Evlerdeki hamamböcekleri sadece estetik açıdan değil aynı zamanda hijyenik açıdan da büyük bir sorun teşkil etmektedir. İşte ondan kurtulmanın en iyi doğal çözümleri.

Hamamböceği spreyi

Bugünün en çok okunan makaleleri:

  • Kaçınılması gereken güneş kremleri: Oksibenzonun ne olduğuna dikkat edin
  • İtalya’da yoksulluk, işçilerin %23’ü Rdc’ye sahip olanlardan daha az kazanıyor
  • Süpermarketteki en iyi mozzarella bu ve fiyatı 1,68 euro

Evdeki hamamböcekleri , kendilerini barındıran yerlerde bulunabilecekleri kötü hijyenik koşullar göz önüne alındığında rahatsız edici durumlar yaratabilir. Bu bağlamda, en iyi çözümlerden bazılarını ve onlardan kurtulmak ve bir daha geri gelmelerine izin vermemek için bazı ipuçlarını görelim.

Evdeki hamamböcekleri: ne yapmalı, onlardan kurtulmanın yolları

Bu hızlı hareket eden zararlıları yakalamak herkesin bildiği gibi zordur, bu nedenle hamamböceklerinden kalıcı olarak nasıl kurtulacağınızı bilmek önemlidir . Kendinizi bu böceklerle savaşırken bulursanız hemen bir profesyonele başvurmanız kolay olabilir. Ancak en iyi hamamböceği caydırıcısı mutfak dolabınızda saklanıyor olabilir.

Evdeki böcekler

Haşere kontrol uzmanlarına göre hamam böceklerinden kurtulmak, çoğu kilerde zaten mevcut olan  beş doğal ilaçla mümkün.  Kahve telvesinden bulaşık sabununa kadar bu hamamböceği kovucular, hamamböceklerinden doğal ve kalıcı olarak kurtulmanıza yardımcı olabilir.

Elbette önlemek tedavi etmekten daha iyidir, bu nedenle bunların evinize girmesini önlemek için bazı önlemler almalısınız. En etkili doğal çözümleri görelim.

1) Şeker ve sodyum tetraborat

Sodyum tetraborat hamamböceği istilasında etkilidir çünkü böceklerin dış iskeletini yavaşça kurutur, sindirim sistemini etkiler ve sonunda onları öldürür. Uzmanlar, ev yapımı temizleyiciyi hamam böceklerinin görüldüğü bölgelere sürmeden önce boraks ve şekeri 3:1 oranında karıştırmanızı öneriyor.

2) Nane yağı

Nane yağı, piyasadaki en popüler haşere kontrolü caydırıcılarından biridir, dolayısıyla bu ilacın hamamböceği istilasının tedavisinde de etkili olması şaşırtıcı değildir.

Nane yağı spreyi hamam böceklerini toksik olmayan bir şekilde caydırabilir ve çocukların yanında kullanımı güvenlidir. Uzmanlar, formülü istila edilmiş bölgelere püskürtmeden önce 15 damla nane yağının 10 ons su ile karıştırılmasını öneriyor.

3) Bulaşık deterjanı

Sabun ve su karışımı hamamböceklerini boğabilir ve öldürebilir ve özellikle Alman hamamböceklerine karşı etkilidir. Dört yemek kaşığı bulaşık sabununu bir litre suya karıştırın ve aktiviteyi fark ettiğiniz yerlere püskürtün.

4) Kahve telvesi

Mobilyaları temizlemek için kahve telvesini   kullanabileceğinizi biliyor muydunuz ? Peki kahve telvesi bitkiler için iyi mi? Bu zararlıları caydırmak için kahve makinesi kalıntılarını da kullanabilirsiniz, ancak başlangıçta beklediğiniz şekilde değil. Hamamböcekleri çekilmiş kahvenin aromasına çekilir ve bu da mükemmel bir tuzak yaratabilir.

Uzman, “Telveçleri küçük kağıt bardaklara koyun ve suyla dolu kavanozlara koyun, ardından kavanozu böcekleri gördüğünüz duvarların veya süpürgeliklerin yanına yerleştirin ” diye açıklıyor. Koku, böcekleri kaçamayacakları bir tuzağa çekecektir, böylece ertesi gün içindekileri atabilirsiniz.

5) Limon suyu

Limon , hamamböceklerini uzak tutan doğal anti-patojen özelliklere sahip olduğundan, limon suyu tatlı kokulu bir seçenek sunar . Uzmanlar, sorunlu bölgeleri solüsyondaki bir bezle karıştırıp yıkamadan önce, bir kovadaki birkaç litre suya iki veya üç yemek kaşığı limon suyu eklenmesini öneriyor.

Hamamböcekleri ve hamamböceklerinin ortaya çıkmasını önlemek için alınması gereken bazı önlemler

Hamamböceklerinden kalıcı olarak kurtulmanın en iyi yolu  onları çeken her şeyi ortadan kaldırmaktır. Bunun için evin ve mutfağın iyi temizlenmesi yeterlidir:

  • Çöpü düzenli olarak boşaltın veya kapalı tutun. Hamamböcekleri ne yedikleri konusunda seçici değildirler ve çöp kutusunun kapağını kaldırıp onları karıştırırken bulmaktan daha kötü bir sürpriz olamaz.
  • Bulaşıkları lavaboda bırakmayın : Hamamböcekleri her zaman yiyecek peşindedirler ve bu onları tezgahta kalan yiyecekler kadar çeker (bunlar kapalı kaplarda saklanmalıdır).
  • Yenmemiş evcil hayvan mamasını dışarıda bırakmayın. Bu aynı zamanda kemirgenlerin de ilgisini çeker.
  • Yemeklerden sonra yerleri süpürün . Elbette can sıkıcı bir durum ama hamamböceği probleminiz varsa, tıpkı farelerde olduğu gibi, taze yenen veya pişirilen bir yemeğin yerdeki kırıntıları bile onları beslemeye yeterlidir.
  • Suyu çıkarın. Suyla dolu lavaboyu hatırlıyor musun? Banyo muslukları mı damlatıyor? Evcil hayvan su kaseleri? Hepsi de susamış hamamböcekleri için harika su kaynaklarıdır.