Evimizdeki zeminleri temizlemek, üzerine basıldığında en çok kirlenen, üzerlerine yemek artıkları veya çöpler atan, yağ, tartar, saç ve tiftik birikir. , diğer birçok unsur arasında.

Piyasada bulduğumuz kimyasal ürünler pahalı ve hatta bazen çok zehirli olduğu için zeminler genellikle temizlik işine ve ayrıca paraya mal olur. Daha sağlıklı, daha ucuz ve uygun fiyatlı bir alternatif bulmak istiyorsanız, çok etkili bir ev yapımı zemin temizleyicisinin nasıl yapıldığını sizlerle paylaşıyoruz. Hazır mısın?

Ev yapımı ve süper etkili zemin temizleyici

Bu temizleyici çok kolay ve pratik çünkü evinizde bulunan malzemelerle yapabilirsiniz: sirke, lavanta özü ve limon suyu. Sirke yağ giderici ve dezenfektan, limon nötrleştirici ve esans ise aromatizatör görevi görecektir. Birlikte, zeminlerinizi parlak bırakmak için süper etkili bir karışım elde edecekler.

Neye ihtiyacın var?

 • 1/4 su bardağı beyaz sirke
 • 1 limon suyu
 • 1 litre ılık su
 • 1 yemek kaşığı lavanta özü
 • Bir çay kaşığı sıvı sabun
 • geniş ağızlı kova veya kap
 • Mikrofiber veya yumuşak bez
 • paspas çubuğu

*Daha fazla ev temizleyicisine ihtiyacınız varsa, daha fazlasını elde etmek ve daha geniş bir yüzey temizlemek için bileşenlerin oranlarını ikiye veya üçe katlayın.

Nasıl yapmalısın?

 1. Yapmanız gereken ilk şey malzemeleri alıp bir kova veya kaba koyup karıştırmak.
 2. İyice bütünleşmelerini sağlayıp homojen bir sıvı elde ettikten sonra zeminlerinize yayın ve birkaç dakika etki etmesi için bırakın.
 3. Ardından yumuşak veya mikrofiber bez ve paspas çubuğu ile zemininiz temizlenene kadar paspaslayın.
 4. Karışımı geçtikten sonra bol su ile yıkayabilir (fayans veya seramik gibi zemin malzemesi izin veriyorsa) ve doğal olarak kurumaya bırakabilirsiniz . Aksi takdirde zeminde bol su yoksa (ahşap, bambu veya taş zeminler gibi) yumuşak veya kuru bir mikrofiber bezle kurulamak daha iyidir .

Temizlikte düzenlilik

Zemin temizliğinin haftada bir veya 10 günde bir düzenli olarak yapılması tavsiye edilir, çünkü çok sık yaparsanız çok fazla kir birikmeyebilir ve yağlanmayabilir veya mantar toplamayabilir. Bu, kusursuz temizliği korumanın ve zemininizin temiz ve parlak görünmesini sağlamanın sırlarından biridir.

Çevreye katkı

Bu ev yapımı ürünü zeminlerinizi temizlemek için yapmak paradan tasarruf etmenizin yanı sıra  çevreye de yardımcı olacaktır çünkü plastik bir şişe satın almayacaksınız çünkü zaten sahip olduğunuz bir kova veya kapta karıştıracaksınız ve kimyasal kullanmayacaksınız

ev