Her zaman temiz ve kusursuz kıyafetlere sahip olmak için en eski çamaşırhanelerin bile kullandığı bir numara vardır. İşte ortaya çıkan sır.

Çamaşır makinesinde limon

Çoğu zaman çamaşır yıkarsınız, en iyi deterjanları ve yumuşatıcıları kullanırsınız, ancak program bittiğinde, hoş olmayan bir koku yayan çamaşırları veya çamaşırları çamaşır makinesinden çıkarırsınız. 

Nedeni basit, neredeyse sıradan ama eski çamaşırhane yöntemiyle düzenli temizlik yapmak sorunu çözmeye yetecek. Gelin hep birlikte ne olduğuna bakalım.

Çamaşır makinenizin bakımını nasıl yapmalısınız?

Çamaşır makinesi evde en çok kullanılan beyaz eşyalardan biridir. Onlarca yıldır herkesin evinde bulunan bu ürünün amacı, kısa sürede temiz, mis kokulu çamaşırlar sağlamaktır. Ancak her şeyin yolunda gitmediği de oluyor. Hatta deterjan ve yumuşatıcının çok hoş kokulu olmasına rağmen nem kokusu almış çamaşırları tamburdan çıkarmış olabilirsiniz . Bu soruna ne sebep oluyor?
Basit, nemin kendisine doğru. Çamaşır makinenizi düzenli olarak temizleyerek bakımını yapmanız aslında çok önemlidir , aksi takdirde su ve sabun kalıntıları contada küçük küfler oluşturabilir ve bu da uzun vadede sadece kıyafetlerin kokmasına değil aynı zamanda cilt alerjilerine de yol açabilir.

Çamaşır makinesinin temizlenmesi

Kalıntıların çökerek küf ve nem oluşturmasını önlemek için contayı her yıkamadan sonra düzenli olarak temizleyip kurutmak iyi bir alışkanlıktır . Bunu yapmak için kağıt havlu veya pamuklu bir bezle kurulamanız yeterlidir. Sorun zaten ileri düzeydeyse, çamaşır makinesini iyi temizlemek ve iyi durumda tutmak için eski çamaşırhanelerin de kullandığı bir numara vardır.

Eski çamaşırların hilesi

Bir çamaşır makinesini her zaman mükemmel durumda tutmak ve nem ve küf oluşumunu önlemek için, kolayca bulunabilen birkaç malzemeye ihtiyaç duyulacaktır . Bir limona, biraz diş macununa, biraz kabartma tozuna ve biraz sirkeye ihtiyacınız olacak. Bu temizleme yönteminin temel maddesi şüphesiz limondur .

Eski çamaşırların hilesi

Limon , öncelikle dezenfektan özellikleri nedeniyle ev temizliğinde yaygın olarak kullanılabilen çok yönlü bir bileşendir . Bu narenciye meyvesi, sitrik asit sayesinde doğal antibakteriyel ve antiviral özelliklere sahiptir, bu da onu lavabo, küvet, tuvalet ve mutfak gibi yüzeylerin temizliğinde mükemmel bir dezenfektan haline getirir.

Aynı zamanda taze ve temiz bir kokuya sahip olduğundan evdeki kötü kokuları gidermek için idealdir. Son olarak yağ giderme ve parlatma özelliklerine sahiptir.

Çamaşır makinesini temizlemeye devam etmek için tek yapmanız gereken limonu ikiye bölüp bir kısmını kullanmak .

Diş macununu limon posası üzerine yayın. Ayrıca kapı contasının yakınına biraz diş macunu ekleyin .

Çamaşır makinesini temizlemek için diş macunu

Daha sonra yarım bardak karbonatı alın ve contanın içinde kullanın. Daha sonra bir bardak sirke ekleyin ve birkaç dakika etki etmesini bekleyin. Contada bulunan kalıntıların bir diş fırçasıyla aktif temizliğine devam edin. Bu işlem tamamlandıktan sonra tamburun içine yarım bardak sirke dökün, kapıyı kapatın ve orta sıcaklıkta yıkamaya başlayın.

Sıcak su, diş macununun yardımıyla yağ giderici ve dezenfektan görevi görecek olan limonu çözecektir. Döngü bittiğinde kapıyı açın ve contada kalan suyu kurutun . Çamaşır makineniz  artık temiz ve sterilize edilmiş olacak . Düzenli derinlemesine temizlik için bu işlemi ayda bir kez tekrarlayabilirsiniz; her yıkama işleminden sonra contayı mutlaka kurutmayı unutmayın.

ev