1- Az su gerektirir

Bitkilerinize bakmayı unutan ya da çok seyahat ettiğiniz ve dışarıda çok zaman harcadığınız için vaktiniz olmayan biriyseniz, kaktüsler evinizi güzelleştirmek için mükemmeldir. Sık sık sulamanıza gerek yoktur, aksine çok sularsanız çürüme ve ölme riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

2- Çok fazla güneş

Eviniz çok sıcak mı ve dışarıdaki yoğun güneş ışığından mı yararlanıyor? Bu, bazı bitkilerin yetiştirilmesi için büyük bir sorun olabilir, ancak kaktüsler için geçerli değildir. Çok fazla doğrudan ışığa ihtiyaç duyarlar ve yüksek sıcaklıklara dayanabilirler, bu da onları yaşadığınız yer için uygun bir bitki yapar.

3- Biyoçeşitlilik

Her çeşit ve boyutta kaktüs vardır ve tür çeşitliliği çok büyüktür. Mini kaktüsler ile vazolar oluşturabilir, büyük kaktüsler ile şık ve farklı bir görünüm yaratabilir, istediğiniz yere yerleştirebilirsiniz. Mahsul yetiştirme alanı dolduğunda park ediyor.

4- Boyut yok

Kaktüsler budama gerektirmez, bu da onları çok az bakım gerektiren çok pratik bitkiler haline getirir. Orijinal halleriyle çok güzeller ama kestiklerinde tuhaf görünüyorlar.

5- Yakın doğa

Evde biraz yeşillik olması her zaman iyidir ve daha fazla bakım gerektiren bitkileri yetiştiremiyorsanız kaktüslere yatırım yapın. Yakınınızda küçük bir bitki olduğu hissini verirler ve çok dayanıklıdırlar.

renkli kaktüsler

Kırmızı, sarı, turuncu ve hatta pembe kaktüslerin olduğunu biliyor muydunuz? İlk renkli kaktüs Japonya’da bir serada tesadüfen ortaya çıktı, geleneksel bir kaktüsün mutasyonu olduğu düşünüldü ve üremesi başladı.

Günümüzde çok popülerler ve hatta çiçek satan süpermarketlerde veya sanal mağazalarda bile rengarenk kaktüsler bulabilirsiniz. Fiyat bitki başına 20 ila 30 gerçek euro arasında değişiyor.

Ancak bu renkli türlerin geleneksel kaktüslerden büyük bir farkı vardır: hassas bitkiler olarak kabul edilirler ve bakımı daha zordur. Gerekli önlemleri kontrol edin:

  • Substrat daha gözenekli olmalı ve daha az organik madde içermelidir.
    Sulama çok ılımlı olmalı, yaprakların ıslatılmasından kaçınılmalı ve suyun doğrudan toprağa gitmesi sağlanmalıdır.
  • Yetiştirme doğrudan güneş ışığı almayan kısmi gölgede yapılmalıdır.

Tüm bakımlara rağmen rengârenk bir kaktüsün ömrü geleneksel kaktüslere göre daha kısadır. Yani bir bitkinin uzun yıllar dayanmasını istiyorsanız geleneksel kaktüsleri tercih edin çünkü daha uzun ömürlüdürler.