Çatıyı su geçirmez hale getirmek, neme, soğuğa ve kötü hava koşullarına karşı ilk koruma kaynağıdır. Ancak onu iyileştirmenin maliyeti nedir? 

Çatı teknisyenleri

Ev tadilatı düşündüğünüzde , belki de aklınıza gelen ilk şey çatı değildir. Yine de, uygun çatı bakımı, ev ortamının sadece görünümünü değil , aynı zamanda yaşanabilirliğini de büyük ölçüde etkileyecektir . İyi yapılmış ve su geçirmez bir çatı , aslında soğuğa, neme ve kötü hava koşullarına karşı ilk kalkandır ve sağlıklı , sıcak ve hoş bir iklime sahip bir evi garanti eder . Çatıyı su geçirmez hale getirmenin neden bu kadar önemli olduğunu ve nasıl yapılacağını ayrıntılı olarak öğrenelim .

Neden çatıyı su geçirmez

Çatının değiştirilmesine veya yeniden yapılmasına yol açabilecek sebeplerden biri , örneğin, tüm eve zarar verecek sızıntılar, küfler veya yapısal arızalardır . Ama tek sebep bu olmamalı.

Aslında, çatıyı yeniden yapmak ve su geçirmez hale getirmek, enerji verimliliği açısından önemli ölçüde kazanmanızı sağlar . Bunun nedeni, çatlakları veya sızıntıları olan bir çatının yüksüz enerji tüketerek ev ortamının ısısını dağıtma eğiliminde olmasıdır . Su geçirmez bir çatı ise, evi dışarıdan mükemmel bir şekilde yalıtarak , ısıtma sisteminin ürettiği ısının içeride kalmasını ve nemin dışarıda kalmasını sağlar . 

çatıyı yeniden yap

Yeni, verimli ve modern bir çatıya sahip olmanın tüm binanın değerini artırdığını da unutmamalıyız ki yarın satmayı düşünüyorsanız bu dikkate alınmalıdır . 

Nasıl yapılır

Çatıyı yeniden yapmaktan bahsettiğimizde , sadece su yalıtımından bahsetmiyoruz Tersine, yeni bir çatı oluşturmak için çatının yenilenmesi, her şeyden önce bir öncekinin sökülmesi anlamına gelir. Bundan sonra, çatı uygun şekilde yalıtılacak ve yeterli bir havalandırma sistemi garanti edilecek ve ancak o zaman oluklar ve kiremitler yerleştirilecektir .

Şimdi taahhüdü yapılacak  açısından ve aynı zamanda ve her şeyden önce bu müdahalelerin  önemini anlamak için çeşitli aşamaları tek tek ele alalım .

Eski çatıyı çıkarın

Yeni çatının oluşturulmasına geçmeden önce , önceki yapı kaldırılmalıdır Bunun için öncelikle boruların, duvarların ve diğer elemanların etrafındaki kaplama kaldırılır . Ardından fayansları ve fayansları kaldırmaya geçiyoruz . Tüm bu işlemler , hem yapanların güvenliği hem de işin başarısı açısından çok dikkat gerektirmektedir.

Çatıyı su geçirmez hale getirmeye başlamadan önce bile , üzerinde çalıştığınız yüzeyin yapısında belirli bir eğim veya yanlış hizalama olmadığından emin olmanız gerekir Bu, verimli ve uzun ömürlü yeni bir çatı sağlayacaktır . Ayrıca işlem yapacağınız zeminde ve desteklerde herhangi bir hasar olmadığından emin olunmalıdır .

Su geçirmez çatı

Peki çatıyı su geçirmez hale getirmenin faydası nedir ? Bu işlem, suyun çatının dışından , genellikle yağmur, nem ve karla doğrudan temas eden yüzeyden  katmanlara , ev ortamına geçmesini önleyecektir . Su geçirmez tabaka, ısı yalıtımından hemen sonra yerleştirilir . Bu sayede çatının dış tabakası ile evin içi arasında gerçek bir su geçirmez yastık oluşturulur.

Ve böylece, ev ortamı soğuktan, sızıntılardan, küf ve nemden etkilenmeyecek , bu da tüm ailenin sağlığını korumanın önemli bir yoludur .

Çatıyı su geçirmez

Evin iç ortamını ani sıcaklık değişimlerinden korumak için çatıyı yalıtmak gerekir . Bu işlem, kışı iyi karşılamak için gereklidir , çünkü çatının ısıyı tutmasına neden olarak ısınmadan tasarruf etmenizi sağlar . Ama hepsi bu kadar değil, yaz aylarında yalıtımlı bir çatı da önemlidir , çünkü dış ısıdan iyi bir yalıtım sağlar . 

Havalandırma katmanını yapın

Bu aşama, çatı kaplaması ile alt katman arasında bir kanal yapılmasından ibarettir . Havalandırma ne için ? Küf oluşumunu ve yoğuşma oluşumunu önleyin . Yine evin içinde oluşan su buharının dışarı atılmasına neden olduğu için çatının ısı yalıtımına yardımcı olur .

Su geçirmez çatı

Bu nedenle, havalandırma sayesinde çatı ısıyı yeterince tutar ve yağmuru daha iyi emerek olası donlardan kaynaklanan çatlamaları önler . 

Çatıyı yeniden yapmanın maliyeti nedir?

Çatıyı yeniden yaptırmayı planlıyorsanız dikkate alınması gereken masraf yapılacak işe göre olduğu gibi, evin tipine , kullanılan malzemelere ve söz konusu çatının uzantısına göre de değişmektedir. Genellikle, aslında, nihai maliyeti belirleyen faaliyetin yapılacağı metrekaredir .

Su geçirmez çatı

Bazı örnekler vermek gerekirse , eski fayansları tamamen değiştirmek niyetindeyseniz metrekare başına 70-90 Euro civarında harcamanız gerekiyor . Daha sonra yalıtım ve havalandırma gibi ek müdahaleler ve kullanılan malzemelerle rakam artırılacaktır .

Ancak genel resimde, çatılarının tadilatı için iş yapmak isteyenlere verilen sayısız tavizi de hesaba katmak gerekir . Örneğin %75’e varan indirim sağlayan Ecobonus’tan yararlanabilirsiniz . Ayrıca Superbonus , örneğin termal kaplamaların döşenmesi gibi , binaları daha enerji verimli hale getirmeyi amaçlayan işlerde %110 indirim almanızı sağlar . 

ev