Eski bir süngerden fide yetiştirebileceğinizi biliyor muydunuz? Bu az bilinen System D tekniği, yeşil bir başparmağa sahip olmanızı veya bir bahçe dehası olmanızı gerektirmez. Bu günlük öğeyi kullanmak, bitkileri küçük bir alanda filizlendirmenize yardımcı olacaktır.

Dikim hiç bu kadar kolay olmamıştı! Ve iyi bir nedenle, bir süngeri geri dönüştürerek genç sürgünlerin büyümesine tanık olabilirsiniz. Bu gündelik nesne, çocukların bile bahçıvanlık yapabileceği kare bir sebze bahçesine sahip olmanıza yardımcı olacaktır.

Bahçecilik: Bitkilerinizi büyütmek için sünger nasıl kullanılır?

Tohum ekmek veya sebze yetiştirmek için her zaman küçük bir sebze bahçesine sahip olmak gerekli değildir. Eski süngerleri geri dönüştürerek yeşil alan yaratabilirsiniz. Bu gözenekli nesne,  kolayca ve topraksız bir tohum yetiştirmeniz için çok yardımcı olabilir. Bu ev ürünü sayesinde, çocuklarınız tohumların ve köklerin hızla büyüdüğünü görerek bahçecilik becerilerini keşfedebilecekler. Avantaj? Bu yüzeye çok sayıda tohum ekebilirsin!

Güzel tohumlara sahip  olmak için, süngerlerinizin yeşil alanınızın büyümesini tehlikeye atabileceğinden, deterjan veya antibakteriyel bileşiklerle işlem görmemesini sağlamanız gerekecektir. Bitkilerinizi küften korumak istiyorsanız bu ürünü birkaç damla çamaşır suyu ile temizleyebilir ve iyice durulayabilirsiniz.

Fide yapmaya başlamak için süngerlerinizi sığ bir kaba koymadan önce suya batırın. Ardından tohumları desteğin köşelerine ekebilir veya tohumunuzu büyüttüğünüz merkezde bir delik açabilirsiniz. Tepsiyi plastik sargıyla örtün ve güneşe maruz bırakın. Ekilen bitkilerin iyi büyümesi için , süngerin kurumadığını veya küflenmediğini görmek için zaman zaman ortamı kontrol  etmeniz önerilir  . İkincisinin kuruduğunu fark ederseniz, püskürtücü ile donatılmış bir şişe kullanarak su püskürtün.

Bitkileriniz filizlendikten sonra, onları bir tencereye veya sebze tarlanıza toprağa nakledebilirsiniz. Bunun için süngerin köklerinin sağlam kalması için makasla kesilmesi gerekecektir. Dilerseniz streç filmi de çıkarabilir ve bitkilerin tepside büyümesine izin verebilirsiniz.

sünger bitkileri ekmek

Sünger üzerinde hangi bitkilerin yetiştirilmesi kolaydır?

Bu küçük doğaçlama sebze bahçesinde  soğan , sarımsak ve hatta pırasa  gibi uzun ömürlü bitkiler ekebilirsiniz.   İyi bir büyümeye tanık olmak için tohumların süngerde çimlenecek kadar küçük olması gerekir. Brokoli gibi daha büyük tohumlu sebzelerin yanı sıra hardal gibi aromatik bitkiler de yetiştirebilirsiniz. Sadece yüzeyde daha derin bir delik kazmanız gerekecek. Havanın içeri girmesini sağlamak ve nem taşmasını önlemek için plastik film üzerinde bir şiş kullanarak küçük delikler açmak da gerekecektir. Son olarak, tepsiyi daha iyi yetiştirmeyi destekleyen sıcak ve aydınlık bir yere koyun.

akıllı bahçecilik

Sünger üzerinde yetiştirilen bitkiler ne zaman hasat edilir?

Bitkilerinizi toprağa nakletmek veya hasat etmek için sapları en az 10 santimetre olana kadar beklemeniz gerekecek. Bitkilerinizin görünümüne dikkat edin çünkü dallar oluşturmalı ve çok sayıda yaprağa sahip olmalıdır. Süngerlerin avantajı, daha sonra küçük saksılara koyacağınız çiçekleri ekebilmenizdir. Güzel bir çiçeklenme  için bu kapları terasınıza veya balkonunuza yerleştirmeniz gerekecektir .

fidan

Eski bir süngerle başka bir bahçıvanlık numarası var.

Bu bulaşık yıkama maddesi bitkilerinizi büyütmenize yardımcı olurken,  başka bir bahçe tekniği için de faydalı olabilir . Yakında onsuz yapamayacaksınız!

Bir sünger,   bitkilerinizi daha iyi  sulamanıza yardımcı olabilir . Bunu yapmak için, şekli tencerenizin dibine adapte olacak şekilde kesmeniz gerekecektir. Ardından,  tohumu ekmeden önce toprak ekleyin . Süngeriniz fazla suyu emecektir.

Kesin olan bir şey var: Eski bir süngerde yetiştirilen tohumlar sayesinde yeni başlayan bir bahçıvan olarak becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Bu numara sizi sebze bahçelerinin bakımıyla tanıştıracak!