Bitkiler rahatlık sağlar, karbondioksit (CO2) seviyelerini düşürmeye yardımcı olur ve böylece sabit bir oksijen akışı sağlar. Bu sayede stres ve gerginlikte bir azalma olduğunu fark edeceksiniz. Ve zamanımızın yaklaşık %80’ini iç mekanlarda geçirirken, özellikle de içerimizdeki havanın dışarıdan daha kirli olduğunu bildiğimizde, bu bir lüks değil! Tıpkı yüksek düzeyde CO2’nin sağlık üzerindeki zararlı etkilerini aklımızda tutmamız gerektiği gibi. Astımla ilişkili semptomları önemli ölçüde artırır.

Evdeki havayı temizleyen bitkiler

Bitkiler sayesinde havanın bu şekilde arındırılması, günlük yaşamın diğer birçok yönü üzerinde olumlu bir etkiye sahip olabilir, böylece yaratıcılığı ve üretkenliği artırır.

Evinizdeki bitkilerin varlığı, kirletici etkileriyle hastalık riskini de azaltacak ve daha sağlıklı olmanızı sağlayacaktır.

İşte havayı temizleyen iç mekan bitkilerinden bir seçki

Havayı arındırmak için Aloe Vera

Aloe Vera

Birkaç araştırmaya göre, havayı en çok temizleyen ev bitkisidir. Yüksek verimliliği, havadaki CO2, karbon monoksit ve hatta formaldehiti ortadan kaldırır, kanserojen olarak sınıflandırılan ve evlerimizin yapı malzemelerinde saklanan bu çok tahriş edici gaz. Sadece bir iç mekan bitkisi satın alabilseydiniz, işte bu.

Ay çiçeği

Bu güzel bitki, trikloretilen ve formaldehit gibi havadaki toksinleri ve zararlı kimyasalları emer. Üstüne üstlük, fazla bakım gerektirmez ve uzun bir çiçeklenme süresine sahiptir.

Sarmaşık

Arındırıcı gücüyle sizi şaşırtacak bir bitki. Deterjandan sigara dumanına kadar her şeyde bulunan benzen de dahil olmak üzere havadaki atıkların %58’ini ve toksinlerin %60’ını sadece 6 saat içinde temizleyebilir.

Havayı temizlemek için kaktüs

Kaktüs

Çok fazla boş zamanınız yoksa kaktüs diğer bitkiler kadar bakım gerektirmediği için ideal arkadaşınız olacaktır. Havayı temizleme yeteneği inanılmaz.

Aglaonema

Beyaz benekli oldukça yeşil yaprakları evinize yeni bir hayat verecek, ancak her şeyden önce 1989 NASA çalışması, havayı kirletmedeki etkinliğini doğruladı.

sardunya

Bu bitki güzel pembe ve kırmızı çiçekleriyle odanızı süslemenin yanı sıra havayı temizler, bakterileri öldürür ve kokuları yok eder.

Hatta bazı bahçecilik meraklıları uyku kalitesini artırdığını ve stresi azalttığını belirtiyor.

Evdeki havayı temizlemek için bambu palmiyesi

bambu palmiye

Evinize eşsiz bir karakter kazandıracak egzotik bir bitki. Avantajları arasında benzen ve trikloretilen gibi kimyasalları ortadan kaldırması yer alır.

Evde bitki beslemek önemli mi?

Daha çok NASA olarak bilinen Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’ne göre 500 m2’de en az 17 bitki olması tavsiye ediliyor.

Bu ipuçlarını göz önünde bulundurun ve daha sağlıklı ve daha keyifli bir ortamın tadını çıkararak evinize yeni bir soluk getirin!