Mantar tıpaları hemen atmak yerine yakmak, onları ekolojik bir şekilde kullanmanın beklenmedik yeni yollarını keşfetmenizi sağlayacaktır.

mantar yakmak

Mantarlar , günlük hayatta sık sık düşünmeden attığımız sıradan nesnelerdir . Yine de, bu küçük sınırlar hem çevre hem de günlük eylemlerimiz üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir Örneğin, birçok kişi mantar tıpaları yakarak çeşitli şekillerde kullanılabileceğini asla düşünmeyebilir Bakalım hangileri. 

Mum olarak mantarlar

Bir mantarı yakmak , çevreye yardım etmek ve onu gören herkesi şaşırtmak için ideal olan ekolojik ve orijinal bir muma hayat verebilir . Mantar mumumuzu elde etmek için , mantarı bir gün boyunca alkole batırmanız yeterlidir . 24 saat geçtikten sonra herhangi bir mumluğa yerleştirip ateş yakabiliriz . Mantar önemli bir süre yanacak ve beklediğinizden  daha fazla ışık üretecektir.

Yanan mantar tıpalar

Mantar tıpaları bu şekilde yakmak da onları sürdürülebilir bir şekilde imha etmenin bir yoludur . Aslında mantar diğer birçok malzemenin aksine yakıldığında zehirli gazlar veya çevreye zararlı maddeler salmaz . Ayrıca aşırı miktarda kül ve tortu üretmez.

Suyu filtrelemek için mantarlar

Yanan mantarlar ayrıca suyu arıtmak için kullanılabilecek doğal bir filtreleme maddesi oluşturur . Bunları bu amaçla kullanmak için mantarlar basitçe ezilir veya hafifçe yakılarak toz haline getirilir . Bu su filtreleri yaratacaktır .

Aslına bakılırsa mantar , yüzyıllardır dünyanın birçok yerinde bu amaç için kullanılmış ve safsızlıkların giderilmesinde ve su kalitesinin iyileştirilmesinde etkinliğini göstermiştir . 

Boyalar ve gübre

Yanmış mantarlar, boya üretiminde yararlı bir bileşen olabilir Aslında yakıldıktan sonra boyalarda dolgu maddesi olarak kullanılabilirler , bu nedenle sentetik maddelere karşı geçerli bir ekolojik alternatif oluştururlar .

Ayrıca onları yakmak mükemmel bir doğal gübre elde etmenizi sağlar . Mantarları yakıp ufalayın ve ardından kalitesini artırmak için bileşiği toprağa uygulayın Aslında mantar, bitki  büyümesini destekleme yeteneğine sahip çok sayıda besin içerir.

Mantar tıpaların diğer yaratıcı kullanımları

Yandıklarında kullanışlı olmalarının yanı sıra , bazı günlük hareketleri yaratıcı bir şekilde basitleştirmek için birçok farklı şekilde kullanılabilirler . Örneğin, bahçe işlerinde çok faydalıdırlar veya özel tutacakların yokluğunda , çok sıcak bir tencerenin kapağının sapına bir mantar sokarsanız kendinizi yakma riski olmadan kaldırmanıza izin verir . 

Ayrıca mantar tıpalardan başlayarak mobilyaların ayaklarının altına sürülecek kullanışlı keçe pedler oluşturularak herhangi bir bozukluk veya pürüz giderilebilir Bunu yapmak için, kapağın alt kısmını gerekli kalınlığa göre kesin ve kenarlardan birine  bir parça yapışkan yerleştirin.

Yanan mantar tıpalar

Ve sonra, beklemediğiniz bir çözüm: bir mantar tıpa, kulaklıkların ve kabloların birbirine dolanması gibi yaygın bir sorunu çözmede yararlı olabilir Kapağın yanlarında iki küçük delik açmanız ve elastik bir bant takmanız yeterlidir . Artık hiçbir kablo kaçamayacak! Son olarak, bir mantar tıpa orijinal bir fotoğraf çerçevesi olabileceği gibi yüzen bir anahtarlık da olabilir . 

Sonuç olarak, mantar tıpaları atmak gerçekten israftır onları saklamak daha iyidir çünkü sonsuz sayıda yaratıcı ve ekolojik kullanıma uygundurlar . 

ev