Feng Shui’ye göre şans ve refahın taşıyıcısı olan Crassula ovata veya yeşim ağacı, yetiştirilmesi kolay etli bir bitkidir. Budama gerektirmez, ancak tam güneşte sadece düzenli sulama ve maruz kalma gerektirir.

Afrika’ya özgü olan Crassula ovata, Yeşim ağacı olarak da bilinir. Crassualaceae familyasına ve her ihtimalde zaten fark ettiğiniz Crassula cinsine ait bir etlidir. Aslında, çoğu fidanlıkta ve bazı durumlarda bazı süpermarketlerin bahçe bölümünde bile piyasadadır.

Hem tam toprakta hem de saksılarda yetişmesi kolaydır ve doğru koşullarda, çiçeklenme güzelliği ile sizi şaşırtabilir. Ve burada bitmiyor. Bu etli suyu saksılarda yetiştirecekseniz, kuzeye doğru yönlendirilmiş ana girişin ve evin sağına yerleştirin. Feng Shui’ye göre, aslında, bu en uygun appozisyondur, böylece bitki eve ve içinde yaşayanlara şans ve refah getirir.

Bitkinin özellikleri

Crassula ovata, çok dallı, açık kahverengi gövdeli bir çalı görünümündedir. Yapraklar oval şekillidir, çok etli ve açık yeşildir, bazen kırmızı ile kenarlıdır. Crassula ovata’nın yapraklarının bir başka özelliği de çok miktarda su içermeleri ve bu nedenle her zaman çok bulanık olmalarıdır. Sapları bile etli bir kıvama sahiptir ve yuvarlak bir saça hayat veren dallanır.

Sergi

Crassula ovata ışığı ve ısıyı sever: bu nedenle tam güneşte bir pozisyonu takdir eder, bir duvara yaklaşıldığında daha da iyidir, böylece sıcaklıklar geceleri bile yüksek kalır. Bunun yerine düşük sıcaklıklara dikkat edin, çünkü bu etli – 7 ° C’nin altındaki sıcaklıklara dayanamaz.

Çiçekli

Crassula ovata’nın çiçeklenmesi nisan ve haziran ayları arasında yoğunlaşmıştır. Çiçekleri yumuşak pembe veya beyazdır, karakteristik bir yıldız şeklindedir ve hepsi bitkinin dallarının üstünde demetler halinde gruplandırılmıştır.

Toprak ve gübre

Crassula ovata için en iyi toprak, yeşil bitki toprağı ve kum arasında eşit parçalarda bir karışımdır. Tam toprakta bu etli, iyi su drenajı sağlayan kumlu veya çakıllı topraklarda iyi yetişir. Bununla birlikte, gübrelemeye gelince, vejetatif aktivite döneminde, bu nedenle mayıs-kasım ayları arasında, bitkinin gelişimini sağlamak için bitkiye dengeli miktarda azot, fosfor ve potasyum ve önemli mikro elementler içeren etli bitkiler için özel bir ürün vermek gerekir.

Sulama

Crassula ovata, toprak yüzeyde kuruduğunda düzenli olarak su almalıdır. İdeal olan, suyu her zaman oda sıcaklığında kullanmak ve tercihen yağıştan, ardından yağmur suyundan geri kazanmaktır.

Bud -ama

Bu bitkinin büyümesi kolaydır (öyle dedik), bu yüzden budama gerektirmez. Dalları ve kuruyan yaprakları çıkarmak yeterlidir.

Hastalıklar ve zararlılar

Özellikle hastalıklara ve zararlılara eğilimli olmayan Crassulla ovata’nın yetiştirilmesinde sulamaya ve maruz kalmasına dikkat etmek gerekir. Çok fazla su sapı çürütebilir, çok az su yaprakların rengini kaybetmesine neden olabilir. Taslaklar veya düşük sıcaklıklar bunun yerine yaprakların düşmesine ve bitkinin solmasına neden olabilir. Son olarak, ama en az değil: alkol ve suya batırılmış bir pamuk topu ile elimine edilmesi gereken mealybug’lara dikkat edin.