Sadece tohumlardan bir elma ağacının nasıl yetiştirileceği aşağıda açıklanmıştır – bu adımları izlerseniz gerçekten çok kolay. Aşağıda nasıl yapılacağını açıklıyoruz.

elma ağacı

Bahçede elma ağacı olmasını kim istemez ki ? Kendi bahçenizin meyvelerini yiyebilmek gerçek bir ayrıcalıktır. Evde bir elma ağacı dikmek zor veya imkansız görünebilir, ancak aslında çok basittir. Önemli olan her adımı titizlikle takip etmek ve sabırlı olmaktır. Bu prosedür için çevre dostu olmanıza gerek yok, ancak bahçıvanlığı sevenler şüphesiz avantajlıdır. Bahçıvanlık, farklı yönlerle dolu, zorluklarla dolu ama aynı zamanda tatminlerle dolu bir aktivitedir.

Tutku, sevgi ve sabır, bahçenizin veya sebze bahçenizin başarısının anahtarıdır. Buna ek olarak, iyi dozda botanik bilgisine ve yararlı olabilecek tüm sırlara ilişkin bilgiye de ihtiyacınız var. Aşağıdaki makalede bir elma ağacının nasıl dikileceğini ve yetiştirileceğini açıklıyoruz: meyvenin sadece tohumları yeterlidir . Gelin birlikte inceleyelim ve nasıl yapıldığını görelim.

Bir elma ağacı dikmek – kazan-kazan seçimi

Son zamanlarda, kendi kişisel bahçelerini yaratmayı seçen insanların sayısı hızla artıyor. Giderek daha fazla insan en çok sevdikleri meyve ve sebzeleri doğrudan bahçelerine ekmeye karar veriyor. Bu eğilimin tersine dönmesinin birçok nedeni var, ancak başlıca iki nedeni var. Birincisi, sofraya kaliteli , kirlenmemiş ve yetiştirilmesinde kullanılan her ürünü mükemmel bir şekilde bilinen yiyecekleri koyma arzusudur . Büyük süpermarketlere olan güven yavaş yavaş kayboluyor ve satışa sunulan ürünlerin menşei ve kalitesi hakkında her zaman birçok şüphe var.

Bahçeye elma ağacı dikmek

Güvende olmak için kendi yetiştirdiklerini yemeyi tercih edenler var. İkinci neden ekonomik bir sorunla ilgilidir. Bildiğimiz gibi ciddi bir fiyat artışıyla karşı karşıyayız ve meyve-sebze bu artışlardan hiçbir şekilde muaf değil. Bunlar önemli ve katlanılması zor masraflardır, bu nedenle doğrudan kendi bahçenizden çekebilmek önemli bir avantajdır .

Bunu söyledikten sonra, şimdi bahçenize elma ağacı dikmek için atmanız gereken tüm adımları birlikte öğrenelim . Çok az zaman alacaktır.

İşte bahçeye nasıl ekeceğiniz

Elma ağacını bahçemize dikebilmek için meyvesinden başlamalıyız : elma. Bu nedenle yapılacak ilk şey, bir elmayı birkaç parçaya bölmek ve içindeki tüm siyah tohumları çıkarmaktır . Bu tohumlardan ağacımız büyümeye başlayacak. Hepsini su dolu bir kaseye batıralım ve yüzenleri hemen atalım: dikim için iyi değiller. Yüzen tohumlar çimlenmeme eğilimindedir.

Bir saksıya kaliteli toprak yerleştiririz ve seçtiğimiz tohumu toprağın yüzeyine yerleştiririz. Üzerini biraz daha toprakla ve bol su ile örtelim. Bu noktada tahmin edebileceğiniz gibi sadece toprak kuruyunca sulamak ve beklemek gerekecektir. On beş gün içinde bir filiz çıkmaya başlayacak . Bir ay sonra filiz çok daha uzun ve daha güçlü olacak ve mutlaka nakli yapmak gerekli olacaktır.

Bahçeye elma ağacı dikmek

Fide her birkaç santimetre büyümeye başladığında, saksı boyutlarına uyacak şekilde değiştirilmelidir . Kökler giderek daha fazla alan ve besin isteyecektir. Bu sabitliği sağlamayı başarırsanız, bir süre sonra fideniz ağaç olmaya başlayacak ve size muhteşem meyveler verecektir.

ev