Panjurların temizlenmesi , birçok nedenden dolayı derin temizliğin gerekli bir aşamasıdır .

Her şeyden önce, dışarıyla doğrudan temas halindedirler, kir ve duman biriktirirler . Ama unutmayalım ki evin içinden gelen toz bile kök salabilir.

Bu yüzden periyodik olarak , iyice temizlenmeleri gerekir. Ancak işimizi kolaylaştıracak bir dizi ev tekniğiyle yardımcı olabiliriz !

Plastik, alüminyum, ahşap vb . farklı malzemelerden yapılabileceğini biliyoruz … Ve bu malzemelerin her biri için doğru bir numara var!

Kepenkleri nasıl temizleyeceğinizi birlikte görelim !

Başlamadan önce

Başlamadan önce, tamamen güvenli bir şekilde temizlemeye çalışın . Panjurlarınız balkona veya bahçeye bakıyorsa dıştan yıkama daha kolay olacaktır.

Öte yandan, daha yüksek katlarda yaşıyorsanız ve balkonu yoksa, temizlik tamamen içeriden yapılmalı ve nasıl yapılacağını anlatacağız.

Ayrıca panjurun bulunduğu çekmeceyi açmanıza yardım edecek birini bulun. Motorlu kepenkler söz konusu ise, onları sakin ve güvenli bir şekilde temizlemek için elektriği kesmeye dikkat edin.

NB Kepenklerin doğru şekilde temizlenmesi için her zaman üretim talimatlarına uyun.

güle güle toz

Her şeyden önce, kepenkleri etkili bir şekilde temizlemek için dikkatli bir şekilde tozlarını almak gerekecektir .

Her şeyden önce, gerçek temizlik aşamasını kolaylaştıracak ve hızlandıracaktır. Aksi takdirde sadece daha fazla zamana ihtiyacımız olmakla kalmaz, aynı zamanda su ile temas eden aşırı tozun giderilmesi çok daha zor hale gelir.

Yumuşak kıllı bir fırça veya toz tutan bir bez alabilirsiniz . Veya çatlakların arasına girmek ve daha da hassas olmak için bir fırça seçebilirsiniz .

Şimdi malzeme cinsine göre kepenklerin nasıl temizleneceğine bakalım.

Ahşap kepenkler

En hassas panjur türü ile başlayalım . Aslında , ahşap çok değerli bir malzemedir , ancak aynı zamanda nemi emmeye meyilli olduğu için hassastır .

Yararlı bir ipucu, (özellikle yağmurlu mevsimlerde) kepenkleri daima kurutmaktır , böylece nem doğalarını bozmaz.

Ama onları ev yöntemleriyle nasıl temizleyebiliriz ?

Nazik davranmalıyız, bu yüzden Marsilya sabununun yerini hiçbir şey tutamaz . Bu ekolojik sabun doğaldır ve yüksek yağ giderme gücüne sahiptir , ancak aynı zamanda yüzeylerde narin ve hoş kokulu kalır .

Bir su kabında birkaç kaşık çözüyoruz. Mikrofiber beze batırıp iyice sıkıyoruz.

Panjurun çareyi tolere ettiğinden emin olmak için önce çözümü gizli bir alanda deneyelim.

İlk geçişten sonra kuru ve temiz bir bezle kurulayın , mikrofiber olması daha da iyidir.

Plastik kepenkler

Plastik kepenkler çok yaygındır ve onları ev yöntemleriyle etkili bir şekilde temizlemek hiç de zor değildir !

Bu yüzden bu durumda da su ve Marsilya sabunu karışımını kullanabiliriz , ancak bir bileşen ekleyerek: sirke .

Yağ sökücü ve antibakteriyel özelliği vardır , sabun ve su ile lavabomuza birkaç bardak ekleyebiliriz.

Bu yöntem aynı zamanda beyaz panjurlar için de uygundur , çünkü sirke herhangi bir lekeyi veya sararmayı gidermeye yardımcı olur .

Küçük bir alana işlem yapmanız gerekiyorsa sirkeyi direkt olarak ilgimizi çeken bölgeye püskürtebiliriz.

Alüminyum panjurlar

Alüminyum panjurlar yağmur veya kir nedeniyle haleler gösterebilir .

Yaşlı bir büyükannenin alüminyum panjurları temizlemenin çaresi , yeterli miktarda kabartma tozu ve birkaç damla limon suyu ile bir macun oluşturmaktır .

Bikarbonat , bakteri üremesini sınırlayan antiseptik özelliklere sahiptir . Ayrıca, özellikle nem durumunda yararlı olan emici özelliklere sahiptir.

Limon ise yağ giderme ve temizleme özelliklerine sahiptir, ayrıca taze ve narenciye kokusu yayar.

PVC panjurlar

PVC panjurlar için en iyi ev yöntemi , plastik veya alüminyum kepenkler için de kullanılabilen buhar gibi görünüyor .

Buharın ürettiği yüksek sıcaklıklar sayesinde kir etkili bir şekilde çözülecek ve aynı zamanda bakterileri de yok edeceksiniz.

Yuvalar üzerinde de çalışmak için bir tabanca ucu kullanın. Ancak, özellikle apartmanda yaşıyorsanız veya evi paylaşıyorsanız, buharla temizlik için bazı ekstra önlemler almanız gerekecektir.

Buharı kullanamıyorsanız, biraz su ve Marsilya sabunu alın ve işiniz bitti!

kayışlar

Kepenklerin temizliğini bitirmek için kir ve tozu emdiği için temizlenmesi gereken kayışları unutmamalıyız .

Yapabiliyorsanız, buharı kullanın, antibakteriyel ve temizleme etkisi olacaktır . Aksi takdirde, birkaç damla sirke ile nemli bir mikrofiber bez kullanın .

Dış panjurlar

Panjurların içini temizledikten sonra dışarıdan da önerilen işlemleri tekrarlamalısınız .

Daha önce de belirttiğimiz gibi bu her zaman mümkün değildir, sanki bir balkonunuz veya bahçeniz yokmuş gibi dış panjurları temizlemeye çalışmak tehlikeli hale gelir .

Ancak onları yıkamanın ve yağdan arındırmanın kesin bir yolu var. Birinin yardımıyla çekmeceyi sökün ve kapağın tamamen aşağı inmesine izin verin.

İç kısım tamamlandığında, yavaşça tekrar yukarı kaldırın. Giderken , her seferinde biraz ilerleyerek karşı tarafı temizlemek için uygun çareyi kullanın .

faydalı ipuçları

Panjurlarınızın dayanıklılığını ve temizliğini korumak için size yardımcı olabilecek başka ipuçları da var.

Biraz zeytinyağı kullanın: Kayganlaştırıcı olarak çok faydalıdır . Aslında panjurları daha kolay kaydırmanıza yardımcı olacaktır.

Aynı zamanda ahşabı parlatmak için mükemmel bir doğal çözümdür : Yumuşak bir bezin üzerine birkaç damla damlatırsanız, kepenklerinizin ahşabının beslenmesi için kullanabilirsiniz.

Yağmur yağdığında, kepenklerinizi daima temiz, kuru bir bezle kurutmaya çalışın . Nem, herhangi bir yüzeyin düşmanıdır. Bu küçük numara gelecekteki temizlik için gerekli olacaktır.

Kepenkleri temizlerken, eğilmeden ve tam bir güvenlik içinde olmadan her zaman çok dikkatli olun.

ev