Kışın pencereler kapalıyken evde bayat havanın oluşması kolaydır ve bu bitkiler çevreyi temizlemenize yardımcı olacaktır.

Evde bayat hava

Doğada ortamdaki nemi emen ve evinizdeki yoğuşma nemini ortadan kaldırmanıza yardımcı olabilecek bitkiler vardır.

Evde bayat hava var, nedenleri neler?

Evdeki yüksek ortam nemi, kötü kokuların, küf ve mantarların ortaya çıkmasına neden olur ve bu da ciddi solunum yolu hastalıklarına yol açabilir.

Evdeki bayat havayı ortadan kaldıran bitkiler

Ancak doğa akıllıdır ve çevredeki nemi emen , evdeki nemin çoğalmasını önleyen, aynı zamanda odayı dekore eden ve görsel konforu artıran nem giderici bitkiler gibi elimizdeki doğal çözümlerle bu tür sorunlarla mücadele etmemize yardımcı olur. .

Hangi bitkiler havayı temizler?

Bakalım ortamdaki nemi emebilen ve aynı zamanda duvarlara, zemine ve tavana yapışan nemi ortadan kaldırmaya yardımcı olan en iyi iç mekan bitkileri hangileri:

  • Orkideler

Orkidenin yaşaması için saksıda olmasına gerek yoktur. Ayrıca kökleri aracılığıyla ortamdan su alır.

Ancak orkidenin aydınlık bir yere konularak haftada bir kez az kireçli su ile ıslatılması gerektiği unutulmamalıdır .

Bazı basit eylemler, yalnızca iyi bir büyümeyi değil aynı zamanda uzun çiçeklenmeyi de korumanıza olanak tanır.

Pencere kenarındaki orkideler

Ayrıca bu tesis, ağır havayı ve kötü kokuları absorbe ederek çevreyi de arındıracak.

Havadaki nemi emerek kökler güçlenir, bu nedenle orkidenin banyo, mutfak gibi nemli odalara yerleştirilmesi gerekir.

  • Eğreltiotu

Bu durumda uzun ve parlak yapraklı , zarif görünüme sahip bir bitkidir. Eğrelti otu, kirli havayı ve kirleticileri filtreleyerek evdeki havanın temizlenmesine yardımcı olur. Sadece bu değil, aynı zamanda nem birikmesinden kaynaklanan hoş olmayan kokuları da etkisiz hale getirir.

Eğreltiotu

Babil eğrelti otu , havadaki nemi emen ve nem giderici bir bitki görevi gören başka bir bitki türüdür ve yapraklarının gösterişli olması nedeniyle çok takdir edilir. Bu bitki aynı zamanda bir saksıya da ekilebilir , ancak yaprakların özellikle yayılmaması için yüksek bir yere yerleştirilmesi gerekli olacaktır.

  • Aloe Vera

Etli bir bitki olan aloe vera, yüzyıllardır tıbbi olarak kullanılmaktadır. Nemi azaltan , tüm yıl boyunca iç mekanlarda yetiştirilebilen, yeşil ve gösterişli yapraklarıyla her ortamda harika görünen bu eşsiz bitki .

Aloe vera bitkileri

Aloe vera bitkileri çok az bakım gerektirir, bu da onları mükemmel az bakım gerektiren hayat arkadaşları haline getirir: onları güneşli bir yere koyun ve birkaç haftada bir suladığınızdan emin olun.

  • Açelya

Çiçekli açelyaların renkleri, canlı renklerin bolluğuyla etkileyicidir. Çiçek salkımları mor, mor, karmin kırmızısı, kar beyazı, mor.

Açelya bitkisi

Bu nedenle evdeki havayı doğal olarak arındırabilen bitkilerden biri de açelyadır. Kışın yetişen, nemli iklim ve/veya yerleri tercih eden bir bitkidir .

Bu nedenle doğası gereği evin daha fazla nem gösteren odalarına yerleştirebileceğimiz doğal bir nem alma cihazıdır .

Bu nedenle evin içerisine güzel bir koku yayarken aynı zamanda tüm kötü kokuları da etkisiz hale getirebilmektedir .

ev