Bulaşık süngerlerini yaratıcı bir şekilde geri dönüştürün, çocuklarınız buna çok sevinecek. İşte nasıl.

Çocuklarınıza oyuncak yapmak için eski bulaşık süngerlerini kullanmayı hiç düşündünüz mü ? Garip gelebilir ama biraz yaratıcılıkla gerçekten güzel sonuçlar elde edebilirsiniz . Özellikle eski bulaşık süngerlerini kullanarak çocukların yumuşak oyuncaklar, kuklalar ve oyuncak bebeklerle oynayabileceği minyatür bir oturma odası oluşturabilirsiniz . Nasıl yapıyorsun? Görürüz.

Bulaşık süngerlerini oyuncağa dönüştürmek: neden

Eski bulaşık süngerlerini geri dönüştürmek , hem çevreye hem de çocuklara birçok fayda sağlayabilecek yenilikçi ve yaratıcı bir fikirdir . Aslında bulaşık süngerleri genellikle sentetik malzemelerden yapılır ve ayrışmaları yıllar alabilir . Onları eğlenceli minyatür kanepeler oluşturmak için geri dönüştürmek, atığın çevresel etkisini azaltmanıza olanak tanıyan eko-sürdürülebilir bir çözümdür .

Ayrıca , bu aktivite çocukları manuel ve yaratıcı aktivitelere dahil etmek için bir fırsat olabilir , hayal güçlerinin ve yaratıcılıklarının gelişimini teşvik edebilir . Minyatür kanepeler oyuncak olarak kullanılabileceği gibi odalarında dekoratif obje olarak da kullanılabilirler . 

Bulaşık süngerli minyatür kanepeler: ihtiyacınız olan şey

Minyatür oturma odamızı oluşturacak kanepeleri oluşturmak için ihtiyacımız olacak:

  • bulaşık süngerleri ;
  • sıcak tutkal tabancası ; _
  • cetvel ve işaretleyici ; _
  • bir keçe tabakası ;
bulaşık süngerleri
  • çeşitli desenlerde eski kumaş parçaları ;
  •  karton ve renkli kağıt ;
  • tuvalet kağıdı rulosundan karton . 

Minyatür kanepeler nasıl yapılır?

Bir sünger alıp kısa kenarını 2 cm uzunluğunda cetvelle ölçerek başlayalım . 2 cm’ye denk gelen noktayı keçeli kalemle kendimize yardım ederek işaretliyoruz ve aynı işlemi karşı tarafa da yapıyoruz . Bundan sonra, o sünger şeridini kesmek için takip edebileceğimiz bir çizgi çizerek iki noktayı birleştiriyoruz . Bu 2 cm genişliğindeki şeridi kestikten sonra bir kenara koyun çünkü daha sonra ihtiyacımız olacak.

Bu arada kesilen süngeri alıp iki uzun kenardan birinin yüzeyine sıcak tutkalı geçiriyoruz . Daha sonra süngerimizi başka bir süngerin renkli kısmına yapıştırarak kanepe şekli veriyoruz . Bu yapıldıktan sonra keçe kağıdı alalım . Koltuk tabanının arkasına sıcak tutkal serpip keçe tabanın üzerine yerleştiriyoruz Daha sonra süngerin konturuna göre kesiyoruz . 

Minyatür koltuğumuzun iskeleti oluşturulduktan sonra döşemeye geçelim . Bunu yapmak için, sıcak tutkalı süngerin çeşitli noktalarına, yan kenarlarına ve geniş kısımlarına yavaşça yayın ve seçtiğimiz renkli veya desenli kumaş parçalarını uygulayın. Süngerin şekline tam olarak uyması için kumaşı iyi şekillendirmeye özen gösteriyoruz . Köşelere bile iyi yapışmasını sağlamak için küçük olanları yapabiliriz .kumaşı kesin ve geri katlayın  .

bulaşık süngerleri

Şimdi kanepenin kolçaklarını yapalım . Bu nedenle başta kestiğimiz sünger şeridi geri alıp kanepenin kenar ölçülerine göre ikiye ayıralım. Daha sonra iki adet süngerin üzerini renkli kağıt ile kaplıyoruz ve istediğimiz renk ve desenlere göre seçebiliyoruz .

Bu noktada kağıdın bir tarafını sıcak tutkalla diğer tarafını ip veya lastikle şeker gibi yapıştırıyoruz . Bu minyatür koltuğumuzun kollarında daha sevimli bir etki yaratacaktır .

Son olarak kolçakları kanepenin kenarlarına yapıştırıyoruz ve genellikle yeşil olan aşındırıcı taraftan sünger kareler kesiyoruz . Bu küçük karelerle kanepenin ayaklarını yapıyoruz , böylece taban görevi gören keçe tabakasının altındaki dört köşeye yapıştırabiliyoruz . Farklı boyutlarda süngerler seçerek veya keserek hem kanepeleri hem de koltukları minyatür olarak yeniden yaratabiliriz .

Minyatür bir oturma odası yaratın 

Daha eksiksiz bir etki yaratmak istiyorsak gerçek bir minyatür oturma odası yaratabiliriz . Kanepe ve koltukları yaptıktan sonra salonun ortasına geçelim . Daha sonra masa örtüsü ve halısıyla küçük bir masa oluşturuyoruz . 

Halı için çok basit, sadece koltuklar ve kanepeler arasındaki ortadaki yüzeyde bardaklar için küçük bir parça yaymamız gerekiyor . 

Masayı yapmak için renkli kağıttan bir daire kesip üzerine daha küçük bir karton daire yerleştirip yapıştırıyoruz. Daha sonra tuvalet kağıdı rulosunun kartonunu alıp alt kenarındaki sıcak tutkalı hafif bastırarak beyaz kartonun üzerine yapıştırıyoruz . Bu noktada masamızın yüzeyi olacak beyaz kartonun kenarına biraz daha sıcak tutkal sürüyoruz .

bulaşık süngerleri

Daha sonra renkli kağıdı kartonun üzerini kapatacak şekilde katlıyoruz . Yapıyı ters çevirerek tuvalet kağıdı rulosunun mukavvasının üzerine oturtuyoruz ve ” halı ” üzerine yerleştirebileceğimiz minyatür masamızı elde etmiş oluyoruz . 

Bulaşık süngerleri: eğitici bir oyun fırsatı

Tamamlandığında, minyatür salon oyuncak bebekler , yumuşak oyuncaklar için bir ortam oluşturmak veya sadece dekorasyon olarak kullanılabilir . Bu aktivite çocuklar için eğlenceli ve teşvik edici olmasının yanı sıra çevreyi korumaya ve malzemeleri geri dönüştürmeye olan ilgilerini teşvik ettiği için eğiticidir .

Bu nedenle, bu aktivite çocuklara çevresel sorumluluğun ve doğaya saygının önemini öğretmek için bir fırsat olabilir , çünkü geri dönüşüm   malzemelerinin çevreyi korumaya ve atıkları azaltmaya nasıl yardımcı olabileceğini öğrenebilirler . 

ev