Elma sirkesi, sadece hassas tadı için değil, aynı zamanda tabiri caizse terapötik erdemleri için de çok ünlüdür. Üretimi için elma şırası veya elma şarabı fermente edilir, bu da elde ettiği meyvenin tüm faydalarını içerdiği anlamına gelir: vitamin ve mineral kaynağıdır ve zayıflama özelliklerine sahiptir.

Bulanık sıvısı, endüstriyel kökenli olmaması koşuluyla, genellikle gerçekliğini gösteren tortulara sahiptir. Bu durumda, aslında, çoğunlukla süzülür ve pastörize edilir, böylece onu benzersiz ve sağlıklı bir ürün yapan birçok özelliği kaybeder. Son olarak, raf ömrünü uzatmak için sülfit ilavesi, organoleptik saflığını tehlikeye atar ve onu zayıflatır.

Bir yandan, ev temizliği için eşit derecede yararlıysa, aynı şey yiyecek olarak söylenemez. O halde evde DIY ile hazırlamak daha iyi olur.

Belki bilmiyordunuz, ama sadece mümkün değil, aynı zamanda çok basit! Bununla birlikte, fermantasyonun doğru şekilde gerçekleşmesi için uzun bir dinlenme süresini hesaba katın.

Nasıl ilerleyeceğimizi görelim!

 

Elma sirkesini böyle yapıyorum

Elma sirkesi, bağırsaklar için faydalı olan göze çarpan bir bakteri varlığına sahiptir. Bu, onu tokluk hissini tahmin edebilen, açlık giderici görevi gören bir yiyecek yapar. Sadece bu değil, fosfor, magnezyum ve demir tarafından salınan mineraller, diyetle alınan yağların yok edilmesini ve atılmasını hızlandırarak iyi metabolik işleyişe katkıda bulunur. Bu nedenle, asidik pH’ta hafif bir artış dışında neredeyse hiçbir kontrendikasyon olmaksızın doğal bir zayıflama ajanı olarak kabul edilir. Gastrit veya ülserden muzdaripseniz almayın, aksi takdirde günlük diyetinizde kullanımına yeşil ışık yakarsınız. Bir çeşni olarak narin ama lezzetlidir ve tariflerimize koku katar.

Evde hazırlamak basittir, ancak bir öneri şarttır. Yalnızca organik ve yerel kaynaklı elmaları tedarik edin. Düzgün fermente olabilmeleri için pestisitlerden tamamen arınmış olmaları gerekir. Beklendiği gibi, aslında, bu gıda, meyvelerin gerçekliği ve ileri olgunluk durumları ile hızlanan bir fermantasyon sürecinden kaynaklanmaktadır.

Şunlara sahip olmalısınız:

  • 5 adet yeşil elma
  • 1 litre su
  • 50 gr pudra şekeri
  • 1 lt süzülmüş veya kaynamış su

Bir litrelik bir kabı bir tencerede yarım saat kaynatarak sterilize edin.

Açık havada kurumaya bırakın.

Bir tencerede bir litre akan suyu kaynatın. İki bardak alın ve şekeri eritin. Tamamen soğumaya bırakın.

Elmaları yıkayın, iyice kurulayın ve parçalara ayırın.

Onları kabın içine koyun, ardından kaynamış su ve şurubu dökün, iyice karıştırın. Meyve tamamen sıvıya batırılmalıdır. Steril gazlı bezle kapatın ve elastik bir bantla sabitleyin. Bir kurulama bezi ile örtün ve karanlık, serin ve kuru bir yerde saklayın.

Elmaların küften etkilenmediğini zaman zaman kontrol ederek üç hafta dinlendirin. 21 günün sonunda sıvıyı süzün (tatlı bir kokusu olacaktır) ve tekrar kaba koyun. 28 gün boyunca tekrar karanlıkta bırakın, ancak her gün karıştırmayı unutmayın.

Bu süreden sonra elma sirkesi istediğiniz gibi kullanıma hazırdır.

Sağlıklı, gerçek ve sizin tarafınızdan yapılmış! Ne kadar tatmin edici!

ev