Kolay yetiştirilen bitkilerden biri olan siklamen güzel, renkli ve mis kokulu çiçekler sunar. Bu çok yıllık çiçekli bitki az bakım gerektirir ve iç mekanınız için önemli bir dekoratif varlık sunar. Bir sonbahar bitkisi olarak kabul edilir, uzun çiçeklenme dönemi ile ayırt edilir ve beyaz, pembe veya mor çiçekler sunar. Bu bitkiyi yetiştirmek istiyorsanız, onu dikmek ve korumak için mükemmel bir yer.

Siklamen, yaprak dökmeyen yaprakları olan yaklaşık yirmi yumrulu çok yıllık çeşitte gelir. Yuvarlatılmış yumrular zemin seviyesindedir ve bitki rezervlerinin vejetatif dinlenmesi sırasında korunmasından sorumludur. Siklamenin gelişmesi ve çiçek açması için, onu dikmek için ideal yeri bilmeniz gerekir.

Siklamen nereye ekilir?

siklamen

Seçtiğiniz türe göre siklamenleri saksılara veya toprağa ekebilirsiniz. Siklamen çiçekleri çıplak bir sapın ucunda bulunur ve beş taç yaprağı vardır.  Bu çiçekler daha sonra tohum içeren  meyve kapsülleri sunar .    İkincisi, fideleri teşvik etmek ve bitki çimlenmesini hızlandırmak için karıncalar tarafından taşınır.

zarif siklamen

Botanik siklamen ve İran siklamen gibi bazı siklamen türleri toprakta yetiştirilebilir. Onları korumak için, onları soğuktan korumak ve onları zengin, süzülmüş toprakta gölgede veya kısmi gölgede dikmek tavsiye edilir.

açık siklamen

Pers siklamenleri, saksılarınızı süslemek için saksılara da ekilebilir. Saksıları iç mekanlara yerleştirirseniz, bitkilerinizi doğrudan güneş ışığına maruz bırakmadan iyi ışık sağladığınızdan emin olun. Ek olarak, iç mekan siklamenleri serin bir odada gelişir. Bunları bir ısı kaynağının yakınına yerleştirmekten kaçının.

saksı siklamen

Bir siklamen ne sıklıkla sulanmalıdır?

Siklameninizi dışarıya koyarsanız,  düzenli olarak sulamanız gerekmez  . Çiçeklenmek için yağmur ve çiy ile yetinebilir. Siklameniniz iç mekana yerleştirilmişse, yakayı nemlendirmemeye özen göstererek haftada iki kez sulanması gerekecektir. Çiçeklenme döneminde, çiçek büyümesini optimize etmek için saksıyı birkaç dakika su dolu bir kaba koyun. Bitkinin çürümesini görme riskine karşın, su asla tencerede durmamalıdır. Siklamen çiçeklenmeyi bitirdiğinde ve yapraklar solmaya başladığında, sulamadan kaçının. İlk sürgünleri görme zamanı olan saksıyı iki veya üç ay boyunca gölgede bırakın.

Güzel çiçekler sunan siklamen çeşitleri

siklamen renkli çiçekler

Bahçenizi veya iç mekanınızı süslemek istiyorsanız   , işte size en güzel çiçekleri sunan bitkiler:

– İç mekanlarda, boyu 15 cm’yi geçmeyen bir İran mini siklamenini tercih edebilirsiniz. İkincisi, 12 ila 15 santigrat derece arasındaki sıcaklıkları takdir eder. Pembe, kırmızı, mor veya beyaz çiçekler sunar. Bakımı için düzenli olarak solmuş çiçekleri ve yaprakları kesmek gerekecektir.

– Açık havada, benekli yaprakları ile ayırt edilen bir Napoli siklamenini yetiştirebilirsiniz. Bu çok yıllık bitki aşırı soğuğa dayanıklıdır ve çeşitli renklerde gelen güzel çiçekler sunar.