Crassulaceae familyasına ait olan etli bitkiler hemen hemen tüm evlerde bulunur, evleri süsler ve balkonları zarif bir şekilde doldurur.

sukulentlerin bakımı
Etli bitkiler – donna.nanopress.it

Onlar tüm kadınların gözdesi, hatta yeşil parmakları olmayanlar bile çünkü bu çok fazla çaba gerektirmiyor ya da ölmemelerini sağlamak için kim bilir ne gibi bir özen gösteriyor.

Etli bitkilerin hayatta kalmasını sağlamak için tek yapmanız gereken onları aydınlık bir yere yerleştirmek ve toprağı her zaman nemli tutacak kadar sulamaktır. Hiçbir zayıf noktası yoktur ve büyüdükçe koyu yeşilden pembeye kadar farklı tonlar gösterebilir .

Etli bitkiler, tek bir kuruş bile harcamadan evin her köşesini güzelleştirmek için onları nasıl çoğaltabilirsiniz?

Bir Echeveria’ya sahipseniz, birkaç dakika içinde onu çoğaltıp birçok bitkiye sahip olmanın ve tüm evi güzelleştirmenin mümkün olduğunu bilmek güzel.

Bunlar zor işlemler değil aslında çok basit, herkese uygun işlemler. Balkonu, terası veya bahçeyi hiçbir bakım gerektirmeyen birçok güzel bitkiyle doldurmak çok az zaman alır .

Vanalarla çoğaltma, güvenli, basit ve hızlı bitki üretimi

Az zaman alan ve mükemmel sonuçlar sağlayan sürgünlerle çarpma tekniğini seçebilirsiniz. Bu teknik yalnızca Mart ayında meyve verir . Sadece en az bir yaşında olgun bir bitki seçin, özellikle “enayilere”, yani yan tarafta büyüyen ve ona bağlı “yavru bitkilere” odaklanmanız gerekir.

Ana bitkiye benzer , gül şeklinde fakat çok daha küçük olduğundan çok kolay tanınırlar . Bunları belirledikten sonra kendilerini ana bitkiden ayırırlar ve köklerini bitkinin köklerinden ayırırlar. Bunu yapmak için kökleri çok dikkatli bir şekilde çıkarmanız yeterlidir. Ellerinizi kullanmakta zorlanıyorsanız, sterilize edilmiş makas kullanın.

Vantuzları çıkardıktan sonra, onları kum ve turba ile dolu bir tencereye koyun ve güneş alan ancak doğrudan ışık almayan bir yere koyun. Sıcaklığın 20°C civarında sabit kalması önemlidir. Daha sonra abartmadan toprağı nemlendirin . Etli bitki yavaş yavaş büyümeye başlayacak ve gerçekten yeni bir bitki haline gelecektir. Ancak o zaman eve dönebilir ve ana etli bitkiyle yaptığınız gibi devam edebilirsiniz .

İkinci yöntem: keserek çarpma

Bir önceki kadar basit olan ikinci yöntem daha az etkilidir ve başarısı %100 garanti edilmez.

Bir yaprağı bitkiden yavaşça çekerek ayırmanız yeterlidir . Yeterince büyük, kalın ve sağlıklı olanı seçmeniz gerekiyor. Ayırdıktan sonra dip kısmını gömerek dikiniz. Kum ve turba dolu bir tencereye dikilmesi gerekir. Kum ve turba miktarları eşit olmalıdır. Daha sonra toprağı nemlendirin ve fideyi aydınlık bir yere yerleştirin . Sıcaklık 15 ile 18°C ​​arasında olmalıdır.

Birkaç hafta sonra, etli bitkilerin süresiz olarak çoğalmasına olanak tanıyan yeni yaprakların gelişimini garanti eden kökler ortaya çıkmış olmalıdır . Bitki yeterince büyüyünce daha büyük bir saksıya nakledilmesi gerekir.

Bu diğerlerine göre daha zor bir yöntemdir . Başarılı olacağına dair bir garanti yok, dolayısıyla işler kötü giderse her zaman yeniden deneyebilirsiniz. Veya daha basit bir yöntem seçerek yöntemi değiştirmeyi deneyebilirsiniz.

Tohumlarla çoğaltma, geleneksel yöntem

Yavaş ama güvenli olan ve aynı zamanda etli bitkilerin çeşitli büyüme aşamalarını gözlemlemenizi sağlayan geleneksel yöntem, tohumlarla çoğaltmadır. Bu durumda en iyi dönem Ocak ve Mart ayları arasıdır. Bir vazo alıp içini 2 ölçü kum ve bir ölçü toprakla doldurmanız gerekiyor .

Tohumlar birbirlerinden yeterince uzakta olacak şekilde bir santimetre arayla gömülür . Toprağı daima nemli tutmak ve sukulent bitkisini doğrudan ışığa maruz kalmasa bile güneşte, 16°C’den düşük olmayan bir sıcaklıkta bırakmak önemlidir. İlk sürgünleri fark etmeniz 3 hafta sürecektir . Ancak ilk aydan sonra bitki büyük memnuniyet vermeye başlayacaktır. O yüzden umudumuzu kaybetmemeliyiz.

Sadece doğru boyuta ulaştığında ve diğerleri kadar büyük bir bitki haline geldiğinde saksı değişimi yapılması gerekecektir . Daha sonra sıfırdan başlayıp başka bir tane dikmeyi deneyebilirsiniz. Bu yöntemler ücretsizdir, hepsi az çok basittir, ne çaba ne de çok fazla zaman gerektirir. Tek gereken biraz sabır ve sonra bitkiler bunu kendileri yapıyor.

ev