Nemli ortamlarda yaşamanın sağlığınız ve mobilyalarınız için zararlı sonuçları vardır. Ancak şişe yöntemiyle sorunu çözeceksiniz.

şişeyle nemi ortadan kaldırın

Farklı odalardaki nem seviyelerini kontrol etmemize yardımcı olacak araçlara sahip olmak gerçekten önemlidir ve güvenebileceğimiz birçok son teknoloji cihazın yanı sıra ucuz ve etkili Kendin Yap çözümleri de vardır. Tek bir plastik şişe ve tuzla yapılan nem alma cihazından, evde daha iyi hava kalitesi sağlamak için unutulmaması gereken bir dizi önleme kadar, hangi hızlı ve kolay çözümleri uygulayabileceğinizi birlikte keşfedelim.

Tuz şişesi yöntemi

Tuz higroskopik özelliklere sahiptir, yani çevredeki su moleküllerini emebilir, bu nedenle evdeki neme karşı mükemmel bir çözüm oluşturur. O halde bir plastik şişe ve biraz kaya tuzu alın ve şu şekilde kullanın: şişenin üst kısmını kesin ve ağzı altta kalacak şekilde dibine yerleştirin. Şişeyi tuzla doldurun ve nem giderici görevi göreceği odada bırakın.

şişe yöntemi

Eşdeğer bir alternatif ise plastik yemek kaplarıdır ve kapaklarda küçük delikler açmanız, boşaltmanız ve çok nemli olduğunda tuzu değiştirmeniz gerekecektir. Durum çok ciddi değilse, kapların delikli kapaklarının üzerine tuzla doldurulmuş gazlı bez veya hafif pamuklu poşetler koymak, fazla suyun tepsinin altına ve içine akması için yeterli olabilir.

Ayrıca bir kevgir de kullanabilirsiniz: Süzgeci daha büyük bir kaseye veya leğene yerleştirin, altına hafif, terli bir bez koyun ve üzerine bir gram (veya bir buçuk gram) tuz dökün ve fazla suyu bir kapta toplayın. havza.

Alınacak diğer önlemler

Kendin yap nem alma cihazları üretmenin yanı sıra, tamamı evdeki havanın nem seviyesini düşürmeyi amaçlayan bir dizi yararlı davranışı benimsemek mümkündür.

Işık ve sıcaklıklar uygunsa, spathiphyllum, eğrelti otları, falanjlar, sarmaşık ve diğerleri gibi evdeki hava kalitesini iyileştirebilecek bitkiler ekleyin. En nemli oda olan banyoya duş aldıktan sonra 20-30 dakika açık bırakacağınız bir fan takabilirsiniz.

yoğuşma ve nem sorunları

Mutfakta bile çok fazla nem var ve ocaktaki tüm buharları dışarı atan bir davlumbaz çok yardımcı oluyor. Açık görünüyor, ancak dış sıcaklığa bağlı olarak her gün kapı ve pencereleri mümkün olduğu kadar uzun süre açık tutmak çok önemli. Odaların havalandırılması küf oluşumuna karşı en iyi çözümdür.

Çamaşırları içeriye asmaktan ve her şeyden önce kurutucuyu yatak odasına yerleştirmekten kaçının. Çamaşırların asıldığı ilk birkaç saatte, nemi bir miktar azaltacak bir hava akımı oluşturmak için pencere ve kapılar açık bırakılmalıdır.

ev