Aksiliğin gelmesiyle birlikte   evdeki  nem oranının arttığını fark etmek kolaydır; bu genellikle küf oluşumuna neden olabilir  ve sağlığımız için tehlike oluşturabilir. Genellikle yılın en soğuk zamanlarında bu sorunun üstesinden gelmek için  evlerde odadaki nem seviyesini kısmen azaltan nem alma cihazları kullanılır.

Gerçekte, nemle mücadele etmek için  çok daha ucuz ve daha hızlı olan başka bir çözümü de benimseyebilirsiniz  . Yalnızca iki malzemeye ihtiyacınız var ve evinizdeki nemle tamamen mücadele edebilirsiniz. Şimdi bunu nasıl yapacağınızı öğrenin!

Neme karşı hangi çare benimsenmeli?

Evinizdeki nem artışını önlemek için bir çeşit ev yapımı nem alma cihazı  yapmanızı öneririz   . Tek yapmanız gereken aşağıdaki malzemeleri almak:

  • 500 gr kaba mutfak tuzu
  • 3 aromalı çay poşeti

Başlamak için plastik bir torbadan orta büyüklükte kareler kesin. Bu noktada ayrıca birkaç cam kavanoz alın ve içine 250 gr tuz ve yarım çay poşeti dökün. Daha sonra malzemeleri iki cam kavanozun içerisine iki eşit parçaya bölün  . İsterseniz birkaç damla esansiyel yağ da ekleyebilirsiniz.

Bu noktada kavanozları kesilmiş zarf kareleriyle örtün ve lastik bantla sabitleyin. En az 3 gün üzeri kapalı dinlenmeye bırakın  . Karışımın her zaman iyi bir şekilde bütünleşmesini sağlamak için zaman zaman bunları sallamayı unutmayın.

Dilerseniz kavanozların ağzını kapatmak için poşet yerine tülbent parçaları da kullanabilirsiniz. Sadece birkaç adımda  eviniz için ev yapımı bir nem alma cihazı yaratmış olacaksınız.

Kavanozları nereye koyacağız

Evdeki nem artışına daha iyi karşı koymak için,  en iyi sonuçları elde etmek üzere kavanozlarınızı çeşitli alanlara yerleştirebilirsiniz. Örneğin  banyoya yerleştirebilirsiniz  çünkü burası evin nemin oluşma ihtimalinin en yüksek olduğu odalardan biridir.

Bunları mutfak, oturma odası veya yatak odası  gibi evin diğer odalarına da yerleştirebilirsiniz  . Neme karşı mükemmel bir çare olmasının yanı sıra, odaların parfümlenmesinde ve kötü kokularla mücadelede de faydalıdırlar.

Kavanozları özellikle geceleri, nemin düştüğü zamanlarda pencere önlerine yerleştirmenizi öneririz. Nem önleyici kavanozlar çamaşırlarınız için de mükemmeldir  . Tüm kıyafetlerinizi ve yatak takımlarınızı daha iyi kurutmak için bunları kirli kıyafetlerin yanına yerleştirebilirsiniz. Aslında çamaşır ipinin yanına koymak için mükemmeller  .

ev