Kalıcı olarak takılı olan dondurucu, yiyeceklerin mümkün olan en iyi koşullarda saklanmasını sağlar. Ancak cihazın duvarlarında don biriktiğinde bu, cihazın doğru çalışmasını engelleyebilir ve aşırı enerji tüketimine neden olabilir. Bu nedenle buzu çözülmeli ve temizlenmelidir. Birkaç dakika içinde bunu başarmak için bir numara keşfedin!

Dondurucunun buzunu çözmek uzun saatler sürebilen bir adımdır. Yine de kapsamlı bir temizlik yapmak ve depolanmış gıdaların envanterini çıkarmak için gereklidir. Ayrıca bu, enerji tüketimini azaltırken cihazın performansını optimize eder. İşte hızlı bir şekilde nasıl yapılacağı.

Dondurucunun hızlı bir şekilde buzunu çözmek için hangi hile benimsenmelidir?

Dondurucuda herhangi bir  buz çözme  ve temizleme işlemini gerçekleştirmenin basit ve pratik bir hilesi vardır. Bu, hem cihazınıza hem de saklanan gıdaların kalitesine zarar verebilecek kalın buz tabakasını çıkarmanıza yardımcı olacaktır.

  • Derin dondurucunun içine bir tencere kaynar su koyun

dondurucu tava

Başlamadan önce, dondurucunun fişini çekin ve tüm yiyecekleri ısı değişiklikleri yaşamamaları için yalıtımlı torbalara koyun. Bu nedenle buzu kazımaya veya çözülmesi için uzun saatler beklemeye gerek yoktur. Sadece bir tencerede su kaynatın ve doğrudan dondurucuya koyun. Kapağı kapatın ve kaynar su buharının on beş dakika etki etmesine izin verin. Dondurucuyu açarak sadece kuru bezler kullanarak fazla suyu çıkarmanız gerekecektir. Buzun bir kısmı erimezse, büyük buz parçalarını gevşetmek için tahta bir spatula kullanabilirsiniz. Bu sayede dondurucunuzu daha kolay temizleyebilir ve ömrünü uzatabilirsiniz. Ayrıca içindeki yiyecekler her zaman en uygun muhafaza koşullarında kalacaktır.

Dondurucunuzun buzunu etkili bir şekilde çözmek için diğer ipuçları

Kaynar su hilesine ek olarak, dondurucunuzu tamamlamak ve hızlı bir şekilde buzunu çözmek için çeşitli hileler vardır. İşte bazı örnekler.

  • Dondurucuyu kaba tuzla çözün

kaba tuz

Dondurucunun üzerine iri tuz serperek hızlı bir şekilde buzunu çözme tekniği vardır . Bu pişirme malzemesi ile buz daha kolay eriyecektir. Cihazın çeşitli yüzeylerini süngerlemeden önce birkaç dakika etki etmesi için bırakın. Ardından temiz, kuru bir bezle kurulayarak işlemi tamamlayın.

  • Sürtünme alkolü ile dondurucunun buzunu çözün

Dondurucunun buzunu çözmek için üçüncü teknik , donun çok olduğu yüzeylere ⅓ su ve ⅔ ovma alkolü karışımı püskürtmekten ibarettir  .  Erimiş buzu silmeden önce birkaç dakika bekletin. Ardından çeşitli yüzeyleri durulamak için temiz bir bez kullanın. Bu hile, dondurucunun içindeki buzu hızlı bir şekilde eritmek için çok kullanışlıdır.

Dondurucu doğal olarak nasıl temizlenir ve dezenfekte edilir?

Dondurucunun buzunu başarıyla tamamen çözdünüz, artık tek yapmanız gereken erişilebilir ve %100 doğal malzemeler kullanarak temizlemek. Tabii ki, hızlı don oluşumunu önlemek için bu hileden sonra hızlı kurutma yapılmalıdır.

  • Dondurucuyu temizlemek için beyaz sirke ve limon suyu karışımı kullanın

Sirke ve limon bazlı sıvı çözelti

Dondurucunun iç duvarlarını temizledikten sonra, bir sprey şişesinde üç ölçü beyaz sirke ve bir ölçü  limon suyunu  karıştırın . Daha sonra bakteri ile dolabilecek kapı contalarına ısrar ederek cihazınızın iç kısmına püskürtün.  Ayrıca raflar ve bidonlar çıkarılıp aynı solüsyonla lavaboda yıkanmalıdır Bu iki bileşenin etkisi, kiri derinlemesine ortadan kaldırmayı ve dondurucunun iç yüzeylerini dezenfekte etmeyi ve aynı zamanda kötü kokularla mücadele etmeyi mümkün kılacaktır. Tek yapmanız gereken kuru bir bez veya emici sünger kullanarak durulamadan kurutmak.

Dondurucuyu korumanın birkaç yolu vardır. Her 4 ayda bir buz çözme ile düzenli temizlik, düşük enerji tüketimi ve daha uygun gıda muhafazası için gereklidir.

ev