Buz küplerinin özellikle yaz günlerinde sadece içeceklerinizi soğutmak için faydalı olduğunu mu düşündünüz? Eh, işaretten çok uzaktasın! Bu makale muhtemelen sizi şaşırtacak, çünkü dondurucunun bir köşesine gizlenmiş bu küçük küplerin birçok şaşırtıcı ve hatta sıra dışı kullanımlarını ortaya çıkaracağız.

Uzun, kare, meyve, çiçek veya kalp şeklinde buz kalıpları artık her açıdan mevcut. Dondurucuya yerleştirdiğimizde, onları yalnızca bir kokteylin tadını çıkarırken veya sıcak havalarda içeceklerimizi soğutmak için çıkarma eğilimindeyiz. Ama şu andan itibaren işler değişecek. Bundan böyle, buz küpünün günlük yaşamda evdeki sonsuz sayıda sorunu çözmek için gerçek bir suç ortağı olduğunu fark ederek, ona yepyeni bir boyut kazandıracaksınız.

İşte evde buz küplerinin bazı beklenmedik kullanımları. Hoş bir şekilde şaşıracaksınız!

Artık ütüye ihtiyacınız olmayacak

buz küpleri

Ütü olmadan, birkaç buz küpü yardımıyla giysilerin kırışıklıkları nasıl azaltılır? Size açıklıyoruz.

İşlem çok basit: önce çamaşırlarınızı kurutma makinesine koyun, ardından tambura yaklaşık 4 buz küpü ekleyin. Ardından kurutma döngüsünü yaklaşık 15 dakika yüksek sıcaklıkta başlatın. Eriyen buzun ürettiği buhar sayesinde kıyafetleriniz iyi bir şekilde ütülenir. Ancak tam tersi etki yapabileceğinden 4’ten fazla buz küpü kullanmamanızı öneririz. Son olarak yapmanız gereken tek şey kıyafetlerinizi çıkarmak, kırbaçlamak ve daha da düzleştirmek için sallamak. Artık ufukta görünmüyor, kıyafetleriniz gerçekten ütülenmiş gibi görünecek!

Çamaşır makinesinde çamaşırlarınızın kırışmasını önlemek için bu adımları bile uygulayabilirsiniz.

Not:  Çok fazla buhar oluşmasını önlemek için kurutucuyu aşırı doldurmamanızı öneririz. Çamaşırlarınıza zarar vermemek için daima üreticinin talimatlarına uyun.

Ayrıca buz küpleri, ütülemeye hazır kuru giysilerdeki kırışıklıkları gidererek ütüleme işlemini daha verimli hale getirmede de etkilidir. Bunu yapmak için, bir buz küpünü ince bir beze veya mendile sarın ve giysinin buruşmuş bölgelerine sürün. Ardından ütülemeye devam edin ve üretilen etkiye şaşıracaksınız!

Giysilerden sakızı çıkarın

sakız matı

İşte özellikle kötü bir yaygın sorun: kot pantolon ve halı gibi kumaşlara yapışan sakız. Basit bir buz küpü kullanarak onu çabucak soyacaksınız!

Bir buz küpü alın ve doğrudan giysinize yapışmış sakızın üzerinden geçirin. Buz gibi soğuk  sakızı  sertleştirene kadar hafifçe ovun . Ayrıca çıkarmaya çalıştığınız anda kolayca çıktığını fark edeceksiniz.

Halıları temizlemek için

Halılar her zaman   iç mekanınıza belirli bir zarafet katar. Ancak genellikle bunları dolapların ve mobilyaların altına yerleştirdiğinizde, hoş olmayan izler oluşturdukları için onlara zarar verme eğilimindesiniz. Bu küçük rahatsızlığı hafifletmek için halının mobilyadan kaynaklanan izlerin olduğu bölgeye bir buz küpü yerleştirin. Erimesine izin verin ve bu kısmı dikkatlice fırçalayın. Birkaç dakika içinde kaybolacak!

Kanalizasyonlardaki kötü kokulardan kurtulmak için

Lavabolarınızdan, lavabolarınızdan, duşlarınızdan ve küvetlerinizden kötü kokular geldiğini fark ediyor musunuz? Muhtemelen sıhhi tesisat sorunudur. Panik yapmayın, buz küplerinin de söyleyecekleri var!

Küçük bir numara: Bir buz kalıbını beyaz sirke (mükemmel dezenfektan ve koku giderici) ile doldurun ve dondurucuya koyun. Hoş olmayan bir koku sorununuz olduğunda tek yapmanız gereken pipoya bir buz küpü koymak ve sirkenin etkisini göstermesine izin vermek!

Koyu halkaları azaltmak ve rujun kalıcı olmasını sağlamak için

Son zamanlarda geceleriniz oldukça kısa ve yorgun mu görünüyorsunuz? Göz altı torbalarını ve göze hoş gelmeyen koyu halkaları kamufle etmek için kremlerle kendinizi mahvetmenize gerek yok. Çok etkili bir çözümümüz var: Gözlerinizi kapatın ve birkaç dakika boyunca göz kapaklarınızın üzerine bir buz küpü koyun. Sonuç çok tatmin edici: Şişlik artık görünür değil ve gözleriniz daha parlak görünüyor!

Bir tavsiye daha: bayanlar, makyaj yapmadan önce, bir mendile sarılmış bir buz küpü ile cildinizi emülsiyon haline getirmeyi unutmayın. Bu, kirleri yok edecek, cildi daha pürüzsüz hale getirecek ve mükemmel bir makyaj tabanı görevi görecektir.

Son olarak, bilmiyor olabilirsiniz ama soğuğun renkleri düzeltme özelliği var. Ayrıca rujunuzun akmasını önlemek ve daha uzun süre kalıcı olmasını sağlamak için, uyguladıktan sonra dudaklarınıza bir buz küpü sürmeniz yeterli olacaktır. Mükemmel kıyafet!

ısırık durumunda

Bir şoktan sonra iltihabı azaltmak ve hematomun çok koyu maviye dönmesini önlemek için bilinir, hemen buz uygulanır. Bu ağrıyı hafifletir ve yaralanmayı söndürür. Benzer şekilde, az önce bir arı veya sivrisinek tarafından sokulduysanız, bir buz küpüyle temas ettiğinizde yanık hızla sakinleşir.

Ağrısız epilasyon için

Genellikle kaşlarınıza, koltuk altlarınıza ve bikini bölgenize ağda yapar mısınız? Bunun dışında, bu epilasyon sık olsa bile, bazı insanlar için sistematik olarak ağrılı olmasını engellemez. Artık anestezi görevi görecek bir buz küpü kullanımı sayesinde bu acıyı hafifletme imkanına sahip olacaksınız. Zıplayın, ağda yapılacak bölgelere birkaç saniye sürün ve pek bir şey hissetmeyeceksiniz. Bunun tersi de mümkündür: epilasyondan hemen sonra, epilasyon yapılan kısımları bir buz küpü ile biraz ovun ve ağrı azalacaktır.

Not  : Ağda veya oldukça özel bir tedaviden sonra sivilce, tahriş, kızarıklık veya şişlik fark ederseniz, iltihabı azaltmak için bir çözüm vardır. Bir bez alın, içine bir buz küpü koyun ve tahriş olmuş bölgelerin üzerinden geçirin. Birkaç dakika sonra bir fark hissedeceksiniz.

Asılı bitkileri sulamak

buz sarkıtları bitki

Son olarak, buz küpleriyle   deneyebileceğiniz son numara burada  . Yüksekte olduklarından, asılı bitkileri sulamak, konumlarından dolayı ulaşılması kolay olmadığı için genellikle zahmetlidir. Bu durumda bitkilerinizin saksılarına 1 veya 2 küp buz koymanızı tavsiye ederiz. Basit ve verimli!

Hala inanamıyorsun, değil mi? Ve liste hala uzun… tesadüfen, buz küpü gerçekten çok iyi ve oyununu iyi saklıyor!

ev