Press ESC to close

Evde bir yeşim ağacı nasıl dikilir ve yetiştirilir?

Yeşim ağacı veya crassula ovata, Crassulaceae familyasına ait etli bir bitkidir. Bu bitki saksıda yetiştirilebilir ve çok az bakım gerektirir. Yeşil baş parmağı olmayan insanlar için idealdir. Daha yaşlı bitkilerde, sonbahar veya kış aylarında beyaz veya pembe renkli yıldız şeklindeki çiçekler görülür. Yeşim ağacının büyümesi yavaş olduğundan, bu basit hareketlerle onu nasıl hızlandıracağınızı ve canlandıracağınızı öğrenin.

Yeşim ağacının büyümesi nasıl hızlandırılır?

Yeşim ağacı çok yavaş büyür. Büyüme hızı yılda 5 ila 20 cm’dir, ancak ev bitkinize doğru koşulları sağlayarak büyümesini hızlandırabilirsiniz.

 yeşim ağacı

  • Yeşim ağacını tekrar dikin

Bir bitkinin büyümesini teşvik etmek için, onu daha büyük bir saksıya dikmek  önemlidir  . Böylece, ona büyümesi için yeterli alan sağlarsınız. Yeşim ağacını daha büyük bir saksıya yerleştirmek  kök gelişimini destekler. Bununla birlikte, bitkinizi büyümesinin başlangıcında, köklerine zarar vermemeye dikkat ederek her iki ila üç yılda bir nakletmek önemlidir. Büyümeleri daha da uzun sürebilir  . eğer onları kırarsan. Daha sonra, yeşim bitkiniz yeterince büyüdüğünde, her 5 yılda bir saksısını değiştirebilirsiniz. Saksıyı değiştirdikten sonra, bitkinizi gübrelemeden önce 4 ay bekleyin, çünkü hala hassas olan kökler, gübreleri oluşturan tuzlardan zarar görme riski taşır. Bitkinizi kışın nakletmemeye dikkat edin  .  Bu bitkisel dinlenme döneminde, crassula ovata neredeyse hiç büyümez.

Yeşim ağacını tekrar dikin

  • Yeşim ağacını gübrele

Bir bitkinin gübrelenmesi, ona iyi büyümeyi desteklemek için  ihtiyaç duyduğu besinleri sağlar  . Yeşim ağacının büyümesini hızlandırmak için, büyüme döneminde  ayda bir kaktüs gübresi ile gübrelenmesi önemlidir  . Gübre Nisan ve Eylül ayları arasında eklenebilir.  Bitkiniz dinlenme dönemine girdiği için kışın gübreleme yapmayınız .

İpucu:  Çok yıllık bitkinizi gübrelemek için kahve telvesi gibi doğal malzemeler de kullanabilirsiniz   Bunu yapmak için bitkinizin toprağına yaymanız yeterlidir.

  • Yeşim Ağacı İçin En İyi Yeri Seçmek

Yeşim bitkisinin kuvvetli büyümesini desteklemek için onu ışıklı bir alana yerleştirmek önemlidir  .  Gerçekten de, bu iddiasız bitki ışığı takdir ediyor. Öte yandan,  yapraklarını yakabilecek doğrudan güneş ışığına maruz bırakmaktan kaçının  . Yarı gölgeli pozlama önerilir. Bununla birlikte, bitkinizi pencere kenarı gibi  yaklaşık 20°C sıcaklıkta aydınlık ve sıcak bir yerde tutun  . Ayrıca nemli yerlerden kaçının. Kışın  bitkinizi kaloriferden uzak,  serin ve  10°C sıcaklıkta muhafaza ediniz.

Şunu da okuyun: Çiçek aldınız mı? Her rengin anlamı beklenmedik

  • yeşim ağacını kesmek

Yeşim bitkinizin yavaş büyüdüğünü fark ederseniz, bitkinizin çeliklerini aynı saksıya dikebilirsiniz. Kesimler  , yeşim çiçeği gibi belirli bitkileri çoğaltmanın bir yoludur  ve ana bitkiden kesim adı verilen bir bitki parçasının alınmasından oluşur. Kesimleri nakletmek, yeni sürgünler elde etmenizi sağlayacaktır. Crassula’nızı çoğaltmak için, bir tomurcuğun hemen üzerinden kısa bir sap koparın. Kullanılan alet iyi dezenfekte edilmelidir. Kesiği kuru bir yerde tutun  ki kuruyup iyileşebilsin.  Gövde ne kadar büyük olursa, kuruması o kadar uzun sürer. Ardından toprağa ekilecek sapın ucuna bir miktar köklendirme hormonu uygulayın. Bunlar, kesimlerin köklenmesini teşvik eder.  Ardından, toprağa bir delik açın, ardından köklendirme hormonlarının kaplandığından emin olarak sapı dikin. Köklerin iç içe geçmesini önlemek için  ana bitki ile çelik arasında 4 ila 5 cm’lik bir mesafe bırakın  . Köklenme sırasında kesimin sulanmasının tavsiye edilmediğini unutmayın.  Çürümeyi göze alacaktı.  Tencerenizi aydınlık bir yerde saklayın. Yeni sürgünler, gövdenin tepesinde 3 ila 4 hafta arasında görünmelidir.

Bu pratik ipuçları ile dekoratif yapraklı sulu bitkinizin büyümesini hızlandıracak ve dinç bir yeşim çiçeği elde edeceksiniz.