Kedi kumu kutusu kötü mü kokuyor? Çoğu zaman, tüy yumağınızın rahatlığı için bu temel nesne, rahatsız edici idrar ve dışkı kokuları yayar. Bu nedenle, bu tür rahatsızlıkları sınırlamak için düzenli temizlik ve uygun bakım gerektirir. Her altlık değişiminde kesinlikle benimsemeniz gereken bir ipucu.

Evde bir kediniz varsa, muhtemelen günlük ihtiyaçlarını toplamak için bir çöp kutusuna ihtiyacınız vardır.   Şekli ne olursa olsun, açık veya kapalı, tüylü arkadaşınız  için sağlıklı bir ortam sağlamak için çöp kutusu temiz tutulmalıdır  . Bu numara sayesinde, iç mekanınızı istila eden bu hoş olmayan kokuları kolayca gidermeyi başaracaksınız.

Kedi kumundan gelen kötü kokuları gidermek için hangi hileyi benimsemek gerekir?

Çöp kutusunu temiz tutmak için günlük olarak dışkı ve idrar toplanması tavsiye edilir. Bu, sıvıları daha iyi emen ve katılaştıran sebze veya topaklanan altlık ile daha da mümkündür. Ancak, beklenmedik bir hile, altlığı daha uzun süre temiz tutacak ve böylece kötü kokuların ortaya çıkmasını önleyecektir.

  • Kötü çöp kutusu kokularıyla savaşmak için kabartma tozu kullanmak

karbonat

Temizleme ve dezenfekte etme özelliklerine ek olarak,  kabartma tozu   özellikle kötü çöp kokularına karşı etkili olabilir. İyice temizleyip kuruttuktan sonra çöp kutusunun dibine az miktarda dökün. Ardından çöp kutusunu kapatın. Bunu yaparak, bu çok amaçlı pudra sayesinde kokuların daha çabuk emildiğini ve azaldığını fark edeceksiniz.

Kokusuz bir çöp kutusu için diğer ipuçları

Tıpkı kabartma tozu gibi, bazı ürünler de kötü kokuları etkisiz hale getirme yetenekleriyle bilinir. Ek olarak, bu hoş olmayan kokuları azaltmak için günlük olarak bazı basit hareketler yapılabilir.

  • Çöp kutusunu beyaz sirke ile temizleyin

Beyaz sirke

Beyaz sirke, dezenfekte edici ve arındırıcı gücü sayesinde çöp kokularının oluşmasını engelleyebilir. Başlamadan önce, çöp kutusunu sabunlu suyla temizleyin ve kurumasını bekleyin. Ardından temiz bir bez üzerine yeterli miktarda beyaz sirke dökün ve haznenin tüm yüzeyini silin. Ne kadar nahoş olursa olsun, koku hızla kaybolacaktır. Kötü kokulardan kurtulmak için altlığa su ve beyaz sirke karışımını günde birkaç kez püskürtmek de mümkündür.

  • Çöp kutusu kokularını azaltmak için kedinize uygun bir mama seçin

Kedinizi sağlıklı tutmak için doğal yemeklerden daha iyi bir şey yoktur.  Sağlıklı beslenme   sayesinde kedinizin kumu çok az sayıda hoş olmayan koku yayacaktır. Bunu yapmak için evcil hayvan mağazalarından dengeli yemekler alın. Kedinize uyarlanmış ve az miktarda koruyucu veya kimyasal katkı maddesi içeren kroketleri tercih edin. Yüksek lif ve frukto-oligosakkaritler içeren mama taneleri de bağırsak florası için faydalı olacak ve bu nedenle kötü dışkı kokularını azaltacaktır.

  • Kedinize karbon filtreli bir kum modeli sunun

Bir oturma odasında kapalı çöp kutusu

Çöp kutuları kapatılarak içindeki kokuları daha iyi tutar. Ayrıca,  kötü kokuları ortadan kaldırırken iyi havalandırma sağlayan karbon filtreler ile donatılabilirler.  Bu ürün hem tasarım hem de hijyenik olması nedeniyle özellikle avantajlıdır. Hatta bazıları kolay taşıma için bir tutamakla donatılmıştır.

Anlayacağınız gibi, kedinizin tuvaletini temiz tutmak, evinizin içine yayılan kötü kokuları uzaklaştırmanın temel koşuludur. Haftada bir veya iki kez değiştirmekten ve sakin ve havalandırılmış bir yere yerleştirmekten çekinmeyin.

 

ev