İç mekan bitkilerinizi uzun süre sağlıklı tutmak ister misiniz? Bazen ölmelerini önlemek için birkaç küçük numara yeterlidir.

Yeşil, canlı ve sağlıklı kalmalarını istiyorsanız, bu önemli ipuçlarını harfiyen uygulayın!

1. Aşırı sulamadan kaçının

Aşırı sulanma ,   istenmeyen   bitki ölümlerinin önde gelen nedenidir. Genel olarak evde bitkisi olan insanlar hepsinin suya aynı şekilde ihtiyacı olduğunu düşünürler. Bu yanlış. Her bitkinin farklı olduğunu bilmelisiniz: su kaynağı, menşe yerine, iklime ve yetiştirme koşullarına göre değişir.

Örneğin kaktüsler ve sukulentler kuru toprağı tercih ettikleri için fazla suya ihtiyaç duymazlar.

2. Kapsamlı araştırma yapın

Bir bitki   satın almadan önce veya sonra  , bileşimi ve ihtiyaçları hakkında derinlemesine bilgi edinmenizi şiddetle tavsiye ederiz. Bunun için özellikle herhangi bir bahçecilik sitesine danışabilirsiniz. Böylece bu bitkinin ışık, toprak, su, gübreleme ve nem gereksinimleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Tüm bu unsurları edindikten sonra, bu önerileri sakince uygulayabilirsiniz.

3. Yeterli ışık

iç mekan bitkileri

Bazı iç mekan bitkileri tam güneşe maruz kalmaya ihtiyaç duyar, diğerleri kısmi ışıkta    gelişir   ve yine de diğerleri daha gölgeli bir yeri tercih eder. Yetiştirmekte olduğunuz bitkinin tamamen sağlıklı kalması için doğru seviyede ışık almanız önemlidir.

4. Tencerelerin Doğru Boyu

saksı bitkileri

Yeterince drenaj delikleri olan bitkileriniz için uygun saksıları seçin çünkü çürümeyi önleyin. Normal bir beden seçin, ne çok büyük ne de çok küçük. Ana şey asla çok büyük bir kap seçmemektir, çünkü uzun süre su tutar, bu da kök çürümesine ve bitkilerinizin ölümüne neden olur.

5. Bitkileri düzenli olarak kontrol edin

bitkiler için bakım

Söylemeye gerek yok, ancak bitkinizin sağlığını düzenli olarak kontrol etmek önemlidir. Bu nedenle, yaprakların durumuna yakından bakmak için bir zaman bulun. Yaprakların sulanmadığından, bitkinin doğru yerde olduğundan ve yeterince doğal ışık aldığından emin olun. Böcekler veya mantarlar gibi herhangi bir haşere belirtisi görürseniz, kontrolden çıkmadan hemen önce sorunu çözün. Bu toksik elementler, zamanında tedavi edilmezse bitkilerinizi çabucak öldürebilir.

Ayrıca köklerin tencereden çıkıp çıkmadığını kontrol edin. Bu durumda, bitkiyi çıkarın, uçlarını kesin ve taze saksı toprağı olan daha büyük bir tencereye tekrar dikin.