Banyo, temizliğe daha fazla dikkat ve bağlılık gerektiren odalardan biridir. Özellikle duş rayı pek çok sorun yaratıyor. Pistlerdeki küflenmeye elveda demek için neredeyse sıfır maliyetle, fazlasıyla yararlı olabilecek doğal çözümler var. 

Kalıplı duş rayları

Banyonun her alanının kir tarafından emilmemesi için dikkatle takip edilmesi ve bakımının yapılması gerekir .

Tek yapmanız gereken, odanın herhangi bir nedenle kontrolden çıkan bir alanını sadece birkaç gün ihmal etmektir, hepsi bu. Kireç, lekeler, küf , banyoyu temizlemek kabusa dönüşebilir.

Banyodaki küflere elveda, inanılmaz çareler

Bizi özellikle çıldırtan banyo armatürlerinden biri de duştur. Dikkatli bir şekilde temizlemek gerçekten bir sorundur , çok zaman alır ve sonuçtan mutlu ve memnun kalmamız pek olası değildir.

Özellikle küfün kolayca içeri girebildiği duş rayları sorun haline gelir. Ancak bunu ortadan kaldırmak o kadar da zor değil, çok fazla para harcamadan ve sağlığınıza zarar veren ve sıklıkla kullandığınız agresif ürünleri kullanmadan sadece birkaç dakika içinde küflere veda etmenizi sağlayan hızlı ve kolay bir numara var. banyo armatürlerini bile aşındırır.

İşte anında işe yarayan mucize hazırlık

Mucize solüsyonu hazırlamak için çok az malzemeye ihtiyacınız olacak: 150 gram sitrik asit, 1 litre su, 1 limon suyu, 1 yemek kaşığı hidrojen peroksit. Limon evde asla eksik olmayan ürünlerden biridir; onu gerçekten her şey için kullanıyoruz; yiyecekleri baharatlamak, temizlemek ve yağdan arındırmak, parfüm yapmak ve örneğin buzdolabından gelen kötü kokuları gidermek için. Kısacası binlerce durumda işe yarar.

Duş raylarındaki küf oluşumuna veda etmek için , kireç ve küf oluşumuna karşı her türlü ürüne geçerli bir doğal alternatif olduğunu kanıtlayan, özellikle üç olağanüstü ürün olan sitrik asitten yararlanan bu çözümü kullanın .

Ekstra tazelik hissi veren limon ve sitrik asidin yağ giderme etkisini artıran hidrojen peroksit . Bu çare, duşu mermer veya doğal taştan olanlara önerilmez. Genel olarak kullanılacak hidrojen peroksit 10 hacimdir.

Mucize çözüm duş raylarında nasıl kullanılır?

Duş raylarındaki küflenmeye veda etmek için önce sitrik asidi suda eritin, ardından iyice filtrelenmiş limon suyunu ve son olarak hidrojen peroksiti ekleyin. Çözeltinin iyice karıştırılması ve bir hale gelmesi önemlidir.

Her gün hazırlamanıza gerek kalmadan, sprey şişesine döküp ihtiyaç duyduğunuzda kullanmak daha doğru olacaktır. Temizleyici hazır. Biraz daha koku elde etmek için tadına göre 6 veya 7 damla esansiyel yağ ekleyin. Belki de limon daha iyidir, çünkü aromayı güçlendirmek için zaten mevcuttur .

Daha sonra uygun mikrofiber bezleri sıcak suyla nemlendirin ve sıkın. Aşırıya kaçmadan tüm fazla suyu ortadan kaldırmak en iyisidir; bez nemli kalmalıdır. Daha sonra parçaları yatay olarak katlayarak küçük şeritler haline getirin. Hazırlanan ürünü yamaların üzerine püskürtün ve bunları duş rayları boyunca yerleştirin.

Ürünün iyi çalıştığından emin olmak için yaklaşık 30 dakika etki etmelerini bekleyin . Elbette duşun şartlarına göre süre değişmektedir. Ne kadar kirliyse o kadar uzun süre açık kalması gerekir. Süre geçtikten sonra parçaları çıkarın ve yavaşça ovalayın. Bu şekilde fazla kir uzaklaştırılır. Duş yeni gibi olacak . Üstelik dirsek yağı veya çılgın masraflar olmadan.

Alternatif çözümler

Bu çareye ek olarak, aynı şekilde küflenmeye veda etmenize olanak tanıyan başka etkili yollar da vardır. Örneğin mutfakta ve banyoda kullanımı oldukça yaygın olan elma sirkesi . Rayların üzerine püskürtüp etki etmesini bekleyip ovalayıp duruluyorsunuz.

Bunu, aşındırıcı olmayan bir sünger kullanarak, yavaş yavaş su ekleyerek kalın bir macun oluşturan sodyum bikarbonat takip eder . Karışım, raylardaki siyahlığın giderilmesine yardımcı olacaktır. Bir de Marsilya sabunu var, her zaman etkili ve hoş kokulu. Süngerin üzerine dökülür ve temizleme etkisini artıran sodyum bikarbonat eklenir.

Tüm bu çözümler doğaldır, ancak her zaman önce yüzeyin küçük bir bölümünde bunları denemeniz önerilir. Malzemeye zarar vermemek için ancak daha sonraki bir aşamada genel temizliğe geçiyoruz .

ev