Küf genellikle nemli ve sıcak yerlerde bulunur ve bu yüzden banyolarda çok yaygındır. Solunum sağlığı sorunlarına neden olabilecek aşırı nemden kaynaklanır. Genellikle, kendi hazırlayabileceğiniz bir temizleme solüsyonu yardımıyla bu mantar belirtilerini ortadan kaldırmak mümkündür.

Küf, özellikle derzler seviyesinde duşakabin olduğu kadar tüm banyoyu da tehdit eden nemin bir tezahürüdür. Bu rahatsızlığın üstesinden gelmek için, genellikle elinizin altında olan doğru malzemeleri kullanmanız tavsiye edilir.

Duş kabini

Duş contasındaki küfü ortadan kaldırmak için doğal hileler

Ucuz olmanın yanı sıra küfün üstesinden gelmenize ve kusursuz bir duş kapısı contası bırakmanıza izin veren bazı ev yapımı temizleyiciler:

Sitrik Asitli Duş Contası Küfüne Elveda Deyin

sitrik asit

Küfün giderilmesi için sitrik asit öneriliyorsa, bunun nedeni mükemmel bir mantar önleyici olmasının yanı sıra kireç birikiminin de ortadan kaldırılmasını sağlamasıdır. Bulaşık makinelerini derinlemesine işlemek için kullanılması   şaşırtıcı değildir  .

Kalıp sökücü olarak kullanmak için 1 litre suya 150 gram ekleyin ve bir sprey şişesine dökün. Çözeltiyi sorunlu bölgelere püskürtün, etki etmesine izin verin, ardından durulamadan önce kullanılmış bir diş fırçasını ovalayın.

Kabartma tozu ve hidrojen peroksit kombinasyonu ile duş kapısı contasındaki küfü çıkarın

İnatçı küflere karşı dikkate değer bir çare, hidrojen peroksitin antiseptik özellikleriyle birlikte kabartma tozudur. Daha fazla verim için bir sprey şişesine  iki yemek kaşığı kabartma tozu ve 1 bardak hidrojen peroksitin  yanı sıra birkaç damla  çay ağacı esansiyel yağı  dökün.   Her şeyin düzgün bir şekilde birleşmesi için sallayın ve ardından sıvıyı duş contasına püskürtün. Durulamadan önce bileşen kombinasyonunu birkaç dakika bekletin. Gerekli olduğunu düşünüyorsanız, işlemi tekrarlayın ve ürün kalıntılarını gidermek için kuru bir bez alın.

Duş kapısı contasındaki küfü çıkarmak için limon kullanın

Yarım limon ve sünger

Oyunda sitrik asit varsa, onu içeren ve limondan başkası olmayan turunçgilleri görmezden gelemeyiz. Halihazırda çok sayıda erdemle parıldayan limon, küf problemlerini çözmede çok etkili olduğunu kanıtlıyor.

Bir limon suyu hazırlayın  ve bu malzemeye batırılmış bir bez kullanın.  Ardından duş contasının sorunlu alanlarını fırçalayın. Daha sonra narenciye etkisinin mührü etkilemesine izin verecek ve ardından temiz su ile durulamaya geçeceksiniz. Son olarak, kalıntılardan kurtulmak için bir süngerle silin.

Duşunuz mermer veya doğal taştan yapılmışsa limon veya sitrik asit kullanmaktan kaçınmanın önemli olduğuna dikkat edilmelidir. Bu malzemeler için aşındırıcı olabilirler.

ev