Evlerimizin neredeyse yarısında nem seviyeleri çok yüksek. Hoş olmayan koku ve mal hasarına ek olarak, solunum problemlerine ve diğer olumsuz sağlık etkilerine neden olabilir. Bu sağlıksız suyu temizlemek için tavsiyemiz.

ev nemi
  1. Günlük havalandırın

Kış olsa ve dış sıcaklık sıfır derece civarında olsa bile, etrafta dolaşmak yok! Evinizi günde beş ila on dakika arasında havalandırmak, ortam havasını yenilemek ve fazla nemi dışarı atmak için çok önemlidir. Mümkünse, birkaç pencere arasında bir taslak yapın. Tüm evin uygun şekilde havalandırılması gerekiyorsa, banyo veya mutfak gibi en nemli odalarda ısrar edin.

  1. VMC’yi temizleyin

VMC (Kontrollü Mekanik Havalandırma), havayı sürekli yenilemek ve böylece aşırı nemi önlemek için açık ara en iyi çözüm olmaya devam ediyor. Tek veya çift akışlı olabilir. İlk durumda, cihaz, dışarı atmak için mahfazadan havayı emmekle yetinir. Çift akışlı bir VMC, dışarı atmak yerine çıkarılan havadan ısıyı geri kazanabilme avantajına sahiptir. CMV’nizin optimum şekilde çalışması için, havalandırma deliklerini yılda bir kez elektrikli süpürge kullanarak temizlediğinizden emin olun. Zamanla, hava sirkülasyonunu engelleme riskiyle birlikte ızgaralarda toz birikme eğilimi gösterir.

  1. Çift cam tercih edin

Pencerelerinizin iç kısmında su damlacıkları oluşuyorsa ve genellikle buğulanıyorsa, bu açık bir nem işaretidir. Çift camlı pencereler ile aşırı sıcaklık dalgalanmalarını önleyecek ve yoğuşma problemlerini sınırlamış olacaksınız. Bir tavsiye: Yeni doğramalara hava sirkülasyonu sağlamak için havalandırma ızgaraları takın.

  1. Sızdırmazlığı kontrol edin

Banyo  ,   evin en ıslak odası olarak ün saldığından, küvet, duş ve lavabonun etrafındaki dikişleri kapattığınızdan emin olun. Bir ısıtıcı eklemek havanın kurumasına yardımcı olabilir. Bir havlu radyatör takın ve bu mümkün değilse, yıkamadan önce açıp on beş dakika sonra kapatacağınız küçük yardımcı ısıtıcılar var.

  1. Nem alma cihazını düşünün

Ticari olarak bir hava nem alma cihazı  satın alabilirsiniz   . Bir kimyasal veya elektrikli cihaz arasında seçim yapacaksınız.

Birincisi yoğuşma prensibi üzerinde çalışır. Bir sodyum klorür tableti veya kartuşu içerir. Bu, nemi suya dönüştürmek için emecektir. Sonra sadece kutuyu boşaltın. Elektrikli nem alma cihazı ise odadaki nemli havayı kurutmadan önce emer, soğutur ve ardından bulunduğu odanın sıcaklığına eşit bir sıcaklığa ısıtır. Hava nemsiz olarak çıkar.

kömür

  1. dolapları izle

Dolaplarınızı   açtığınızda  nahoş bir küf kokusu ortaya çıkıyor. Muhtemelen nemden dolayıdır. Bunu emmek için tek yapmanız gereken, kapakları yer yer delik olan bir kutuya birkaç parça kömür koymak. Size çok pahalıya mal olmayacak doğal ve etkili bir yöntem.

Ayrıca mobilyaları duvarlardan birkaç santimetre uzaklaştırdığınızdan emin olun. Nem durumunda, küf oluşumunu önlemek için hava sirküle edilmelidir.

  1. yeşil bir başparmak var

Tropik ortamlarda yaşayan bazı bitki türleri, çevredeki havanın nemini alma gücüne sahiptir. Kendilerini beslemek için havadan su çekerler ve böylece evinizdeki bol nemi azaltırlar. Örneğin, Boston eğreltiotu bu rolde en iyisidir. Aydınlık bir yere yerleştirilmelidir, ancak doğrudan güneş ışığı almayan. Oturma odanızda az ışık varsa, bir spathiphyllum da aynı derecede etkili olacaktır.

çıplak gözle

Sağlıklı bir iç mekanı korumak için nem seviyesi %40 ile %60 arasında olmalıdır. Eviniz bu ortalamanın üzerindeyse ölçüm cihazına gerek yok, bazı işaretler yanıltıcı değildir: Pencerelerde sis, küf kokusu, duvar kağıdı veya süpürgeliklerin soyulması, duvarlarda sarımsı lekelerin görünümü…

ev