sonra tencereyi dondurucudan çıkarabiliriz _

Daha sonra dondurucunun içinde kalan buz kalıntılarını temizlemek için bir bez veya sünger kullanıyoruz . Son olarak , dondurucuyu tekrar açıp yiyecekleri tekrar içine koyabiliriz . 

Pot yöntemi: basit ve hızlı

Pot yöntemi , gördüğümüz gibi, kimyasallar veya özel aletler kullanmak zorunda kalmadan dondurucuyu sadece 5 dakikada çözmenizi sağlayacak çok basit ve hızlı bir yoldur Ayrıca, diğer dondurucu buz çözme yöntemlerine göre çok daha az dağınıktır .

Ancak , pota yönteminin büyük miktarlarda buzla çalışmayabileceğini unutmamak önemlidir .   Çok donmuş bir dondurucunuz  varsa , buzunu çözmek için daha yoğun bir yönteme ihtiyacınız olabilir . 

ev