Gezegenimizi, sağlığımızı ve cüzdanımızı korumak istiyorsak, bugün daha az çöpe atmak şart. Ama nasıl ve nereden başlamalı? ekoloji danışmanı Monica Da Silva ile evi dolaşıyoruz.

yarışlar

 1. Toplu torbalara yatırım yapın. En iyi atık, üretmediğimiz atıktır! Daha azını atmak için farklı tüketmeyi ve dolayısıyla alışkanlıklarınızı biraz değiştirmeyi öğrenmelisiniz. Monica Da Silva, “Öncelikle çöp kutularınızı en çok kirleten şeyi, yani plastiği alın, diye ısrar ediyor. Torbalara, tepsilere, kabarcıklara ve kavanozlara veda edin: Kumaş torbalara (meyveler, sebzeler, tahıllar vb. için) ve cam kaplara (et, balık, peynir, krema vb. için) yatırım yapın. Tüccarlar bu yaklaşıma giderek daha açık hale geliyor.”
 2. Yiyeceklerinizi paketli değil toplu olarak satın alın. Bunları tercihen organik (böcek ilacı tüketmemek için) veya yerel (ulaşımla bağlantılı kilometreleri sınırlamak için) ve mevsiminde (sera mahsullerinden kaçınmayı mümkün kılar) seçin.

Mutfak

 1. Menülerinizi önceden planlayın ve alışverişe çıkmadan önce dolaplarınızın stokunu alın, böylece yalnızca ihtiyacınız olanı satın alırsınız. Uzman, “Paradan tasarruf edeceksiniz ve böylece yiyecek israfını önleyeceksiniz” diye devam ediyor. İşlenmiş ürünler yerine ham ürünleri tercih edin.
 2. Zaman kazanmak için organize olun. Hafta sonları, tüm sebzelerinizi soyun ve haftanın yemeklerinin çoğunu 2 saatinizi ayırın. Her şeyi dondurun: Yorgun akşamlarda hazır yemek için acele etmekten kaçınmanın en iyi yolu!
 3. Tek kullanımlık olanları yıkanabilir olanlarla değiştirin: plastik yerine sünger, kağıt havlu, peçete, çay havlusu, arı sargısı (balmumu kaplı bez) veya streç film yerine düz charlotte, paslanmaz çelik veya plastik yerine tahta kaplar… Organik dükkanlarda birçok alternatif var, İnternette veya sıfır atık terzilerinden.
bikarbonat atığı

ev bakımı

 1. Dolaplarınıza göre sıralayın. Çoklu bakım şişelerinizi ortadan kaldırın ve evdeki tüm odalar için kullanılacak küçük bir temel eczane inşa edin. Monica Da Silva, “Beyaz sirke, kabartma tozu, siyah sabun, Marsilya sabunu, sitrik asit ve sodyum perkarbonat, evi, bulaşıkları veya çamaşırları tamamen temizlemenize, dezenfekte etmenize ve kokuyu gidermenize olanak tanıyan temel maddeler burada” diyor.

Banyo

 1. Plastik şişelerinizi ambalajsız, çok daha sağlıklı bir bileşimle katı ürünlerle değiştirin: sabun, şampuan, deodorant, diş macunu… Ayrıca doğal ürünlerden kendi kozmetiklerinizi nasıl yapacağınızı da öğrenebilirsiniz.
 2. Dayanıklı aksesuarları seçin: makyaj temizleme pedleri, külotlar ve adet bardakları yerine mendiller, geri dönüştürülebilir bıçaklı güvenli tıraş bıçağı ve ahşap tıraş fırçası…
organik gübre

Bahçe ve evcil hayvanlar

 1. Bahçenize kompost kurun. “Aromatik bitkilerinizi (balkonda bile) yetiştirin ve mümkünse bir sebze bahçesi başlatın. Bunun önemli bir tasarruf kaynağı olduğunun altını çizen danışman. Sebze kabuklarınızı saklamayı unutmayın: Onları pişirebilir veya kompostlayabilirsiniz. »
 2. Kalan (dengeli!) öğünlerinizi evcil hayvanlarınıza yedirin. Aksi takdirde, artık bahçe merkezlerinde bulunabilen, biyolojik olarak parçalanabilen ve gübrelenebilen bitki granüllerinden yapılmış bir altlığın yanı sıra gevşek mama tanelerini tercih edin.

çocuklar

 1. Sağlıklı ürünleri hedefleyin. Organik pamuktan, bambudan veya okaliptüsten değişen mendil ve eldivenler, yıkanabilir bebek bezleri (temizlemesi kolay ve güzel!), fazla paketlenmek yerine ev yapımı atıştırmalıklar… Daha az ama daha iyi tüketerek alışkanlıklarınızı gözden geçirin.
 2. Fırsata dön. Monica Da Silva, “Giysiler, oyuncaklar, oyunlar, çocuk bakımı, gereçler… Bugün her şeyi ikinci el pazarında bulabilirsiniz” diyor. Kalıcı kaliteli markalar dahil. » Kitaplar, CD’ler ve DVD’lere gelince, yerel kitaplığınıza veya medya kitaplığınıza gitmeyi unutmayın.

İlerlemek için 5 zorluk

 1. Mağazalarda artık çöp kutuları için büyük plastik poşetler veya küçük hediyeler kabul etmeyin.
 2. Hazırlıksız yakalanmamak için her zaman katlanabilir bir çanta getirin.
 3. Posta kutunuza bir “stop pub” yapıştırın.
 4. Plastik bardaklardan kaçınmak için ofiste paslanmaz çelik bir su şişesi ve/veya bir kupa kullanın.
 5. Restoranda çocuklarınızı memnun etmek için tekrar kullanılabilir pipetleri çantanıza koyun!
ev