Yemeklerimizi baharatlamak için tuzu kaçırmak zor. Ancak hemen hemen her gün bize eşlik eden bu çeşni, yayında birden fazla ipe sahiptir. Çünkü evdeki her türlü yüzeyi temizlemek için aşındırıcı özelliğinin farkına varırsak başka amaçlar için de kullanılabileceğini unuturuz.

Hepimiz mutfak hazırlıklarımızın her birinde tuz kullanırız, ancak  işlevinin bunun ötesine geçebileceğinden şüphelenen çok az kişi vardır .

Neden kapınıza tuz serpiyorsunuz?

Hayır, olumsuz dalgaları kovmanıza ve talihsizliklerden korunmanıza izin veren bir uygulama değildir. Aslında kapınıza tuz serpmek  her türlü haşereden korunmada etkili olan pratik bir manipülasyondur  !  Özellikle karıncalar  ve pireler.

 

tuz1

Böcekleri kovmak için tuz nereye serpilmelidir?

Az önce de belirttiğimiz gibi kapı çevresine tuz serpmek  karınca ve pire istilasına karşı oldukça etkili bir tekniktir . Bu yöntemi bu zararlılara karşı uygulamak için sadece evinizin kapı hizasında değil, dolap ve pencere kenarlarına da dağıtmanız önerilir. Kısacası, zararlıların uğrak yeri olması muhtemel ve bu istenmeyen misafirler için potansiyel yuva olabilecek tüm yerler.

Ayrıca, kene ve pirelerden kurtulmak için diğer ev ipuçlarına başvurmaktan çekinmeyin  .

 

Evde tuzun diğer kullanımları

İşte bilmeniz gereken tuzun diğer pratik kullanımları:

Hasır mobilyaları aydınlatmak için tuz

Tek ihtiyacınız olan bir fırça ve  zamanla sararma eğilimi gösteren hasır mobilyaları aydınlatmak için tuzlu su dolu bir kap . Bir fırçayı tuzlu suya batırın ve hasır parçayı güneşte kurumaya bırakmadan önce ovalayın.

Kahvenin acılığını tuzla nötralize edin

bir fincan kahve

Kahveyi acı hale gelecek kadar berbat ettiyseniz, normal tadını geri getirmek için bir tutam tuz ekleyebilirsiniz. Ayrıca, bu hoş olmayan tadı vermemesi için aşırı ısıtmaktan kaçınmanız önerilir  .

Çay ve kahve fincanlarını temizlemek için tuz kullanılabilir

Tuz, fincanlardaki çay veya kahve lekelerini temizlemek için kullanabileceğiniz harika bir temizlik maddesidir. Bir süngeri suya ve tuza batırın ve ardından dairesel hareketlerle lekeli bölgelere sürün. Pirinç ve bakır objeleri eşit oranda tuz, beyaz sirke ve un  karışımıyla cilalamak için de kullanabilirsiniz  .

Bardaklarınızı gevşetmek için tuza imrenecek hiçbir şeyi olmayan başka yaklaşımlar da var elbette  .

Bir ot öldürücü olarak tuz

Evinizde kaldırım taşlarındaki çatlaklar arasında büyüyen yabani otlarınız varsa, pahalı ot öldürücüler satın almanıza veya çevre için sert kimyasallar kullanmanıza gerek yoktur. Tuzlu su çözeltisi yeterli olabilir. Böylece bir sprey şişesinde 1 bardak tuzu iki bardak suya karıştırabilir ve ardından yabani otları püskürtebilir  veya doğrudan üzerlerine tuz serpebilir ve emmesi için yağmura güvenebilirsiniz.

Spor ayakkabınızdaki kötü kokulardan kurtulmak için tuz

Tuz , kötü kokulara neden olan bakterilerle  savaşmaya yardımcı olur  . Böylece spor ayakkabılarınızın veya ayakkabılarınızın içine serpebilirsiniz. Bu, kokuları emmenin ve onlara bir destek vermenin iyi bir yoludur.

Pencerelerde don oluşumunu önlemek için tuz

Tuzu avantajınıza kullanarak, pencerelerde oluşmaya meyilli olan ve bazen oldukça can sıkıcı olabilen don olayını önleyebilirsiniz. Bunu yapmak için, tuzlu suya batırılmış bir sünger kullanın  ve suyun buza dönüşmesini önlemek için camlara sürtün . Sabah donlarından korumak için elbette aynı düzenlemeleri arabanızın camları ve ön camı için de yapabilirsiniz.

Ütünüzü Pürüzsüzleştirmek İçin Tuz Kullanmak

ütü

Ütünün metal tabanında, ütüleme sırasında giysileri kirletebilecek kahverengi lekeler olabilir. Bunu gidermek için  gazete kağıdına biraz tuz serpin, cihazınızı açın ve ileri geri hareketlerle üzerinden geçirin.

ev