Her zaman güzel çiçeklerle dolu bitkilere sahip olmak ister misiniz? O zaman tek yapmanız gereken bu doğal gübreyi kendi ellerinizle yapmak. En sevdiğiniz bitkilere yeni bir hayat verecek olağanüstü bir iksir elde etmek için çok az adım var.

En sevdiğiniz bitkiler güzel çiçekleri için avlanmayı bıraktı mı ? Sorun değil! Bu doğal gübre ile daha güzel ve daha çok çeşitlere sahip olacaksınız. İşte tek bir malzemeyle nasıl yapacağınız.

Bitkiler ve çiçeklenme: neden çiçekler her zaman çiçek açmaz?

Bitkiler tıpkı insanlar gibidir: hayatta kalmak için bakıma ve ilgiye ihtiyaçları vardır. Siz de bu küçük yeşil ciğerlerin sevgilisi misiniz? Evinizde mutlaka birkaç tane olacak.

Bitki

Uzun bir süredir, özellikle İtalyanlar, diğer Avrupa halklarından daha fazla evleri daha Yeşil hale getirdi : Evinize sadece yeterli oksijeni sağlamakla kalmayıp, aynı zamanda stil ve çekicilik de sağlayan bu küçük taşlardan vazgeçmek imkansız.

Bitkilerinize titiz bir şekilde baksanız bile, bazen çiçek avlamakta zorlanırlar . Bitkiler neden genellikle çiçeklenme sürecinin engellendiğini görür?

Bu sorunun cevabı aslında oldukça basit. Bir bitkinin çiçeklenmesini engellemeye katkıda bulunan birkaç unsur vardır . Bir örnek? Aynısının kötü sulanması veya küçük yeşil mücevherinizin büyümesi için uygun olmayan ortamlarda maruz kalması.

Biraz önce bahsedilen bu iki unsur üzerinde biraz duralım. Sulama söz konusu olduğunda , genellikle önemsiz bir hata yapılır: bitkiyi gereğinden fazla sulamak.

Toprağı tanımalısınız : dokunulamayacak kadar nemliyse, bitkinizin yeterince sulu olduğu anlamına gelir; Öte yandan, size kuru görünüyorsa, o zaman sulamaya devam etmelisiniz.

Bitkinin yerleşimi söz konusu olduğunda , burada da dikkat etmelisiniz. Öncelikle satın aldığınız tür veya çeşit hakkında bilgi almanız gerekiyor . İkinci olarak, özelliklerini incelemeniz gerekir: bitkinizin nemli bir ortama mı yoksa sıcak bir ortama mı ihtiyacı var? Düşük sıcaklıkları iyi idare ediyor mu, etmiyor mu?

Bu soruları yanıtladıktan sonra, yeşil mücevherinizin sağlıklı ve güçlü büyüyeceğini ve her şeyden önce çiçeklenme sürecinin kilidini açacağını göreceksiniz . Ancak bazen, en sevdiğiniz bitkinin güzel çiçeklerini avlamasını sağlamak için ona yardım edebilirsiniz: bu doğal gübreyi yapın . Bitkinizin size ne kadar sıra dışı bir gösteri sunabildiğini görünce gözleriniz hayrete düşecek.

Hızlı çiçeklenme için doğal gübre

Az önce neredeyse tüm bitkilerde görülen ortak bir sorundan bahsettik: çiçek açmama . Birkaç küçük numara ile bu sorun bazen kolayca çözülse bile, bazı durumlarda en sevdiğimiz bitkilerin yardıma ihtiyacı vardır.

Çiçekli bitkiler

İşte burada gübre en iyi çözüm olarak kendini gösteriyor. Güzel küçük yeşil mücevherinizin sağlığını baltalayan kimyasal veya yapay olanları satın almayın.

Sihirli bir malzeme kullanarak kendi gübrenizi yapabilirsiniz . Bitkilerinize yeni bir hayat verecek bu iksiri nasıl yapacağınızı öğrenmeye hazır mısınız? O zaman hemen devam edelim.

Tarifimiz için sadece sözde “sıcak humus” almanız gerekiyor . Solucan humusu olarak da bilinir , solucanlar tarafından dışarı atılan organik maddeden elde edilir, yani solucan dışkısının ayrışmasından elde edilen organik komposttur.

Nasıl devam etmelisin? Hemen anlatıyoruz. Kendinize, içine 2 litre su koyacağınız oldukça büyük bir plastik kap alın . Sıvıya dört yemek kaşığı ılık humus ekleyin ve karıştırmaya başlayın.

Solucan humusu , bitkinizin sağlıklı ve bereketli büyümesine ve her şeyden önce güzel çiçekler üretmesine yardımcı olacak potasyum, boryum, magnezyum ve fosfor gibi besinler açısından zengindir .

Karışımı iyice karıştırdıktan sonra tek yapmanız gereken bitkilerinizin toprağına dökmek. Böylece yeşil mücevherleriniz için gerçekten her derde deva olacak bir organik gübre oluşturmuş olacaksınız.

Uzman tavsiyesi, en sevdiğiniz bitkileri bu gübre ile 15 günde bir sulamaktır . Bitkilerinizi bu doğal gübre ile sadece bir kez sulamayı düşünüyorsanız, bunun işe yaramadığını zaten söylüyoruz.

Gübre kullanımı ile hızlı çiçeklenme sağlamanın sırrı tutarlılıktır. Bu tekniği en az üç ay üst üste 15 günde bir kullanmayı deneyin , sonucun olağanüstü olacağını garanti ediyoruz. Bitkileriniz rengarenk ve güzel çiçekleri kovalamaktan vazgeçmeyecek . Bu tekniği biliyor muydunuz? Solucan humusu ile yeşil mücevherlerinizi kurtaracaksınız.

Gübre