Press ESC to close

Evde farelerden kurtulmak için 3 ipucu

Bir zamanlar veba ile olan ilişkilerinden dolayı korkulan fareler, bugün insanların düzenli olarak uğradığı her yerde hala pek istenmeyen bir durumdur. Gerçekten de, 21. yüzyıldaki veba hakkında artık endişelenmemize gerek kalmasa da,  bu küçük kemirgenleri kir ve hastalıkla ilişkilendirmeye devam ediyoruz. Ayrıca, “safsızlıkları” nedeniyle farelerin varlığı hiçbir yerde istenmez. Bu nedenle, ondan kalıcı olarak kurtulmanız için bazı etkili ve ucuz yöntemler aradık.

Buna musofobi denir, bu fare ve fare korkusu bazen kontrolsüz panik tepkilerine yol açabilir. Bir güçlük kaynağı olan bu küçük kemirgenler atalardan kalma korkuları uyandırır ve genel bilinçdışında sağlığa zararlı olmakla eş anlamlıdır.

Le dauphiné adlı bir makalede,  bu her zaman rasyonel olmayan korkunun altını çiziyor ve bu canavarların “sempati sermayesinden” faydalanmasalar da, sanıldığı kadar tehlikeli olmadıklarını hatırlatıyor. Farelerin aslında hastalıkları insanlara iletebileceğini açıklıyorlar. Bununla birlikte, ısırık veya çizik durumunda esas olarak bulaşıcı hastalıklar olacaktır, nispeten nadir durumlar, bu kemirgenler, bir insanın önünden kaçma eğilimine sahiptir, ona saldırmaktan daha fazla.

Gazete, vebaya gelince, yaygın inanışın aksine, sadece kanalizasyonun icadından bu yana şehirlerden kaybolan bir tür olan kara sıçanda yaşayan pirelerin ısırması yoluyla bulaştığını doğruluyor.

Anlayacağınız gibi, kontaminasyon riskleri nadirdir, ancak yine de imkansız değildir. Yani, bu istenmeyen misafirleri evde bulma gibi tatsız bir sürpriziniz varsa, bunları aşmak için 3 etkili ve ekonomik yöntem var.

Evinizde veya iş yerinizde fare olduğuna dair işaretleri tanıyın

Sıçanlar gece hayvanlarıdır, onlara rastlamak genellikle zordur. Gerçekten de, bu küçük hayvanlar siz uyurken aktif olma eğilimindedir ve evinizin istila edildiğini keşfetme şansınızı azaltır. Ancak, kaçınılmaz olarak, varlıklarını tespit etmenizi sağlayacak izler bırakırlar:

– Çıtırtı sesleri

– Küçük dışkı

– Mobilyalarınızda diş izleri

– Yağ izleri ve sürtünme izleri

– Pati izleri

– Karakteristik kokular (misk ve amonyak).

Farelerden kalıcı olarak kurtulmanın 3 yolu

  1. sıva

Bu yöntemi uygulayabilmek için öncelikle farelerin sıklıkla uğradığı, kolay ulaşabilecekleri bir köşe bulmanız gerekecek. Daha sonra onları yemlemek için kendi oluşturacağınız alçı solüsyonunu yerleştirmeniz gerekecektir.

Bunun için artık ihtiyacınız olmayan bir kapta tuz, un ve alçıyı karıştırın. Ardından, söz konusu kabı, fareleri görmeye alışık olduğunuz köşeye yerleştirin. Sonuncusu, hissedecekleri aşırı susuzluk ve zamanla alçının sertleşmesi nedeniyle onlar için ölümcül olacak olan alçı çözeltisi tarafından cezbedilecektir.

Bununla birlikte, bu yöntemin işe yaraması için, zeminde veya yüzeylerde herhangi bir kırıntı bırakmadığınızdan emin olmanız gerekir, böylece  fareler  alçı solüsyonunu yiyebilecek kadar aç kalırlar.

  1. soda

Alçı yöntemine benzer şekilde, soda tekniğini kullanmak için farelerinizin her zamanki köşelerini bulmanız gerekecektir  . Bu yapıldığında, bu noktalara soda ile doldurulmuş birkaç küçük kase – farelerin içebileceği kadar küçük – yerleştirin. Bu, sodadaki fareler tarafından sindirilmeyen gazlar nedeniyle onları ortadan kaldırmak için yeterli olmalıdır.

  1. Bir çikolata sosu

Bu teknik, çikolata kullanımı nedeniyle etkinliğinin vurgulanması dışında, alçıya çok benzer.

Bunu yapmak için, alçı solüsyonunuza eritilmiş çikolata veya hatta çok küçük çikolata talaşı eklemeniz yeterlidir. Bu, çikolatanın onlar için toksik olduğu bilindiğinden, bu kemirgenleri ortadan kaldırma şansınızı artıracaktır.

ev