Brokoli mutfağımızda yaygın bir sebzedir. Besleyici ve lezzetlidirler ve sağlığımıza birçok faydası vardır. C vitamini, provitamin A, demir, beta-karoten, folik asit ve potasyum gibi pek çok besin içerirler ve evde de ekilebilirler: nasıl yapılacağını aşağıda açıklıyoruz.

Evde brokoli yetiştirmek için öncelikle çeşidi seçmelisiniz. Daha çabuk olgunlaştığı (40-55 gün) ve ilkbaharda dikilebildiği için Friarielli çeşidinin (rapini, şalgam yeşillikleri ve brokoli olarak da bilinir) kullanılması tavsiye edilir.

Evde brokoli yetiştirin:

Brokoli yetiştirmek için tohumlardan veya filizlerden başlayabilirsiniz. İlk seçeneği tercih ederseniz, bunları alt kısmında küçük delikler bulunan küçük bir kapta çimlendirmeniz gerekecektir.

En az 30 cm derinliğe sahip büyük bir saksıya ekim yaptıktan sonra toprağın asitliğini kontrol etmek gerekir: pH’ı 6,0 ile 7,0 arasında olan bir saksı kullanılması tavsiye edilir.

Toprağınızın pH’ı 6,0’ın altındaysa asit gübresi ekleyin. PH 7,0’ın üzerindeyse granüle kükürt ekleyin.

Brokoli tohumlarını ekmeye karar verdiyseniz, yaklaşık 1,5 cm derinliğinde ve 8 ila 10 cm aralıklarla delikler açın. Saksı toprağı ile kaplamadan önce her deliğe 3-4 tohum yerleştirin.

Cömertçe sulayın, suyun birikmesine izin vermeden tüm toprağı nemlendirmeye çalışın: brokoli iyi drenajı tercih eder. Toprağı bir sprey şişesiyle nemlendirebilirsiniz.

Brokoli 4°C kadar düşük sıcaklıklarda bile çimlenebilir. Sapları açılı kesmek bitkinin suyu içeride tutmasını kolaylaştırır.