Ebegümeci yapraklardan nasıl çoğaltılır – Yeni, çok basit bir yöntem!

Hibiscus syriacus, İtalya’da yaygın olarak Hibiscus adıyla anılan bir süs bitkisidir.

xayy7uas3rg

Malvacce familyasına ait olan bu bitki, başta Avrupa, Okyanusya, Amerika, Asya ve Afrika olmak üzere yaygın olan 400 farklı türü içermektedir.

Aşağıda, bu bitkilerin yapraklarını doğrudan gömerek nasıl yetiştirileceğini göreceğiz.

Korkmayın, ebegümeci bakımı ve yetiştirmesi çok da zor bir iş değil. Bu operasyonu başarıyla tamamlamak için en önemli şey dikkatli ve hassas olmaktır.

Şimdi başlayalım!

Ebegümeci yapraklarından nasıl çoğaltılır – Yeni, çok basit bir yöntem!

Yapılacak ilk şey, yaprakları bitkinin gövdesinden ayırmaktır.

Uygun gördüğümüz miktarda ve sağlıklı görünen yaprakları aldıktan sonra düz bir tabağa plastik bir kase yerleştiriyoruz. Tavsiye ederim: önce kasenin tabanının ortasında küçük bir delik açmanız gerekir.

Sonra kaseyi kumla dolduruyoruz. Kumu ağzına kadar döküp biraz su ekliyoruz. Suyun tamamen örtmesi için kum seviyesinin üzerine çıkması gerekir.

Su, kum tarafından emilmiş gibi göründüğünde ve aşağıdaki plakada bir miktar yüzdüğünü gördüğümüzde, yaprakları düzgün bir şekilde içine yerleştirebiliriz. Önemli olan yaprakları ortasını boş bırakmaya özen göstererek kasenin tüm çevresine dağıtmaktır.

25 gün sonra kasemize bir damla su döküyoruz ve ardından yaprakları yavaşça çıkarıyoruz. Hepsi iyileştiğinde, kendiliğinden doğan köklere hayran kalacağız.

Daha sonra üzerine biraz su dökerek fazla kumu alıyoruz.

Bu noktada bir saksıyı bahçe toprağı ile dolduruyoruz.

Son olarak, toprağa sadece bir yaprak dikin ve suyla sulayın. Açıkçası diğer kalan yapraklar için de aynı işlemi tekrarlayabiliriz.

30 gün sonra, toprakta bazı yeni yaprakların doğuşuna hayran kalacağız.

İyi işti millet.

ev