Özellikle çok kirli olduğunda, zemini parlatmak için genellikle paspas yeterli değildir. Bu durumda, evin yüzeylerini tıkamak ve yağdan arındırmak için saygın ev ürünleri kullanmak gerekir. Kabartma tozu veya beyaz sirke bunların arasındadır. Kirli zeminleri nasıl etkili bir şekilde temizleyeceğinizi öğrenin.

Kötü bakım yapıldığında zemin matlaşır ve parlaklığını kaybeder.    Bununla birlikte, evde çok popüler olan  ve kaplaması ne olursa olsun zeminlerinizin parlaklığını geri kazanmanıza yardımcı olacak doğal ürünler  var.

Kirli zeminler nasıl temizlenir?

  • Fayansları temizlemek için

Fayansları ister seramik, ister çömlek, ister keramik olsun, fayansın zarar görmemesi için temizliğinde belirli bir özen gösterilmesi gerekmektedir. Gerçekten de, ağartıcı gibi çok güçlü ev ürünleri kullanmak  , contaları bozabilir ve seramik karolara zarar verebilir.

– Karbonat

Bu çok amaçlı ürün, yüzeylerin yağdan arındırılması, ovalanması ve inatçı lekelerin çıkarılmasında etkilidir. Fayanslarınızı lekelemek için lekelerin üzerine kabartma tozu serpin ve nemli bir süngerle ovalayın. Kabartma tozunun aşındırıcı kristalleri, inatçı lekeleri çıkarmanıza olanak tanır.

kabartma tozu döşeme

Ayrıca kovanızı ılık suyla doldurabilir ve 3 yemek kaşığı bulaşık deterjanı ve 5 yemek kaşığı kabartma tozu ekleyebilirsiniz. Bu solüsyonu zemine dökün ve fayansları mikrofiber paspas ile temizleyin. Zemin bakımında malzeme seçimi önemlidir. Fayanslarınızı temizlemek için her zaman  ılık suya batırılmış bir mikrofiber süpürge veya sünger paspas tercih edin.

– Beyaz sirke

Beyaz sirke, çok kirli veya yağlı fayansların temizliğinde çok etkilidir. Bunu yapmak için eşit miktarda beyaz sirke, ovalama alkolü ve suyu karıştırın ve yarım çay kaşığı bulaşık deterjanı ekleyin. Ev yapımı deterjanınızı tatlandırmak için birkaç damla nane esansiyel yağı ekleyebilirsiniz. Mikrofiber paspasınızı bu karışıma batırın ve zemini temizleyin. Yıkadıktan sonra iyice kuruladığınızdan emin olun.

Hem yerleri temizlemek hem de evinizin kokusunu  almak için beyaz sirke  ve narenciye   ile zemin temizleyici hazırlayabilirsiniz.   Bunu yapmak için, bir litre beyaz sirke ile bir kavanoz veya kap, portakal kabuğu veya istediğiniz herhangi bir turunçgil meyvesini karıştırın. Kabı kapatın  ve iki hafta bekletin.  Daha sonra solüsyonu süzün ve yarım bardak su ile karıştırın. Hazırladığınız karışımı bir spreye aktarın, yere püskürtün ve sünger süpürge ile silin.

  • Ahşap zemini temizlemek için

temiz ahşap zemin

Bu tür döşeme, temiz ve parlak tutmak için düzenli bakım gerektirir. Zemini temizlemeden önce, çatlaklar arasına gömülü toz, kir ve kalıntıları temizlemek için süpürün. Bunun  için zemini çizmemek için mikrofiber toz paspas kullanabilirsiniz.  Ardından, aşağıdaki ürünlerden birini kullanarak zemini temizlemeye devam edebilirsiniz.

– Bulaşık deterjanı

Parke zemininiz ve hatta laminatınız için bulaşık deterjanı kullanın. İkincisi,  zemine zarar vermeden   yağdan arındırma ve temizlemede çok etkilidir .     Bunu yapmak için bir kovayı ılık suyla doldurun ve birkaç damla bulaşık deterjanı ekleyin. Paspasınızı kovaya batırın, sıkın ve yeri paspaslayın. Ardından durulayın ve uygun şekilde kurutun.

– Siyah çay

Siyah çay  , zemindeki tıkanıklığı açmaya ve parlaklığını geri kazanmaya yardımcı olan tanik asit içerir. Bir kovaya iki litre kaynar su dökün, üzerine 10 adet siyah çay poşeti ekleyin ve 10 dakika demleyin. Ardından paspasınızı kovaya daldırın, sıkın ve yeri paspaslayın.

– Beyaz sirke ve bitkisel yağ

Ahşap zemininizi yıkamak ve parlamasını sağlamak için ihtiyacınız olacak:

  • ½ su bardağı beyaz sirke
  • 1 çay kaşığı bitkisel yağ
  • 1 su bardağı su

Beyaz sirke, su ve bitkisel yağı bir sprey şişesinde karıştırın ve ahşap zemininize püskürtün. Daha sonra süpürgeye bağlı mikrofiber bez ile dairesel hareketler yaparak zemini ovun  . Zemini silmek ve kurutmak için yeni, kuru bir bez kullanın.

Parlatıcı ahşap zemin

  • Ahşap zemini korumak için ipuçları

Ahşap zemininizi düzgün bir şekilde temizlemek ve bakımını yapmak için çok fazla su kullanmayın. Bu , zemine zarar vermemek için dikkatli kullanılmalıdır  . Su birikintilerinden kaçınmak için zemini hızlı bir şekilde paspaslayın ve zemini temizlemeden önce her zaman paspası sıkın.

Ahşaba zarar vermemek veya çizmemek için mikrofiber paspas kullanın. Ayrıca zeminin çizilmesini önlemek için köpeğinizin veya kedinizin tırnaklarını kesmeyi unutmayın.

Bu kullanışlı ürünler, ister karo ister parke zemin olsun, zeminlerinizi temizlemenizi sağlayacaktır.

ev