Miras aldığımız altın sikkeler veya mücevherler var ki, zamanla parlaklığını açıkça yitirmiş. Ancak, birkaç ev yapımı ipucunu takip ederek parlaklıklarını geri kazanmak ve yeni bir hayat bulmak mümkündür.

Kuyumcuya gitmeden eski, mat ve hasarlı mücevherlerinizi nasıl parlak yeni parçalara dönüştürebileceğinizi öğrenin.

Kararmış eski altın takılarınızı nasıl temizlersiniz?

Zamanla kararan altın takılarınızı temizlemek için bu değerli metale özel ürünler kullanmalısınız. Ayrıca takılarınızın güzelliğini ve parlaklığını korumak için eldiven kullanın. Büyükannenizin çekmecelerinde uzun süredir unutulan mücevherlerini temizlemek ve canlandırmak için çok etkili  bir ilk ipucunu keşfedin .

mücevher temizliği

– Eski altın takılarınızı temizlemek için Marsilya sabunu

Marsilya sabunu sıvı formundaki yüzük, küpe, bileklik ve altın zincirlerinizin temizliğinde vazgeçilmez ve etkili bir elementtir. Bir kaseye veya küçük bir leğene ılık su koyun, Marsilya sabunu ekleyin ve takılarınızı birkaç dakika bu karışımda bekletin. Daha sonra, en kirli mücevherleri iyice yıkamanızı sağlayacak yumuşak kıllara sahip bir diş fırçası kullanarak mücevheri temizleyebilirsiniz. Son olarak ılık suyla durulayın ve kağıt havluyla kurulayın. Bu kiri temizleyecek ve takılarınızın renklerini canlandıracaktır.

Marsilya sabunu 3

– Altın takılarınıza parlaklık kazandırmak için kabartma tozu

Altın takılarınızı temizlemek için kabartma tozu kullanın. Nemli bir bez alın ve üzerine az miktarda kabartma tozu dökün. Ardından, kabartma tozuna batırılmış bezle altın takılarınızı ovun. İyice temizledikten sonra durulayın ve kurumaya bırakın. Tüm parlaklıklarını geri kazanacaklar.

– Altın takılarınızdaki lekelerden kurtulmak için limon

Bazı takılar daha hızlı bozulur ve leke gösterir. Bunu ortadan kaldırmak için etkili bir yöntem olduğunu bilin. Altın takılarınızı hayata döndürmek için limon kullanın. İçerdiği sitrik asit, mücevherlerinizde bulunan oksidasyon veya kireçtaşının üstesinden gelecektir. Limon suyunu suyla seyreltin ve bir pamuğu bu solüsyonla ıslatın. Takılarınızı pamukla nazikçe ovalayın ve ardından temiz su ile durulayın. Mücevher kuruduğunda, yumuşak bir bezle parlatın.

diş fırçasıyla takı temizleme

Eski altın takılarınızı etkili bir şekilde temizlemek için başka hangi ipuçları?

Öte yandan, mücevher zayıflatıldığında veya içinde elmas, safir, zümrüt veya inci gibi bir veya daha fazla  değerli taş bulunduğunda, koruyucu tabakasına zarar vermeden temizleyebilecek bir kuyumcuya verilmesi tavsiye edilir. .

Ancak, ev yapımı yöntemleri kullanmayı tercih ederseniz, değerli eşyalarınızı temizlemek için diş macunu veya maden suyu gibi başka hileler de vardır. Her iki durumda da, yumuşak kıllı bir diş fırçası alın ve mücevheri parlaklığını geri kazanana kadar nazikçe ovalayın. Durulama adımını ılık suyla ve kurulamak için yumuşak bir bezle unutmayın.

Eski takılarınızı aksesuar kutunuzun alt kısmında tutmanıza gerek yok, bu şekilde kararmasına ve değerini kaybetmesine neden olacak, bu ipuçları ve püf noktaları onu yeniden parlamanıza yardımcı olacak.

ev