Elma bitkisi: tohumdan bitkiye, evde nasıl yetiştirilir

Bir bahçeniz veya bir meyve bitkisi dikeceğiniz bir araziniz varsa , örneğin elma ağacı gibi bir bitkiyi kendiniz hazırlamayı düşünebilirsiniz . Bu bitkinin üretimi basittir, önce çok olgun bir elmanın tohumlarını almanız yeterlidir. Bu ayrıntı , tohumların hızla filizleneceğinden neredeyse emin olmanızı sağlar .

Elma bitkisi: tohumdan bitkiye, evde nasıl büyütülür

Elma bitkisi: tohumdan bitkiye, evde nasıl yetiştirilir

Elmayı aldıktan sonra çekirdeklerini almak gerekiyor ama zarar vermemek için hemen hemen ortadan ikiye kesin bu nedenle bıçakla tam ortasına kadar gidip sonra döndürün ve ikiye ayrılacaktır. tohumları sağlam bırakarak iki parça. Tohumları aldıktan sonra, kendinize bir cam veya plastik kap ve küçük bir bez peçete alın.

Peçeteyi seçilen kaba koyun, topladığınız tohumları içine koyun ve peçeteyi kapatın. Daha sonra bir sprey şişesi kullanarak bol su püskürtün ve ardından kabı kapatın. Ardından evin ışık dolu bir noktasına yerleştirin , ancak güneşte değil. 10 gün sonra gidip tohumları kontrol edin ve bazılarının çoktan filizlendiğini göreceksiniz.

Ardından yaklaşık 10 cm çapında küçük bir tencere alın. İçine yeni toprak koyun. Merkezde bir delik açın ve tohumu yaklaşık 3 santimetre derinliğe kadar kök aşağı ve baş yukarı bakacak şekilde yerleştirin. Ardından bir sprey şişesi ve bol su ile toprağı püskürtün . Vazoyu ışığa yerleştirin, ancak doğrudan güneş ışığına maruz bırakmayın.

İki gün sonra tohum kafasının ortaya çıktığını ve günler geçtikçe fidenin daha da güçlendiğini ve gözle görülür şekilde büyüdüğünü göreceksiniz . 3 ay sonra saksıda bereketli bir fide göreceksiniz. Yaklaşık 6 ay sonra, yaklaşık on santimetre yüksekliğe ulaşmış olacak. Aşılanmadan önce fidenin daha büyük ve daha sağlam hale gelmesi gerekecektir . Birkaç yıl sonra size çok lezzetli meyveler verebilecek.

ev