Hamam böcekleri nemli ve sıcak yerleri sever. Dışarıya açılan çatlak ve açıklıklardan evlerimize sızarlar ve dolaplarda, banyoda veya kapı ve pencerelerdeki boşluklarda saklanmayı severler. Hamamböcekleri evimizi istila ettiğinde, hızlı çoğalma yeteneğine sahip oldukları için hızlı hareket etmek tavsiye edilir. Bununla birlikte, bu istenmeyen böcekleri uzaklaştırmak için aromatik bir bitki kullanabilirsiniz. Bu yazıda size daha fazlasını anlatıyoruz.

Artık yiyeceklere ve rutubetli yerlere çeken hamamböcekleri, evinizi hızla istila edebilir. Çoğaldıklarında onları avlamak zorlaşır. Ancak bu hile ile bu zararlıları yenmek mümkündür.

evde hamamböceği

Hamamböceklerini evden kovan bitki 

Bazı aromatik bitkiler, çok sayıda böcek için doğal kovuculardır. Kokuları hoş olmasına rağmen  zararlılara karşı dayanıklıdır   Bu nedenle bu bitkileri kullanmak, böcek ilacı veya kimyasal kullanmak zorunda kalmadan bazı zararlı böcekleri evimizden uzaklaştırmamızı sağlar.

Defne yaprağı

Hamamböceklerini evden etkili bir şekilde çıkarmak  için defne yaprağı sosu kullanabilirsiniz.  Sosları ve marinatları tatlandırmasıyla ünlü bu aromatik bitki, garni buketlerinin bileşiminin bir parçasıdır. Bunun yanı sıra yaprakları  eve güzel koku vermek  ve kötü kokuları uzaklaştırmak için kullanılır. Hamam böcekleri ise defne yaprağı sosunun kokusunu sevmezler. Bununla birlikte, bu istenmeyen böcekleri evinizden kovmak için yaklaşık 150 gr defne yaprağı alın, ince ince doğrayın veya toz haline getirin ve  hamamböceklerinin sızdığı yerlere koyun. Ezilmiş defne yaprağı bu şekilde daha güçlü bir koku verir ve hamamböceği veya hamamböceklerinin evinize girmesini engeller..

Defne sosuna ek olarak, diğer bitkilerin de hamamböceklerini uzaklaştırmanıza yardımcı olabileceğini unutmayın. Bu, Dalmaçya’dan gelen piretrum vakasıdır. Bu çok yıllık otsu bitki,  böcek öldürücü özelliklere sahip bir madde olan piretrin içeren  beyaz çiçekleri için yetiştirilmektedir. Bu bakımı kolay dekoratif bitki bu nedenle  doğal bir böcek ilacı olarak kabul edilir.

Catnip, hamamböceklerini evden kovmanıza da yardımcı olabilir. Bu çok yıllık otsu bitki, ezildiğinde nane kokusu yayan dekoratif ve aromatik yaprakları ile karakterize edilir. Bununla birlikte, hamamböceklerinden kurtulmak için  , seçtiğiniz bitkinin yapraklarını  hamamböceklerinin uğrak yerlerine dağıtmanız yeterlidir.

Hamamböceklerinden kurtulmak için başka ipuçları?

Kovucu bitkilere ek olarak, hamamböceklerini evinizden kovmak için başka doğal ürünler de kullanabilirsiniz.

Banyoda hamamböceği

  • Hamamböceği kovmak için limon

Limon hamamböceği için iyi bir kovucudur. Bu haşerelerden kurtulmak için limon suyunu çok az  sulandırmaya özen göstererek bir sprey içinde limon suyunu biraz su ile karıştırın.  Ardından mutfak mobilyalarına ve evin çeşitli yüzeylerine püskürtün. Bu çözüm,  hamamböceklerini  kovmanın yanı sıra evinizi dezenfekte etmenize de olanak sağlayacaktır.

  • Hamamböceklerini kovmak için uçucu yağlar

Bazı uçucu yağların kokusu, hamam böceklerini evden kovmada etkilidir. Bu aynı zamanda nane, ince lavanta, okaliptüs veya limon esansiyel yağı için de geçerlidir. Bunun için, seçtiğiniz esansiyel yağın birkaç damlasını  biraz beyaz sirke ve suyla bir spreyde karıştırabilirsiniz.  Ardından pencere pervazlarına ve kapı boşluklarına püskürtün.

  • Hamamböceklerini uzak tutmak için bazı bitkilerin tozu

Evin köşelerine sarımsak, soğan veya pul biber serpmek,  güçlü kovucu kokusundan dolayı hamamböceği kovmada çok etkilidir.

  • Hamamböceklerini tuzağa düşürmek için kabartma tozu ve şeker

Hamamböceklerinden fazla çaba harcamadan kurtulmak için bir bardak kabartma tozu ile bir bardak pudra şekerini karıştırın ve bu karışımı  evin nemli ve sıcak yerlerine koyacağınız küçük tabaklara veya kaplara dökün.  Şeker tarafından çekilen hamamböcekleri bu karışımla beslenir. Böylece, kabartma tozu uzun vadede  onları kurutur ve öldürür.

  • hamamböceği kurtulmak için diyatomlu toprak

Diyatomlu toprak doğal bir insektisittir. Diatomit adı verilen tortul bir kayadan çıkarılan bu toz  , eczanelerde satılmaktadır.  Ayrıca bazı süpermarketlerde böcek öldürücülere ayrılmış bölümde de bulabilirsiniz. Kabartma tozu gibi hamamböceklerinde yoğun dehidrasyona neden olur ve etkisi hem içten hem de dıştandır. Diyatomlu toprak kullanmak için şekerle karıştırın ve karışımı mobilya altlarına ve bu haşerelerin yürüdüğü yerlere serpin.

Bu doğal hileler sayesinde evinizde barınan hamam böceklerini kimyasal veya çevreye zararlı ürünler kullanmadan kovabileceksiniz.

ev