Temiz, dağınıklıktan uzak bir eve sahip olmak hepimizin gerçekten istediği şeydir. Gerçekten de düzenli bir iç mekan, nahoş olmaktan çok uzak bir tatmin sağlar. Peki ya evinizi temizlemeyi kolaylaştıran bir Japon yöntemi sayesinde bunu yapabileceğinizi söylesek?

Evinizi temiz tutmak göründüğünden daha karmaşık bir iştir. Gerçekten de, özellikle temizlenmesi ve bakımı gereken birkaç oda olduğunda, sabır ve zaman gerektirir. Bu görevi daha keyifli hale getirmek için işte size çok faydalı  olacak bir Japon temizleme yöntemi.

Rafını toplayan kadın

Oosouji: Evinizi temizlemeyi kolaylaştıran Japon yöntemi

Yükselen güneşin diyarından yapılan bu eski temizleme yönteminin gösterdiği gibi, evi temizlemek sürekli bir angarya olmak zorunda değildir. Onun adı ? “Oooji”. Negatif  dalgaları uzaklaştırırken olabildiğince temiz hale getirmek için iç mekanınızı yukarıdan aşağıya temizlemekten ibarettir  . Bu nedenle “Oosouji” yöntemi, iç dünyanızı aydınlatmak için dış dünyanızı düzenlemenize izin vermelidir.

Bu yöntemi uygularken  , tüm evi temizlemeniz gerekeceğini  ve bu nedenle bir günden fazla süreceğini unutmayın . Bu nedenle , Marie Kondo yönteminden biraz daha zahmetlidir  ,  ancak yine de daha etkilidir. Sizin için kolaylaştırmak için ailenizden yardım almanız önerilir. İşte izlenecek adımlar:

Bir kadın ve çocukları yatak yapıyor

Baştan aşağı

Yukarıdan aşağıya temizlik  , duvarlara ve ardından zeminlere geçmeden önce tavanlardan ve çatı katlarından başlamanızı önerir .

Saat yönünde

Japonlar arasında her zaman saat yönünde temizlik yapılması tavsiye edilir. Başlamak istediğiniz odayı seçin,  ardından temizleyin ve bazılarını bir tür döngüde saklayın.  İşlem, başladığınız başlangıç ​​noktasında sona erecektir.

Birkaç çanta ve kutu hazırlayın

Boş şişeleri çöp torbasına atan kadın

 İhtiyacınız olmayacak   tüm eşyaları saklamak için bol miktarda çanta planlayın  . Bazıları işinize yaramazsa çöp poşetlerine atmanız daha doğru olacaktır. Kullanmadığınız, hediye edilebilecek eşyalarınız varsa  , örneğin kutular kullanışlı olacaktır .

nazikçe temizleyin

Çılgınca ve kuvvetlice ovalayarak kendinizi yormanıza gerek yok. Temizlik, sakin bir ruh hali korunarak pamuklu bezler kullanılarak hassas bir şekilde yapılmalıdır .   Bu sayede hem eşyalarınıza sahip çıkacak hem de onlara zarar vermemiş olacaksınız.

Evinizin girişini süpürün

Evinizi temizlemeye başladığınızda, evin arkasından başlayıp girişte bitene kadar devam etmeniz önerilir. Bu,  tozun  evinizin içine yayılmasını önleyecektir  .

“Oosouji” yöntemi bu nedenle basit bir temizleme tekniğinden daha fazlasıdır. Günlük olarak daha dingin ve hafif hissetmenizi sağlayacak başlı başına bir ruh halidir.

ev