Nem, küf ve kokusu! Bu bizim günlük saplantımız. Küf, mobilyalarda, duvarlarda ve evin diğer yerlerinde göze hoş gelmeyen görünümünün ötesinde, sağlık açısından tehlikelidir. Evin her yerine, hatta banyoya bile yerleştirilecek bazı bitkiler, nem ve küf oluşumunu engellemeye yardımcı olur.

Kümes içinde küf oluştuğunda, bunun nedeni yeterince havalandırılmaması ve sızdırmazlık ve dolayısıyla neme karşı yalıtım sorunlarının olmasıdır. Bu gözlem, banyo veya çamaşır odası gibi bir oda söz konusu olduğunda daha da kanıtlanmıştır. Bu odada oluşan küf evin her tarafına yayılabilir. Yaz aylarında açık pencereler iç mekanınızı havalandırmak için yeterli olabilir, ancak daha kuzey bölgelerde yaşayanlar güneşin yokluğuna ve düşük sıcaklıklara bu manevrayı düşünülemez hale getirecektir. İç mekanınızı nem emicilerle donatmadığınız sürece, evdeki nem seviyesi yüksek olabilir ve hava kalitesini olumsuz etkileyebilir. Ancak, yetenekli bitkiler var.  nem ve küfün evinizi işgal etmesini önleyin   . İşte evinize yerleştirmek için bir tane.

Nem ve küfü önlemek için evin içine yerleştirilecek bitki

duvar kalıbı

İç mekanınızı küften ve sağlığınızı zararlı etkilerinden korumak için bitkileri düşünün. Küf, astım, alerji, ağız, burun ve boğazdaki mukoza zarının tahriş olması, deri döküntüleri ve diğer solunum sorunları gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Nemli bir ev, çamaşır suyuna batırılmış bir sünger veya basit bir bezin çıkaramayacağı küf görünümünü ve akarların ve mantarların çoğalmasını kolaylaştırır.

Bitkiler ortam nemini emer ve çevredeki havayı arındırır. Bunların arasında, evin tüm nemli yerlerine bir bitki yerleştirilmelidir.

Neme karşı savaşan bir bitki olan örümcek bitkisi

kurdele çiçeği

Bilimsel adı Chlorophytum comosum olarak da bilinen örümcek bitkisi, su yoğunlaşmasından nemi emme özelliği ile popülerdir. Ek olarak, evde gelişmek için çok fazla ışık gerektirmez.  Evinizdeki herhangi bir oda  için mükemmeldir  . Ancak radyatörün yanına yerleştirmekten kaçının, çünkü bu kurumasına neden olur.

Nemi yakalamak ve küfün   sizi istila etmesini önlemek için diğer bitkiler evinize, aynı zamanda banyo veya çamaşır odasına yerleştirilmelidir  .

Spathiphyllum, bu nem önleyici bitki

spathiphyllum

Spathiphyllum nemi seven bir bitkidir ve bu nedenle onu emmeyi sever. Güney Amerika’ya özgü bu bitki, küf ve mantarla savaşmaya yardımcı olur. Fleur de Lune olarak da bilinir, onu evde büyütmek için yeşil bir başparmak gerektirmez. İyi durumda tutmak için az ışık ve hafif sulama yeterlidir.

Boston eğreltiotu, nemi emen bir bitkidir.

boston eğreltiotu

Bu tropikal bitki, kendisine doğal ortamını hatırlatan nemli yerleri sever. Bu nedenle en fazla nemi emen iç mekan bitkisidir. Ayrıca güçlü bir ışığa ihtiyaç duymadan evinizdeki nemi yakalamanıza ve küf oluşumuna karşı savaşmanıza yardımcı olur. Bir banyoda veya çok nemli bir odada, orada hüküm süren neme karşı savaşır.

Kuzeyde veya Batı’da yaşıyorsanız ve nemden ve küften doğal olarak kurtulmak istiyorsanız, tek yapmanız gereken bir kol ve bir bacağa mal olabilecek bir nem alma cihazı satın almadan en yakın kreşe yürümek.