Baharın gelmesiyle birlikte sebze bahçemizin ve bahçemizin yeteri kadar suya sahip olması için çalışıyoruz. Kendin yap damlama fıskiyesinin nasıl yapıldığını görelim.

Damla yağmurlama sayesinde mümkün olabilecek doğru sulama olmadan gelişen bitkilere sahip olamazsınız.

Damla sprinkler: ne için?

Baharın gelişiyle birlikte, yeşil parmakları olanların yanı sıra olmayanlar da, bitkilerine bakma ve onları sıcak güneşli günlerin gelişine hazırlama arzusuyla hareket ediyor. Sebze bahçesini oluşturan bitkilerin en önemli ihtiyaçlarından biri şüphesiz sudur.

Çoğu zaman, bitkilerinizi her gün sulamak mümkün değildir, bu nedenle damla yağmurlama sistemi gibi alternatif ve otomatik yöntemler kullanılır. İkincisi, suyu bir boru ve damlatıcı sistemi aracılığıyla doğrudan bitki köklerine dağıtan bir sulama sistemidir.

Damla sprinklerin çalışması basittir ve bitkilerin köklerinin yakınına yerleştirilmiş, suyu yavaş yavaş ve sürekli olarak serbest bırakan esnek borulardan oluşan bir sistem kullanır. Su akışı bitkilerin ihtiyaçlarına ve iklim koşullarına göre ayarlanabilmektedir.

Damla sprinkler, her bitki için az miktarda suyu daha verimli tüketir. Aslında, kaynak doğrudan köklere sağlanarak buharlaşma ve yüzey suyu akışından kaynaklanan atıkları azaltır. Ayrıca, su doğrudan köklere iletildiğinden, yaprakların ve çiçeklerin ıslanması önlendiğinden, damla fıskiyesi bitki hastalıkları riskini azaltabilir. Ayrıca aşırı su kullanımı bitkilerde patolojilere yol açan durgunluğa neden olabilir.

fıskiye

kendin nasıl yapılır

İhtiyacımız olan şey, her biri 500 ml olan iki plastik şişe . Daha büyük bir fabrikanız varsa, bir litrelik, iki litrelik şişeler vb. de kullanabilirsiniz. Makasla şişenin boynunun yaklaşık 4 parmak altından kesi yapın ve şişelerden sadece birini kesin.

Diğerini önceden kestiğiniz şişeye baş aşağı koyacaksınız. Su ile dolu olan bu şişe rezervuar görevi görecektir. Kesilmiş şişenin tabanında bir kalemle işaretleyin. Bu noktada makasın ucuyla bir delik açacaksınız . Bu noktada, deliğe esnek bir tüp sokun .

Borunun içine, ucuna bir vida koyacağınız bir miktar galvanizli tel sokun. Bu, tüpün biraz daha sert olmasını sağlayacaktır.

fıskiye

Kesilmemiş şişeye suyu koyun, kesik şişeye tüpü yerleştirdiğiniz yere ters çevirin ve birkaç saniye bekleyin: damlamaya başlayacaktır. Bu damla fıskiyesi yaklaşık 120 saat aralıksız sulama yapmanıza izin verecek ve size on sentten biraz fazla mal olacak.