Gümüş balığı nemli, zayıf aydınlatılmış ve soğuk yerleri seven böceklerdir. Bu nedenle onlar için mükemmel yerler olan bodrum katlarında, dolaplarda, lavabonun altında ve hatta banyolarda bulunurlar. Ek olarak, zararsız olmalarına rağmen, özellikle bir istila sırasında ağrılı kalırlar.

Bu küçük hayvanlar, gümüş külçe şeklindeki gövdeleri ve çılgın hareketleriyle kolayca tanınır. Bu böceklerden doğal yollarla kurtulmadan önce  nereden geldiklerini bilmek bize düşüyor.

gümüş balık

Gümüş balığı zararlı mı?

Emin olun gümüş böceği zararlı değildir ve ısırmaz. Sadece imrendikleri yiyecekleri kemirirler. Ancak yine de  tekstillerdeki deliklerin ortaya çıkmasından sorumlu olabilirler.

Gümüş balığı nereden geliyor?

Yukarıda belirtildiği gibi, nemin olduğu yerde gümüş balıkların yuva yapması muhtemeldir. Nem ve gölge, bu küçük böcekleri daha kolay tanımlamak için kendinizi temel alabileceğiniz kriterler gibi görünüyor. Bodrumları,  banyoları, mutfakları ve evdeki tüm nemli yerleri düşünün . Silverfish ayrıca nişasta, tahıl kutuları ve diğer nesnelere de düşkündür.

gümüşbalığı-karanlık-yer

Gümüş balığı doğal olarak nasıl yok edilir?

Gümüş balıkları çok sayıda görünme eğilimindeyse veya bu böceklerin istilasını fark ederseniz ve onları ortadan kaldırmak istiyorsanız, bunu başarmak için kimyasallardan geçmenize gerek yoktur:

 • Gümüş balıklarının yuva yaptığı yeri bulun ve üzerine diyatomlu toprak serpin. Tahtakurularına karşı da en etkili çözümlerden biridir.  Kullanmak için, bu doğal böcek öldürücü ürünü süpürgeliklerin, çatlakların ve olası köşelerin etrafına serpin. Ayrıca evcil hayvanlar için toksik olmayan bir tozdur.
 • Duvarların kenarlarına tuzak olarak yapışkan şeritler uygulayın
 • Ekmek veya diğer nişastalı yemlerle dolu bir kavanoza bant uygulayın. Yiyecek aramak için tırmanarak  böcek tuzağa düşecek ve kendisini ondan kurtaramayacaktır.

Bu böceklere karşı etkili bir doğal zehir olan borik asidi her zaman kullanabilirsiniz. Dikkatli olun, bu ürün   böcekleri doğal olarak yok  etmek için en etkili ipuçlarından biri olsa bile , toksik kalır ve küçük çocuklarınız veya evcil hayvanlarınız varsa kullanılamaz.

gümüş balığı-eski-kitaplar

Gümüş balığı doğal olarak nasıl uzak tutulur?

Gümüş balıklarından kurtulmanın doğal yöntemleri, özellikle  bu böceklerin istilası söz konusu olduğunda faydalıdır . Daha fazla sayıda ortaya çıktıklarına inanıyorsanız, harekete geçmeli ve önleyici tedbirler almalısınız:

 • Nereden çıktıklarını belirledikten sonra, yani çatlaklar veya delikler, tüm yapmanız gereken  bu açıklıklara biraz sedir yağı püskürtmek . Kokusu onları uzaklaştıran doğal bir kovucudur.
 • Bu böcekler için bir başka dayanılmaz koku ise kurutulmuş defne   yapraklarından başkası değildir  . Yaratıkları kovalamak için çatlakların yanına yayın
 • Bu böceklerin açgözlü olduğu nesneleri uzak tutun: Gazeteler, tahıl kutuları ve dolgu macunu ile korunan herhangi bir ürün.
 • Sezon dışı kıyafetleri kuru bir yerde izole edin
 • Kırıntıları çıkarmak için ara sıra vakumlayın
 • Kuru gıda maddelerinin depolanmasını hava geçirmez kaplarda ayırın.
 • Silverfish’in daha fazla görünmesini önlemek için kalafat yarıkları
 • Önlemek ve istilayı önlemek için nem sorunlarınızı   bir nem giderici kullanarak ve daha iyi bir banyo fanına yatırım yaparak çözün.

Zararlıların çoğalması durumunda, her zaman bir haşere kontrol şirketini arayabilirsiniz.

ev