Duvarlarda göze hoş gelmeyen lekeler veya izler fark etmek herkesin başına gelir. Ne yazık ki, bu lekeleri çıkarmak için birkaç denemeden sonra hala oradalar. Neyse ki, bu yüzeydeki çizgileri ve izleri ona zarar vermeden kaldırabilecek doğal maddeler var! Kesin olan bir şey var: Bu basit hareketleri günlük yaşamınızda hızla benimseyeceksiniz!

Duvardaki küf lekesi

Kalıp lekeleri

Bu durumda yarım bardak beyaz sirkeyi bir litre suya karıştırmanızı ve elde edilen karışımı sprey şişesi olan bir şişeye dökmenizi tavsiye ederiz. Ardından lekenin üzerine püskürtün ve çalışmasına izin verin. Doğal özellikleri sayesinde bu asetik asit kaynağı küfü eritecek ve duvarı orijinal parlaklığına geri getirecektir.

Beyaz sirkeye alternatif olarak kabartma tozu da kullanabilirsiniz. Sadece ihtiyacınız olan miktarı alın ve macunsu bir karışım elde edene kadar biraz su ekleyin. Ardından, karışımı lekenin üzerine yayın ve durulamadan ve silmeden önce bir saat bekletin.

Çok inatçı siyah küf lekelerinde   bir uzmana danışmanızı tavsiye ederiz.

kalem işaretleri

İşaretleyicilerden veya kalemlerden gelen lekeler

Çocukların olduğu evlerde duvarlarda keçeli kalem veya keçeli kalem izlerini bulmak kolaydır. Kalıcı gibi görünseler de aslında hızlı ve kolay bir şekilde ortadan kaldırılabilirler! Sadece bir litre suda biraz Marsilya sabunu eritin ve karışımı bir sünger kullanarak mürekkep lekesine geçirin. Duvara zarar vermemeye dikkat ederek hafifçe ovalayın. Son olarak ılık su ile durulayın.

Ayakkabı markaları

Belki de evde, duvarlarda en sık bulunan lekelerin bir parçasıdırlar: ayakkabı izleri. Bunları temizlemek için, tercihen beyaz bir silgi kullanmak yeterlidir.

Ayrıca basitçe ekmek kırıntılarıyla yapılan ev yapımı sihirli silgiyi de deneyebilirsiniz! Yapmanız gereken tek şey lekeyi ovmak!

Duvardaki kahve lekesi

Kahve, yağ veya diğer yiyecek lekeleri

Duvarları yağ, kahve vb. lekelere karşı koruyan fayans döşemesi olmayanların mutfaklarında bu lekeler oluşabilir.  Ama neyse ki, yokken onları kaldırmak mümkün ! Üzerine tuz serperek ve yaklaşık bir saat bekleterek başlamanız gerekecek.

Bundan sonra, tuzu nemli bir bezle çıkarın. Aslında tuz, lekeyi çıkarabilen ve duvarı yeni gibi bırakabilen güçlü bir doğal emiciliğe sahiptir.

Öte yandan domates veya sos lekelerinde limon imdadınıza yetişebilir. Bir limonun suyunu sıkmak ve lekenin üzerine süngerle silmek yeterlidir. Bir saat açık bırakın. Daha sonra biraz ılık su ile durulayın.

Son olarak, yağ lekeleri için en etkili çözüm undur. Doğrudan duvara uygulayacağınız bu malzemeyi ellerinize ovalamadan dökün ve yarım saat bekletin. Unun yağa batırıldığını gördüğünüzde kuru bir bezle çıkarın.

Mobilya lekeleri

Genellikle duvarlarda mobilya, tablo vb. mobilyalarla temastan kaynaklanan lekeleri fark etmek mümkündür.

Bu durumda öncelikle duvarınızın yıkanabilir olup olmadığını değerlendirmenizi öneririz. Bu durumda üç yemek kaşığı karbonatı bir litre suda eritip bu şekilde elde ettiğiniz karışımı sünger yardımıyla duvara sürmeniz yeterlidir.

Öte yandan, duvarınız yıkanabilir değilse, her zaman kabartma tozu kullanmanızı ancak çözmeden kullanmanızı öneririz çünkü duvarı ıslatırsanız halkalara neden olabilir.

Macunsu bir karışım elde edene kadar biraz suyla nemlendirin ve ardından lekeye uygulayın. Birkaç dakika bekletin, ardından pamuklu veya yünlü bir bezle çıkarın.

ev