İster lezzetli yemeklerimizi tatlandırmak, ister tatlılarımıza keskin bir dokunuş getirmek olsun, limon mutfakta harika bir yıldızdır. Vitaminler ve antioksidanlarla dolu bu narenciye, mükemmel bir detoks, besleyici faydalarının yanı sıra cildi arındırıcı özellikleriyle de ünlüdür. Öte yandan, pek çok insanın bilmediği şey ise limon suyunun her türlü ev işi için beklenmedik bir suç ortağı olduğudur.

Aslında evin farklı yüzeylerini temizlemek ve parlatmak için birden fazla güce sahiptir. Ekolojik ve ekonomik olan limon, antibakteriyel ve antiseptik özellikleri sayesinde kiri etkili bir şekilde takip eder ve en inatçı lekeleri kolayca çıkarır. Deodorant, aynı zamanda iç mekanı mumyalayan tüm kötü kokuları da avlar. Onsuz yapmak çok zor: mutfaktan banyoya kadar tüm kireçli ve yağlı alanları anında dezenfekte ederek ardında taze ve hassas bir koku bırakır.

Sadece sıkılmış limonla evinizi lekesiz hale getirmenin bazı etkili yöntemlerini keşfedin!

Çöp kutusundan kötü kokuları ortadan kaldırın

Bu yaygın bir fenomendir: Çöpten kaçan hoş olmayan kokular hızla tüm odayı koklayabilir. Özellikle yemek atıklarının biriktiği mutfaklarda. Tabii ki, düzenli olarak boşaltmayı unutmamalısınız. Ancak bazen, uygun şekilde boşaltılsa bile, bazı kokular hala oyalanıyor. Bu sorun, oda havalandırılamadığında, pencerelerin yokluğunda daha yaygındır. Bu durumda limon imdadınıza yetişecek ve bu rahatsız edici kokulardan kurtulabilecektir.

Sorunu çözmek için çok basit bir numara var: Bir limonu soyun ve kabuğu çöp kutusunun dibi ile çöp torbası arasına yerleştirin. Kokuların anında engellendiğini fark edeceksiniz!
Ellerinizdeki kötü kokulardan kurtulun

ellerden temiz kokular

Yemek pişirdikten sonra elinizdeki balık veya soğan kokusundan kurtulmakta sık sık zorlanıyor musunuz? En sinir bozucu şey, ellerinizi sabunla yıkarken bile bu kokunun hala parmaklarınıza yapışması!

Endişelenmenize gerek yok: Ellerinizi etkili bir şekilde dezenfekte etmek için limon suyuyla ovmanız    yeterli . Bu, genellikle deniz ürünleri restoranlarında servis edilen ünlü limonlu mendillerden daha güçlü bir etkiye sahip olacak.Artık rahatsız edici kokular yok!

kendin yap temizleyici

Aynı anda hem iyi performans gösteren hem de güzel kokan iyi bir temizleyici bulmak her zaman kolay değildir. Peki, limon sayesinde iç mekanınızdaki farklı yüzeyleri dezenfekte edebilecek çok etkili bir çözüm evde hazırlayabilirsiniz.

İçindekiler

  • bir sprey şişesi
  • 5 limonun kabuğu
  • büyük bir kavanoz
  • 1 su bardağı beyaz sirke

prosedür

Limon kabuklarını alın ve bir kavanoza koyun. Beyaz sirkeyi dökün, ardından kabı kapakla kapatın. Yaklaşık 2 hafta dinlendirin ki deriler özlerini ve özelliklerini bırakabilsin.

Ardından sıvıyı bir süzgeç yardımıyla bir sprey şişesine dökün.

Yüzeylere püskürtün ve nemli bir   mikrofiber bezle silin .

Bu doğal deterjan birçok şekilde kullanılabilir. Özellikle cam ve musluk temizliği için tavsiye edilir. Beyaz sirke seçimi önemsiz değildir, çünkü aynı zamanda yağdan arındırma, dezenfekte etme ve koku giderme özelliklerine sahip müthiş bir temizleyicidir.

Not  : Çok amaçlı limon, çamaşırlardaki kalıcı lekelerin giderilmesine de yardımcı olur. Biraz limon suyu, su ve tuz ile ter, pas veya yağ lekeleri birkaç dakika içinde kaybolacaktır. Hoş olmayan tuvalet kokularından kurtulmak için limon esansiyel yağı ile kendi ev yapımı oda spreyinizi de yapabilirsiniz.

Lavabo temizleme

temiz limon lavabosu

Lavaboyu genellikle bulaşıkları yıkamak veya sebzeleri temizlemek için kullanırız. Bu yüzden doğru ürünlerle temiz tutmak neredeyse çok önemlidir. Yeter ki limon gibi doğal ve ekolojik malzemelerle yapın!

Kullanılmış limonun yarısını alın ve havzanın köşelerini ihmal etmeden tüm yüzeye sürün. Lavabo temiz ve parlak olacak!

Böcekleri uzak tutun

Evinizdeki havayı tazelemenin kapı ve pencereleri açmaktan daha iyi bir yolu yoktur. Bunun dışında böcekler ve sinekler genellikle evi istila eder. Bu zararlıları nasıl uzak tutabiliriz? Ucuz ve toksik olmayan bir uç ile.

Bir limonun kabuğunu kesin ve kabukları küçük bir tabağa koyun. İkincisini, bir dış pencerenin çerçevelerinin yakınındaki düz bir yüzeye kurun. Anında tazelik dolu bir aroma evinizi istila edecek ve böcekler etrafınızda dönecek!

Kesme tahtalarının temizlenmesi

temiz kesme tahtası

Kesme tahtaları   , farklı gıdalarla sürekli temasından dolayı   çok fazla özen ve bakım gerektirir. Bazen küçük kir kalıntılarını tutma eğilimindedirler: bu nedenle limon ideal çözümdür, çünkü yalnızca bakteri gelişimini sınırlamakla kalmaz, aynı zamanda en kalıcı kokuları da ortadan kaldırır.

İlk olarak, yüzeye bir avuç kaba tuz serpin. Daha sonra kullanılmış bir limonun yarısını alın ve kuvvetlice ovalayın. Tuzun aşındırıcı etkisi kalıntıları giderecek ve limon kötü kokuları emecek ve taze bir aroma bırakacaktır.

Not 

Her zaman organik limon kullanmanızı öneririz. Durum böyle değilse, kullanmadan önce iyice yıkamanız önerilir. Ayrıca aşırı duyarlılık veya alerji durumunda limon uygulamasından kaçınmayı unutmayın.

ev