Zaten fark edebileceğiniz gibi, kabartma tozu ve sirke genellikle en etkili ev ürünleri listesinin başında gelir. Bunları sadece arada bir kullanmıyoruz; onları benimsiyoruz. Ve ikisi de çok etkili oldukları için sert kimyasallar olmadan da yapmamızı sağlarlar. Bu harika malzemelerle evi temizlemenin birçok yolunu keşfedelim.

Hem kabartma tozu tozu hem de elma sirkesi harika temizlik maddeleridir. Bu malzemelerden en iyi şekilde yararlanmak istiyorsanız,  bunları evde kullanmanın çeşitli yollarını açıklıyoruz.

elma sirkesi

Evi temizlemek için kabartma tozu ve elma sirkesi kullanmanın 10 yolu

  1. Tıkanıklıkları açın ve kanalizasyonları temizleyin

Evdeki tıkanıklıkları açmak için bu amaç için en çok kullanılan çözümler arasında yer alan kabartma tozu ile yanlış yapmış olamazsınız. Önce  gidere 200 gr kabartma tozu  , ardından sıcak su dökün, ardından gidere 200 ml elma sirkesi dökün. Tek yapmanız gereken, son bir sıcak su fışkırtması ile işi bitirmek.

  Kahve telvesi veya narenciye kabuğu rendesi gibi diğer ekolojik ürünlerle   boruları açmak da mümkündür  .

  1. Yanmış tavaları temizleyin

tavalar

 Tencere ve tavalardaki kabuklu yiyecekleri pişirdikten sonra gevşetmek genellikle oldukça  zordur . Bunu başarmak için, mikrofiber bir bez kullanarak mutfak eşyalarına kabartma tozu ve biraz sudan oluşan bir macun sürün ve birkaç saat etki etmesi için bırakın. Ardından, temiz suyla dikkatlice durulamadan önce elma sirkesine batırılmış bir süngerle ovalayın.

  1. fırını temizle

İşte fırını derinlemesine temizlemek için çok klasik olmayan ve yine de çok etkili bir yöntem.  İçine su ile seyreltilmiş bir tabak  elma sirkesi koymak ve   fırını 180°C sıcaklıkta 30 dakika çalıştırmaktan ibarettir . Bu sürenin sonunda cihazı kapatıp içine biraz beyaz toz serpeceksiniz. Su ve sirke emdirilmiş bir süngerle duvarları ovalayın ve ardından nemli bir süngerle silin.

  1. Buzdolabını temizleyin ve dezenfekte edin

Mikrofiber bezi biraz elma sirkesi ile nemlendirin ve buzdolabınızın tüm alanını veya kirden etkilenen yerleri silin. Nemli bir bezle silme işlemini gerçekleştirdikten sonra uygulama yapılacak alana kabartma tozu sürün ve ardından temiz bir bezle silin.     Ayrıca cihazın bağlantı yerlerini de temizlemekten   çekinmeyiniz  .

  1. Gümüş eşyaları işleyin ve zemini temizleyin

Gümüşleri kabartma tozu ile cilalamak için, tozu temiz bir bezle tedavi edilecek yüzeyde kullanmak için tozu suda çözün. Zeminlere gelince, 50 gr sodyum bikarbonat, 15 gr Marsilya sabunu ve 2 litre ev alkolünü  3 litre suya karıştırarak kendi deterjanınızı yapabilirsiniz  . Zemininiz hemen parlıyor olmalı.

  1.  Yatakları ve halıları temizleyin ve tedavi edin

sodalı halı yıkama

Çok kirli halılar için tüm yüzeye kabartma tozu serpin ve gece boyunca etki etmesi için bırakın. Sabah, sadece vakumlayın. Yataklar için aynı işlem.

  1. Temizlemek için deterjan olarak kabartma tozu kullanmak

Evinizin farklı yüzeylerine püskürtmek için “ekspres” bir deterjan yapmak istiyorsanız, bir sprey şişesi alın ve ardından bir  litre su ve 3 yemek kaşığı kabartma tozu dökün.

  1. Temizlemek için yağ çözücü olarak kabartma tozu kullanın

Kirli mikrodalga fırın, ocak veya fırın gibi yüzeyleri temizlemek ve yağdan arındırmak için   üzerine kabartma tozu serpin, birkaç dakika bekleyin ve suya batırılmış bir süngerle ovalayın.

  1. Havayı temizleyin ve sterilize edin

Kabartma tozunun koku giderici gücüyle    ev yapımı oda spreyinizi yapmak için  hiçbir şey daha kolay olamazdı. 1 litre suya 3 yemek kaşığı kabartma tozu ve seçtiğiniz birkaç damla esans yağı dökün.

  1. Çamaşır makinesinde kireci temizlemek ve çıkarmak için sirke

Elma sirkesi veya beyaz sirke ile kireçten kurtulmak özellikle kolaydır. Büyütülmüş bir çamaşır makinesini tedavi etmek için çözeltinin bir kısmını deterjan çekmecesine dökün ve ardından  boş bir yıkama döngüsü çalıştırın.

Anlaşıldı, kabartma tozu ve elma sirkesi, tüm evi ovmadan yapamayacağınız iki durdurulamaz temizleyicidir.

ev