Evcil hayvanınız varken evi temiz tutmak her zaman kolay değildir. Özellikle tekstil yüzeylerde tüylerini evden çıkarmak zordur. Halı, kanepe, koltuk, perde ve hatta zemin, hiçbir yüzeyden kaçınılmaz. Ancak evi temizlerken bu tüylerden kurtulmak için etkili ipuçları var. Bu 12 hızlı düzeltmeye göz atın.

Kıl yumaklarımızı severiz, ancak kanepelerimizde ve hatta yatağımızda neden oldukları hasarı daha az takdir ederiz. Tüyleri ve bazı kötü kokuların yanı   sıra, özellikle evdeki herhangi bir kumaşa kolayca yapıştıkları için saçları da bir problemdir. Evinizi temizlerken bu tüylerden kolayca kurtulmak için 12 çözüm mümkün.

Evcil Hayvanlar

Evden evcil hayvan tüylerini almak için 12 hızlı çözüm nedir?

Evinizi istenmeyen evcil hayvan tüylerinden temizlemenin 12 yolu vardır.

1. Tüyleri çıkarmak için yapışkan fırça

Yapışkan fırça, tüyleri yakalamayı mümkün kılan yapışkan bir kağıtla  çevrili  bir rulodur. Bunu yapmak için, koltuk veya halı gibi evdeki çeşitli mobilya parçalarının üzerinden fırçayı birkaç kez geçirmeniz yeterlidir.

2. Saçlardan kurtulmak için nemli sünger

Tekstil mobilyalarınızdaki tüylerden kurtulmak için  küçük daireler halinde koltuk veya kanepelere nemli, temiz bir mikrofiber sünger sürmeniz önerilir. Bu şekilde tüm tüyleri  tek bir kolay çıkarılabilen topta toplarsınız. 

3. Saçları çıkarmak için el bezi

Giysilerinize yapışan tüyleri çıkarmak için   bir   bezi ıslatın, sıkın ve ardından nazikçe ovalayarak giysilerinizin üzerinden geçirin.

4. Saçları çıkarmak için elektrostatik fırça

 Bu fırça tekstil üzerinde bulunan tüylerin alınmasında  etkilidir . Bunu yapmak için, kanepelerinizi, halılarınızı ve hatta kıyafetlerinizi evcil hayvanınızın saçından temizlemek için her seferinde aynı yönde geçirin.

sandalyede köpek kılı

5. Saçları çıkarmak için beyaz sirke

Halılarınızı temizlemek ve tüm tüyleri etkili bir şekilde almak için yarım litre su ile 4 yemek kaşığı beyaz sirkeyi karıştırmanız tavsiye edilir. Çözeltiyi halıya püskürtün ve ardından  bir süngerin arkasını kullanarak fırçalayın.

6. Saçtan kurtulmak için tayt

Evi süpürmek, evcil hayvan tüylerini almak için her zaman etkili bir çözüm değildir. Bunları etkili bir şekilde çıkarmak için naylon tayt alın ve süpürgeyi yanına koyun, ardından evi süpürün. Oluşan statik elektrik sayesinde tüm kıllar külotlu çoraba yapışacaktır. 

7. Saçları çıkarmak için yumuşatıcı

Tüyleri kumaş yüzeylerinden kolayca çıkarmak için eşit miktarda su ve yumuşatıcıyı karıştırın, ardından solüsyonunuzu kumaşa püskürtün. Ardından   , tüyleri yakalamak için püskürtülen tüm yüzeylere antistatik bir bez sürün.

8. Saçları çıkarmak için balon

Şişirilmiş bir balon alın ve tüylü yüzeye sürün. Statik elektrik tüm tüyleri topa çekebilir. Bu numara giysilerde de kullanılabilir.

9. Saçları çıkarmak için elektrikli süpürge

Kedinin saçını vakumlayın

Evi süpürmek, özellikle evin geniş alanlarında tüyleri almanın çok pratik bir yöntemidir.

10. Saçları çıkarmak için mikrofiber bez

Mikrofiber bez ev temizliğinde çok popülerdir ve  haklı olarak tozu etkili bir şekilde yakalar   ve başka yerlere yerleşmesini engeller. Mikrofiber bez evin tozunu almanın yanı sıra  evcil hayvanlarınızdaki tüyleri almada da etkilidir. Bunu yapmak için, hafifçe nemlendirin ve evin farklı yüzeylerine sürün.

11. Tüyleri almak için lastik eldiven

Evcil hayvanınızın saçının bir yüzeyini temizlemek için bir eldiven giyin ve elinizi söz konusu yüzeyde gezdirin. Sürtünme sayesinde  eldivenin lateksi, tüm tüyleri yakalamayı mümkün kılan bir statik elektrik üretecektir. 

12. Saçtan kurtulmak için yumuşatıcı mendil

Yumuşatıcı mendiller, ister yeni ister kullanılmış olsun, giysilerdeki veya kumaş mobilyalardaki tüylerin alınmasında etkilidir. Bunu yapmak için, saçı yakalamak için kumaşın üzerinden bir mendil geçirmeniz yeterlidir.

Bu hızlı düzeltmelerle evcil hayvanınızın tüylerinden kolayca ve zahmetsizce kurtulacaksınız. Bu ipuçlarına ek olarak, özellikle sonbahar ve ilkbaharda kedinizi veya köpeğinizi düzenli olarak fırçalamayı unutmayın çünkü bu hayvanların tüy dökmesi önemli ölçüde saç dökülmesine neden olur. Hatta bazı ırklar günlük fırçalama gerektirir. Onlara uygun şampuanlar da yapabilirsiniz. Gerçekten de, evcil hayvanınız suyu seviyorsa, saçın yeniden büyümesini teşvik etmek ve saç dökülmesini yavaşlatmak için ayda 1 ila 4 kez yıkamayı düşünün.

ev