Press ESC to close

Ekim ayında bahçeye plastik şişe dikmek neden önemlidir?

Ekim ayında plastik şişe dikmenin bahçe bitkilerinize faydası nedir?

Bahçenizde soğuğa dayanamayan bitkileriniz varsa  onları pet şişe ile korumanız tavsiye edilir. Bu sıfır atık ipucu, bitkilerinizi örtmenize ve onları sıcak tutmanıza olanak tanır. Tek ihtiyacınız olan büyük bir plastik şişe ve bir makas. Şişenin altını kesin  ve boynu içeren üst kısmı saklayın. Hava sirkülasyonu sağlamak ve bitkiyi boğmamak  için şişenin kapağını çıkarın  ,  ardından şişenin bu yarısını soğuktan korumak istediğiniz bitkinin üzerine yerleştirin. Toprağı iyice paketleyin, böylece şişeniz sert rüzgarlara rağmen yerinde kalabilir.

 Genç sürgünleri korumak için plastik şişeler

Bu numara, soğuk bitkileri soğuktan korumak için özellikle kışın önerilir. Plastik şişeleriniz buğulanırsa korkmayın. Bu su buharı toprağa batacak  ve bitkilerinizi nemlendirecektir.  Soğuduktan sonra,  plastik şişeleri aniden çıkarmamaya dikkat edin. Bitkilerin yavaş yavaş yeni iklime alışması gerekir.

Bitkileri soğuktan korumak için başka hangi ipuçlarınız var?

Bitkilerinizi soğuktan korumak için plastik şişe kullanmanın yanı sıra başka yöntemler de var.

Yaprak döken bitkiler, yani yapraklarını döken bitkiler  soğuğa karşı daha dirençliyse,  yaprak dökmeyen bitkiler soğuk iklimlere ve dona karşı daha hassastır. Gerçekten de jöle özsuyundaki suyu kristalleştirir. Böylece özsuyun hacmi artar ve bu da  bitki hücrelerinin patlamasına neden olabilir.

  • Bitkileri soğuktan korumak için malçlama

Toprakta yetişen bitkiler,  ölü yapraklar, ağaç kabuğu ve hatta gübre veya keten malçtan oluşan bir halıdan oluşan bitki malçlama ile  kolayca korunabilir . Böylece sadece bitkilerin köklerini soğuktan korumakla kalmaz,  aynı zamanda bitkilerinizi de gübrelemiş olursunuz.  Gerçekten de, bitki malçları iyi gübrelerdir.

  • Kırılgan bitkiler için koruyucu bir örtü kullanın

Aşırı soğuk durumunda tropik bitkiler gibi kırılgan bitkilerinizi  koruyucu bir örtü ile korumanız tavsiye edilir.  Bitkinin toprak üstü kısımları daha sonra  suyu geçirme avantajına sahip olan bu örtü ile kaplanır.

Bitkileri soğuktan koruyun

  • Bitkileri korumak için bir cloche kullanın

Bahçedeki küçük bitkilerin üzerini ters cam veya hasır örtü ile kapatarak bitkilerinizi soğuktan ve dondan koruyacaktır.

  •  Saksı Bitkileri İçin Gazete Kullanımı

Dışarıda tuttuğunuz saksı bitkilerinizi korumak için  saksının etrafına gazete sarın. Ayrıca tencerelerinizi yerden izole etmek  ve tabaktaki suyun donmasını önlemek için  tuğla veya takozlarla yükseltmeniz önerilir  . Ayrıca tabağı çıkarmak önemlidir.

Ekim ayında sıcaklıklar düşmeye başladığında üşüyen bitkilerinizi bu çözümler sayesinde soğuktan koruyacaksınız. Tam bir huzur içinde bir kış geçirebileceksiniz.