Nem, birçok eve zarar verebilecek ana sıkıntılardan biridir. Bu, yapısal problemler, zayıf yalıtım ve daha pek çok faktörden kaynaklanabilir. Gerçek şu ki, bu hem sağlığınızı hem de daireyi korumak için çözülmesi gereken bir sorundur. Neminizdeki nemi emebilen bitkiyi ve bunu önlemenin yollarını keşfedin. Bu sorun, yalıtım veya boşlukların montajı gibi bina üzerinde yapılan çalışmalarla kalıcı olarak çözülebilir. Neyse ki, havadaki aşırı su ile mücadele etmek için daha ucuz çözümler var.

Çoğu zaman sonuç alamadan evdeki nem sorununu çözmek için ekonomik bir çözüm arama eğilimindeyiz. Duvar ustaları ve ressamlar gibi profesyonelleri işe almak pahalı olabilir. Ortam havasındaki fazla su, temellerden suyu emen duvarlardan kaynaklanabilecek binadaki yapısal bir sorundan kaynaklanmaktadır. Evdeki nemi ortadan kaldırmak için ekonomik ve etkili çözümler şarttır.

kalıp

Küf ve nemi daha iyi önleyin

Yukarıda açıklandığı gibi,   dairenizdeki veya evinizdeki  nemle mücadele etmenin çareleri vardır .  Sadece, fenomeni önlemek çok önemlidir, böylece su hasarına neden   olmaz. Nemi ortadan kaldırmak için bir çare ile birlikte iyi bir önlem, sorunu geçici olarak çözebilir.

Çoğu zaman, evde bulunan küfü görmezden gelme eğilimindeyiz. Olguyu basit önlemlerle büyütmemek için çok dikkatli olmak esastır.

Açık pencere

Evdeki havanın, özellikle nemli duvarların yakınında, birkaç faydalı hareketle mümkün olduğunca sirkülasyonunu sağlamak gerekir. Aralarında:

  • Pencereleri sık sık açın
  • Mobilya ve dolapları duvarlardan en az 8 cm uzaklaştırın
  • Duş aldıktan hemen sonra banyo penceresini açın
  • Yemek pişirirken her zaman davlumbazı açın
  • Evde çamaşır kurutmayın
kalathea-1

Bu önlemleri aldıktan sonra   , en iyi etki için   nem önleyici bir çare kullanabilirsiniz.    Bu amaç için oldukça faydalı bir bitki nemi uzaklaştırır ve hayatta kalabilmek için çok fazla ışığa ihtiyaç duymaz.

Evdeki Calathea

Calatea

Calathea, Marantaceae ailesine ait, yaprak dökmeyen bir ev bitkisidir. Birçok İtalyan, bu süs bitkisini evlerinde zaten bulundurur, ancak yalnızca dekoratif amaçlıdır ve faydasını bildikleri için değil.

Nemin çok yüksek seviyelerde bulunduğu Latin Amerika’ya özgü bir bitkidir. Bu bölgeye özgü diğer tüm bitkiler gibi, bu bitki de bu özelliklere sahip ortamlarda yaşamaya genetik olarak adapte edilmiştir.

Bu nedenle, calathea, çevrelerine uyum sağlamayı destekleyen tropikal bitkilerin tipik bir özelliği olan nemi emebilir. Bu bitkiyi evinizin en nemli odalarına yerleştirin ve şaşırtıcı sonuçlar elde edeceksiniz.

Bu bitki nemi emdiği için hayatta kalabilmek için çok az suya ihtiyaç duyar. Yaz aylarında, bu mevsimde hava daha az nemli olduğu için daha fazla suya ihtiyaç duyacağı açıktır.

Ayrıca, günün büyük bir bölümünde karanlık ortamlarda bile çok iyi hayatta kaldığı için çok fazla ışığa ihtiyacı yoktur. Az bakım gerektiren ama evinizi koruyan bir bitkidir!

ev