Kabuklaşmış fırın nasıl temizlenir? Sadece 5 dakika içinde, doğal ürünlere dayanan ekolojik ve ev yapımı bir çözüm kullanarak fırındaki en zor kabuklanmaları kolayca ortadan kaldırabilirsiniz.
Fırını Japon yöntemiyle temizleyin

Bikarbonat soda, sirke ve limon suyu gibi ürünleri kullanarak hem parlak bir fırına sahip olabilecek hem de bonus olarak hoş olmayan kokulardan kurtulabileceksiniz.

Çıtır çıtır bir fırın 5 dakikada nasıl temizlenir?

Kirli bir fırınla ​​yemek pişirmek sağlığınıza zararlı olabilir çünkü fırında kireç ve yanmış yiyecek artıkları birikebilir ve fırında pişirilen yiyeceğe bulaşabilecek duman ve hoş olmayan kokular üretebilir.

Kaplamalı fırın

Ayrıca kabuklanmalardan kaynaklanan duman , solunması halinde solunum yollarında ve akciğerlerde tahrişe neden olabilecek toksik maddeler içerebilir. Son olarak, kirli bir fırın , yiyecekleri kirletebilecek ve hastalıklara neden olabilecek bakteri ve mikropların büyümesi için de uygun bir ortam olabilir .

Ancak kış gibi belirli dönemlerde fırın yoğun olarak kullanılabilmekte ve temizliği zorlaşabilmektedir .

Kabuklaşmış fırını ekolojik ürünlerle nasıl temizleyeceğimizi görelim. Fırının eksiksiz ve çevre dostu bir temizliğini gerçekleştirmek için karbonat, su ve birkaç damla beyaz sirke karışımını kullanabilirsiniz. Bu ev yöntemi, kimyasal deterjanlar kullanılmadan mükemmel bir sonucu garanti edebilir ve kokuları ortadan kaldırabilir.

Üstelik bu çözüm çevre dostudur ve ekonomik açıdan da uygundur.

Öncelikle temizlik işlemlerine başlamadan önce tüm tepsileri, pişirme kaplarını ve rafları fırından çıkarmak ve içinde gereksiz bir şey olmadığından emin olmak gerekir. Boşlukların ve contaların temizliğini kolaylaştırmak için mümkünse yan kolları kaldırarak fırın kapısının çıkarılması tavsiye edilir .

Buhar temizleme

Karışımı hazırlamak için su dolu bir kaseyi ateşe koyun ve kaynatın. Kaynamaya başlayınca ateşi kapatın ve bir bardak sirke ekleyin. Daha sonra fırını 150° ile 180° C arasında bir sıcaklığa önceden ısıtın. Fırın istenilen sıcaklığa ulaştığında kapatın ve içinde su ve sirke bulunan tavayı fırının içine yerleştirin.

Fırın duvarlarındaki kabuklanmaları yumuşatmak için buharın en az üç saat etki etmesini bekleyin . Daha sonra yumuşatılmış kabuklanmalara sahip tüm kalıntıları bir spatula veya alternatif olarak yumuşak bir sünger kullanarak gidererek işlemi tamamlayın.

Kek pişirmek için limon ve kabartma tozu

Fırındaki kabuklaşmış kiri çıkarmak için , 170 gr bikarbonat sodayı 3 veya 4 yemek kaşığı ılık suyla bir kapta karıştırmaktan oluşan başka bir numarayı kullanabilirsiniz .

Kase ve kabartma tozu

Yağ giderme özelliğiyle bilinen birkaç damla limon suyunu ekleyin ve karışımı iyice karıştırın. Daha sonra, karışıma bir sünger batırın ve bunu fırının tüm kısımlarını fırçalamak için kullanın, özellikle en kirli ve kabuklanmış bölgelere dikkat edin. Son olarak ılık su kullanarak sık sık durulayın.

Fırının temizliğini tamamlamak için hala nemli olan tüm parçalara su ve bikarbonatla sirke püskürterek yüksek oranda yağ çözücü bir kimyasal reaksiyon oluşturmak mümkündür.

Sirkeyi uygulamayı kolaylaştırmak için püskürtücülü bir şişe kullanabilirsiniz. Karışımı en az bir saat etki etmeye bırakın . Daha sonra fırının duvarlarını bir sünger ve sıcak suyla iyice durulayın, tüm sirke ve kabartma tozu parçacıklarını yavaş yavaş giderin.

Son olarak, her şeyi temiz bir bezle kurulayın , koku veya kir kalıntısı olmadığından emin olun.

Daha sonra, bağlantı noktalarına özellikle dikkat ederek rafları ve fırın kapağını temizlemeye devam edin . Çalışma yüzeyinde ızgaralara bikarbonat soda serpin ve ardından beyaz bir köpük oluşana kadar sirkeyi püskürtün.

Daha derinlemesine bir temizlik için ızgaraları bir gün boyunca kaynar suda bekletebilirsiniz. Son olarak ızgaraları sıcak suyla iyice durulayın.

Sirke ve kabartma tozu

Daha sonra temiz rafları tekrar fırının içine koyun ve kapıyı tekrar takın . Sirke kokusunun kalmadığından emin olun. Hala koku varsa, fırını açın ve içinde bir litre sıcak su ve iki limon suyu bulunan bir tavayı en alt seviyeye yerleştirin. Kokuları tamamen gidermek için fırını kapattıktan sonra karışımın buharlaşmasına izin verin.

Önerdiğimiz son çözüm ise limon ve mayadır ; bunlar çok parçacıklı iki bileşendir, ancak bunlar birlikte fırında kabuklanmalar üzerinde şaşırtıcı bir etkiye sahiptir.

Pratik tavsiye

Fırını doğal yollarla temizlemek için, eğer sık ​​kullanılıyorsa en az haftada bir kez temizlenmesi tavsiye edilir. Temizliği kolaylaştırmak için kalıntıların kabuklaşmadan önce temizlenmesi önemlidir . Temizlik yaparken içeriden dışarıya doğru hareketler yapılarak çatlakların temizlenmesi tavsiye edilir.

Kabuklanmalar inatçıysa adımları birden fazla tekrarlamanız gerekebilir. Kalıntıyı temizlemek için yumuşak kıllı bir bulaşık fırçası kullanabilirsiniz ancak ellerinizi korumak için kalın eldivenler giymeniz önemlidir.

ev