Bugün, soluduğumuz havanın kalitesini değiştiren kimyasal kirleticilere sürekli maruz kalıyoruz. Uçucu organik bileşikler, karbon monoksit, yarı uçucu organik bileşikler ve hatta tütün dumanı çevreye zarar verebilir ve sağlığımızı zayıflatabilir. Ayrıca toz, küf veya toz akarları da evlerimize giren kirlilik kaynaklarıdır. Ortam havasını arındırmak ve alerjilere karşı savaşmak için bazı bitkiler gereklidir. Bazı bitkiler sağlığımıza dikkat etmek ve iç mekan havasını temizlemek için gereklidir.

Formaldehit, organik çözücüler, benzen, CO2, ftalatlar, miskler, pestisitler, kükürt dioksit ve hatta polenler, sporlar ve alerjenlerin tümü havada bulunan ve iç mekanımızı kirletebilen elementlerdir. Havayı temizlemek için, bazı insanlar hava işlemeyi garanti edebilen nem gidericileri veya difüzörleri tercih eder. Bu yazıda, evinizde olması için iç mekanınızı temizlemek için bitkilerin faydalarını ortaya koyuyoruz.

  1. Aloe Vera, evinizin olmazsa olmazı

Aloe Vera

Aloe Vera’nın iyileştirici özelliklerini hepimiz duymuşuzdur. Amino asitler, mineraller ve vitaminler açısından zengin olan bu yağlı bitki,    uyarıcı etkilere sahip olacak ve bağışıklık sistemini güçlendirecektir   . Birçok faydasından dolayı bazıları ona “ölümsüzlük bitkisi” bile diyor. Liliaceae familyasına ait Aloe Verae, nemi düzenlemeye ve iç mekan havasını temizlemeye yardımcı olur. Bunu yapmak için, havayı temizlemek için bitkinizi evinizin nemli alanlarına yerleştirmeniz yeterlidir.

  1. Evdeki havayı temizlemek için İngiliz sarmaşık

ingilizce sarmaşık

İngiliz sarmaşık güneşte veya gölgede yetiştirilebilen bir bitkidir. Bu tırmanıcı bitkiyi uzun, esnek gövdeleri ve üçgen yapraklarından tanıyabilirsiniz. Yılda 30 ila 45 santimetre büyüyebilir. Bu bitki fazla suyu sevmez ve sadece idareli sulanmalıdır. İngiliz sarmaşığı, kirletici özellikleri sayesinde fazla nemi emebilir ve evinizdeki farklı odaları temizleyebilir.

  1. Evi temizlemek için Aziz George’un kılıcı veya kayınvalidesinin dili

aziz george kılıcı

Genellikle kayınvalidenin dili veya sansevieria trivasciata olarak bilinen   St. George’un kılıcı,  popüler bir kirletici bitkidir. Yetiştirmesi kolaydır, güneşli bir yere yerleştirilebilir ve sizi ortam kirliliğinden korur.

  1. Temiz bir ev ve sağlıklı hava için Yasemin

yasemin

Yasemin, gelişmek için iyi drene edilmiş toprağa ihtiyaç duyan bir süs bitkisidir. Atalardan kalma bir inanışa göre, yasemin kokusu dinlendirici uykuyu geri getirmeye ve zihni yatıştırmaya yardımcı olur. Ayrıca yasemin, kirlilikle mücadeleye yardımcı olan ve evde sağlıklı havanın bulunmasına yardımcı olan bir bitkidir.

  1. Evde hoş kokular yaymak için lavanta

lavanta bitkisi

Lavanta, hoş kokusu ve arındırıcı özellikleri ile ünlüdür. Bu çalı, birden fazla baştan çıkaran kokulu çiçeklere ve aromatik yapraklara sahiptir. Kirlilik ile mücadele etmek için bir saksıya lavanta ekebilir ve evinizde muhafaza edebilirsiniz.

Lafı fazla uzatmadan hava kirliliği ile mücadele etmek,   temiz ve sağlıklı hava solumak için bu iç mekan bitkilerinden birini tercih edebilirsiniz  . Ayrıca, nem seviyesini düzenlemek için iç mekanınızı düzenli olarak havalandırmanız gerektiğini unutmayın.