Evdeki fayanslar zamanla kirlenebilir ve renk değiştirebilir. Geleneksel temizlik ürünlerine alternatifler bulmak istiyorsanız, olmazsa olmaz doğal yöntemler, fayanslara parlaklık verirken aynı zamanda temizlemenizi de sağlayacaktır. Sizin için kapattık.

Zemin veya duvar karolarının temizlenmesi günlük olarak kolay olabilir. Ancak bu görev, içine kir girdiğinde veya zamanla rengi değişip matlaştığında gerçek bir angaryaya dönüşebilir. Basit ürünler ve doğal malzemeler kullanan bu birkaç büyükanne tüyosu, fayanslarınızı tüm parlaklığını geri kazandırarak kolayca temizlemenizi sağlar.

Fayanslarınızı temizleyecek ve parlatacak başlıca yöntemler nelerdir?

Evin döşemesini korumak, orijinal görünümünü mümkün olduğunca uzun süre korumak için önemlidir. Gerçekten de, özellikle derzlerde kir ve küf kabuklanabilir. Malzemelere zarar verebilecek kimyasallar kullanmak yerine, yeni gibi görünmelerini sağlamak için bu daha basit hileleri tercih edin.

  • Beyaz sirke, mükemmel bir fayans temizleyicisi

Beyaz sirke

Temizlemek ve dezenfekte etmek için beyaz sirke harika bir müttefiktir. Eski karolarda kullanılan bu ürün, yer ve duvar karolarına ikinci bir hayat verebilir. Bunu yapmak için, paspası içine daldırmadan önce bu ürünün bir veya iki bardağını bir kova sıcak suya dökün. Ardından tüm yer karolarını ve duvar karolarını bu solüsyonla temizleyin.  Beyaz sirke, fayanslarda biriken kiri ve tozu temizlemekle kalmaz, aynı zamanda onlara gerçek bir parlaklık verir.

  • Siyah sabun, fayanslarda harikalar yaratan bir ürün

siyah sabun

Siyah sabun cilt için etkili bir eksfoliyandır ama sadece değil! Ayrıca gizli temizleme özelliklerine sahiptir. Gerçekten de tüm yüzeylerdeki inatçı lekeleri temizlemek ve çıkarmak için etkili bir üründür. Bir doz siyah sabunu sıcak suda karıştırmak mümkündür. Dairesel hareketlerle bu ürünle emprenye edilmiş paspası tüm kaplamanın üzerinden geçirin. Sonuç hemen! Diğer bir yöntem, durulama suyunda yalnızca tek bir damla sıvı siyah sabunu seyreltmektir. Siyah sabun zemininizi yıkamanın ve dezenfekte etmenin yanı sıra fayanslarınızı kesinlikle aydınlatacaktır.

  • Fayansları temizlemek ve parlatmak için patates pişirme suyu

patates pişirme suyu

Elma pişirme suyu ultra verimli bir numaradır. Patatesleri büyük bir tencerede pişirin ve kiremitin üzerine sıcak su dökün. Bir fırça kullanarak fayansları ovalayın ve on dakika etki etmesi için bırakın.   Bu suda bulunan nişasta, zeminde kalan çeşitli kiri emecektir. Tek yapmanız gereken bir paspas ile temizlemek. Fayanslarınız orijinal parlaklığına kavuşacak! Parlaklığını korumak için bu işlemi ayda bir kez tekrarlamanız önerilir.

Evin fayanslarını temizlerken yapılmaması gereken hatalar

Fayansları korumak için doğal ürünlerin kullanılması, bu hassas kaplamanın görünümünü korumak için kesinlikle gereklidir. Ancak kalitesini korumak için bu birkaç yaygın hatadan kaçınılmalıdır.

  • Fayansları düzenli olarak temizlememek

zemin temizliği

Yaygın hatalardan biri, fayans temizleme sıklığı ile ilgilidir. Birçok kişi, temizlemenin kalitesinin bozulabileceğini düşünüyor. Ancak düzenli yıkama, her zaman temiz ve pırıl pırıl zemin ve duvarlar elde etmek için gerekli koşullardan biridir.

  • Fayansları temizlemek için kirli bir fırça kullanma

Fayansları %100 doğal ürünlerle yıkamayı tercih etmiş olsanız da kirli aletler kullanılarak bu işlem bozulabilir. Önceden, ekipmanınızı yıkayın ve fayansları temizlemek için kuru, temiz bezler kullanın. Mümkünse, kusursuz bir sonuç için yeni süngerler veya paspaslar kullanın.

  • Fayansları temizlerken mobilyaları hareket ettirmeyin

zemin temizliği001

Her zaman temiz bir yer karosu için odadaki çeşitli mobilya parçalarını hareket ettirmek önemlidir. Bazı kirli alanlar ihmal edildiğinde orada çizgiler ve kirler birikebilir ve zamanla fayanslarınıza zarar verebilir.  Aynısı, sarı lekeler ve küf biriktirebilen fayans derzleri  için de geçerlidir  . Yapılacak en iyi şey, işlemi kolaylaştırmak için masaların ayaklarının altına ayak veya tekerlek takmaktır.

Fayans üzerinde etkili olmasına rağmen, kimyasallar yine de ona zarar verebilir. Bu nedenle temiz ve ışıltılı bir kaplama için günlük olarak iyi temizleme tekniklerinin eşlik ettiği doğal ürünler tercih edilmelidir.

ev